• 04 Nisan 2019, Perşembe 8:55
Nimet DÖNMEZ

Nimet DÖNMEZ

Seçim bitti şimdi çalışma zamanı

1 Nisan 2019 dan itibaren artık seçimsiz geçireceğimiz dört yılımız var. Bu dört yıl reel politikalarla öyle iyi değerlendirilmeli ki ülkemizin ekonomik kalkınmada hedeflediği noktalara ulaşılsın.

Yani seçim bitti, şimdi çalışma zamanı.

Artık gündemimizi toplumun en alt kesimindeki insanların sorunlarından başlayarak ekonomiye çevirelim.

Çünkü bugünün küresel ekonomik düzeninde artık kalkınma yerelden başlıyor.

2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 küçülen Türk ekonomisinde küçülmenin durması ve tekrar büyümeye geçmesi için mahalli idarelerin yöneticilerine büyük görevler düşüyor.

Seçilen belediye başkanlarının görevi, hizmete odaklanarak vatandaşların yaşam kalitesini yükseltmek.

İş dünyasının önceliği, ekonomiyi düzlüğe çıkarmak.

Siyasetçilerin önceliği de toplumun tamamını kucaklayan söylemlerle politikalarını güncellemek olmalı.

Ekonominin en önemli sorunu istihdam olduğuna göre, sanayileşmeye hız vermek, genç ve yetenekli nesli üretime hız kazandıracak alanlarda çalıştırmak Türkiye’nin geleceğinde önemli rol oynayacak.

Eğitimdeki kalite artırılarak, üretim bantlarındaki hataları aza indirip daha çok üretmenin yolları aranmalı. İş ve sermaye dünyası gereken desteği vermek için hazır olduğu sinyalini çoktan verdi. En kısa zamanda yeni projeler hayata geçirilmeli, uluslar arası piyasalarda ülke olarak konumumuzu en üst düzeye çıkarmanın başarısı gösterilmelidir.

Bugün artık seçim atmosferinden çıkıp ülkemizin sorunlarına odaklanmalı, seçilenler veya seçilemeyenler meselesini başka kafayla değerlendirmelidir. Kısacası siyasiler fikirlerine, yaptıklarına yada yapacaklarına dönüp bakmalı, kısa yoldan kendilerine format atmalı diye düşünüyorum.

Mart ayı enflasyon rakamları da açıklandı. Mart ayında aylık en yüksek artış yüzde 3,48 ile sağlık grubunda oldu. Aylık düşüş gösteren tek grup % 0,29 ile haberleşme oldu. En fazla artış ),77 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti.

Seçim bitti artık sandıktan sineğin yağını çıkarmanın ötesine geçmenin zamanıdır. Meselemiz Türkiye meselesi olmalı. Başka kafalarda olanların zaten bu ülkeye de faydaları olmayacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık