• 31 Ağustos 2015, Pazartesi 0:00
NihatBAŞBUĞU

Nihat BAŞBUĞU

AİLEDE EŞLERİN BİRBİRLERİNİ ETKİLEYEN DURUMLAR (2)

3.Anne Babanın Eğitimi: Eşlerden her birinin eğitim durumları onlar

arasındaki uyumu olumlu veya olumsuz etkiler. Eğitim durumları aynı seviyede olan çiftlerde çoğunlukla uyum sorunları yaşanmazken eşlerden birinin eğitim seviyesinin diğerinden yüksek olması nedeniyle sorunlar yaşanabilir. Eğitim seviyesi diğer bireyden yüksek olan eşin, sürekli onun eğitiminin düşük olmasını gündeme getirmesi ve ona kendisinin yardımcı olmaması uyumda sıkıntıları da beraberinde getirir.

Ülkemizde “ana-baba okulu” programlarını birçok kuruluş düzlenmektedir. Bu kurslarda çocuk gelişiminden başlayıp aile içi iletişim konularına kadar seminerler düzenlenmektedir. Bu programlara katılan eşlerin, birbirleriyle ve çocuklarıyla daha sağlıklı ilişkiler kurdukları görülmektedir.

Anne babaların eğitimli olması, onların üniversite bitirmiş olması demek değildir. Anne babalar aile eğitimiyle, çocuk eğitimiyle ilgili kitaplar okuyarak; televizyondaki ailede sağlıklı ilişkilerin geliştirilmesine yönelik proğramları izleyerek de kendilerini eğitebilirler.

4. Babanın Mesleği: Babanın mesleği aile içi ilişkilerde doğrudan etkilidir. Kimi mesleklerde babanın ailesine ayıracağı zaman yeterince varken, kimilerinde ise işyerinde uzun zaman geçirildiği için çok azdır. İşten arta kalan zamanlarını eşleriyle ve çocuklarıyla geçiren babaların, aile içi ilişkileri daha sağlıklı olduğu gözlenmektedir.

Ailede çok şeyi paylaşıp, birliktelik duygusunun pekişmesi eşlerin birbirlerine olan bağlılıklarını arttırır. Mesai saatinin uzun veya belirsiz olması, babanın işi gereği uzun bir süre eşinden ayrı kalması, eşiyle iletişimini olumsuz etkileyebilir. Çünkü baba uzun süre ailesinden ayrı kaldığı için ailenin sorumluluğunu anne tek başına üzerine aldığından, çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Tabi ki, burada annenin de eşine karşı anlayışlı olması aile içi ilişkilerde önem taşımaktadır.

Babanın mesleğinin yoruculuğu, iş ortamının elverişsizliği nedeniyle yaşadığı sıkıntıları eşine yansıttığında ortaya sorunlar çıkabilir. Çalışan babanın sıkıntılarının farkında olup da, yaklaşımıyla bu durumdan aile ilişkilerinin olumsuz etkilenmemesi için çaba harcayıp anlayış gösteren anneler sorunların çözülmesine daha akılcı yaklaşır.

5.Annenin Çalışıp Çalışmaması: Hızla değişen bir dünyada yaşamamız, insanların ilgilerinin ve ihtiyaçlarının artması, ailenin tüm yükünün baba tarafından çekilmesi, ailenin ekonomik sıkıntılar yaşamasına neden olabilir. Kitle iletişim araçlarının insanlara sunduğu albenisi olan reklamlar; çevrenin etkisi, ailelerin daha rahat yaşama isteğini arttırmaktadır. Babanın bu istekleri tek başına yerine getirememesi eşler arasında sıkıntılar yaşanmasına neden olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık