• 12 Ocak 2018, Cuma 7:22
HasanHüseyin KARA

Hasan Hüseyin KARA

Bu işler istemekle oluyor mu?

Türkiye'nin yaklaşık yarım asırlık hayali için çalışmalar tam gaz devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun zamandır gündeme getirdiği milli otomobil için 5 babayiğit taşın altına elini koydu.

Türkiye'nin önde gelen iş adamlarının yer aldığı yerli otomobil konsorsiyumu isimlerin açıklanması ile birlikte kolları da sıvamaya başladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın öncülüğünde hareket eden grup ilk iş olarak İstanbul'un merkezinde bir çalışma ofisi kurdu.

Her babayiğidin bir temsilcisinin yer aldığı çalışma ofisi çalışmalarını çok gizli bir şekilde yürütürken, yerli otomobil için uluslararası bir firma ile de danışmanlık hizmeti alımı için imzalar atıldı.

2021 yılında yollarda olması planlanan ilk yerli otomobilimiz için şirketleşme çalışmaları son hızla sürerken, şimdiden vatandaştan ve kurumlardan sipariş yağıyor.

Bu gelişmeler ışık hızında gerçekleşirken, diğer taraftan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise, "Hem kurumlardan hem de halkımızdan sayısız talep geliyor. Otomobil siparişi verdikleri gibi, projede de yer almak istiyorlar" dedi.

Bakan Özlü aynı zaman, üretim için yer belirlenmediğini de söyledi birkaç gün önce.

Yani Cumhurbaşkanımızın tabiriyle ‘Yerli ve Milli’ otomobilimizin fabrikasının Konya’da kurulması için hala bir şansımız var.

Tabi bizimle birlikte 20 küsür il holdur holdur çalışıyor fabrikayı bölgesinde kurmak için…

Mesela ufak bir araştırma yaptım internet üzerinde neler oluyor kim ne yapıyor diye;

Örneğin, İstanbul Ticaret Odası yerli otomobil fabrikasının İstanbul’a kurulması halinde en az 200 bin araç almayı taahhüt etmiş…

İzmir'in Aliağa ilçesi Ticaret Odası 50-100 dönüm değil ilçede binlerce dönüm arazi taahhüdünde bulunmuş…

Kocaeli Sanayi Odası mesela, Kocaeli olarak yerli otomobil üretimiyle ilgili her türlü teknik altyapıya sahip olduklarını, proje için her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını söylemiş.

Sivas Belediye Başkanı, “Bedelsiz olarak arazi verebiliriz, altyapıyı hazırlayabiliriz, raylı sistemi fabrika alanı içine kadar ulaştırabiliriz. Yatırımcı için ne ihtiyaç olursa Sivas olarak yanlarında olacağımızı ve destekleyeceğimizi, o üretimin Sivas'ta faaliyete geçmesi için en az onlar kadar istekli olacağımızı bilmelerini istiyoruz" demiş.

Gibi, gibi, gibi…

Konya’da ise durumu aynen aktarıyorum size;

"Biz, yerli otomobil üretiminde Konya olarak paydaşlardan biri olmak istiyoruz. Yerli otomobilin Konya'da üretilmesini talep ediyoruz" denmiş.

Sonra; ''Konya olarak biz de yerli otomobil yatırımına ev sahipliği yapma arzumuzu ortaya net bir şekilde koyduk. Bu yatırımın sıkışan Marmara Havzası´nın yerine, bir Anadolu şehrine yapılması gerektiğini ve bu şehrin de Konya olduğunu ifade ettik, etmeye devam ediyoruz'' denmiş.

Efendime söyleyim, ‘En güçlü aday Konya’ denmiş…

Şimdi diğer illerdeki vaatlere bakıyorum, gerçekleştirilmesi zor şeyler değil..

Bizde ise durum, ‘İsteriz de isteriz, ille de isteriz, ille de isteriz’

Eee istemekle bu iş oluyor mu?

Yüce rabbimden bile bir şey isteyeceksek önce temiz bir kalbe ondan sonra sağlam bir imana ve inanca sonrasında ise dini iyi yaşamaya ihtiyacımız varken, yada hiç olmasa bile iki rekat namaz kılıp sonra ellerimizi semaya açıyorken bile,

Öyle kuru kuru isterizle bu iş olmaz gibi geliyor bana…

Konya adına mükemmel bir yatırım olur, Konya için hem ekonomik anlamda hem istihdam anlamında hem hayat standartlarının yükselişi anlamında o kadar büyük ve önemli bir proje için sanki birazcık daha fazla çaba sarf etmek gerekiyor…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Hoca Hoca 22.02.2018 08:09

Büyükşehir Trafik Zabıtasının ara sokaklarda görev ve yetkisi yoktur, Fahri değilde harbi bir trafik müfettişiyle görüşürseniz izah eder, selamlar

YAZARLAR

tümü
yukarı çık