• 08 Eylül 2017, Cuma 10:09
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

CEHENNEM-1
Nev’i insan sevdiği bir şeyi pek çok zikreder,

Ol sebepten kim fem-i rindândan dem düşmüyor.

Pek muhabbet eylemiş Mevlâ mübarek eylesin,

Vâizin kürsüde ağzından cehennem düşmüyor.([1])

                                                     Şâir Eşref

 “İnsanoğlu sevdiklerini dilinden düşürmez. Onun için mey ve meyhane ehlinin dilinden içki sözü eksik olmaz. Al­lah mübarek eylesin vaiz efendi de cehennemi çok sevi­yor ki, kürsüde hiç ağzından düşmüyor.” Ârif isimli şair de şöyle di­yor:

 

Vaiz bizi korkutma Cehennemde od olmaz

Yanmağa odununu her kişi burdan götürür                

 

Malum, cennetin 8, cehennemin 7 tabaka olduğuna dair rivayetler vardır. Cehennemde: 1.tabakada günah­kâr Müslü­manlar, 2.Yahudiler, 3.Hıristiyanlar, 4.Sabiiler, 5. Mecusiler, 6. Müşrikler, 7. de yani azabı en şiddetli olan bö­lümde Mü­nafıklar azap göreceklerdir.([2])

Allah muhafaza eylesin bizim ümidimiz cennet ama bu hususta ne kadar dikkatli ve teennili olunması gerek­tiğini; “Benden sonra peygamber gelecek olsa, Ömer olurdu”([3]) diye Allah Resülünün taltif ve takdirine maz­har olan Hz. Ömer bile şöyle demiş: “Cehenneme ina­nanlardan bir tek kişi girecek deseler ben miyim diye titrerim. Cennete de bir tek kişi girecek deseler ben mi­yim diye  ümitlenirim.”

Efendimizin hem kayınpederi, hem de yar-i ğâr-i sâdık arkadaşı Hz. Ebubekir’in tavrı ise daha başka. O kadar mer­hametli ve insan sevgisi ile dolu ki; Allah’dan kendisini çok büyütmesini, cehenneme koyunca başkala­rına hiç yer kal­mamasını temenni eden şu sözlerin ona ait olduğu rivayetleri vardır:

 

Azim et cismimi Ya Rab

Cehennem dop dolu olsun

Kamu usâtı affeyle

Heman tenha yanayım ben

 

Dünyanın en hümanist insanı olarak bilinen ve bu hasle­tinden dolayı dünyanın her tarafından akın akın onu ziyarete, fikirlerini almaya, “gel” çağrı­sına uymaya çalışılan binlerce insanın olduğu yüce veli Mevlânâ Haz­retleri de, cehennemin hâşâ fuzûli olmayıp gerekli oldu­ğunu şöyle dile getiriyor:

“Toprak ve topraktan mamul çanak, çömlek cinsi şeyler pis bir koku al­mış olursa, su ondan kokuyu gideremez. Onu temizlemek için ateş lâzım. (Âdemoğlunun mayası da toprak olunca, işlediği suçları temizlemek için ce­hennem lâ­zım)” (14062).

 

 

 

Allah'ın Beşere Hitabı:

Dost istersen Allah yeter,

Mürşid istersen Kur’an yeter

Delil istersen Muhammed yeter

Meşgale istersen ibadet yeter

Zenginlik istersen Kanaat yeter

Şeref istersen İslâmiyet yeter

İbret istersen Ölüm yeter

Düşman istersen nefsin yeter

        Bunlarda yetmezse Cehennem yeter.

 

Makalemize yarın devam edeceğiz.İnşallah.

 

 

Dipnotlar:

        Bag-ı cinan: Cennet bağları, Mevrus-ı peder: Baba mirası, Od: Ateş, Sekiz uçmağ:  

        Sekiz tabakalı cennet, Azim: Büyük, Usat: İnsanlar.

1- Hilmi Yücebaş “Şâir Eşref Bütün Şiirler ve Hatıraları”, İst. 1978,  s. 297.

2- Tahirül Mevlevî, “Mesnevi Şerhi”, Selâm Yay. Konya 1966, c. 2, s. 463.

3- Tirmizî, Menakıb(3685).


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık