• 01 Haziran 2016, Çarşamba 9:44
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

ALLAH'IN VARLIĞI VE KUDRETİ (3)

Gözle görülemeyen bir atoma bile elekt­ron, proton,  nötron,  foton gibi kısımlar veren,  ona hare­ket ve enerji sağ­layan Allah'ın varlığından şüphe etmek,  ahmaklık ve aptallıktan başka bir şey de­ğildir.

 

 Rahmetli Necip Fazıl da şöyle der:

 

Yön yön sarılmışım ne yöne baksam Sarılan olur da saran olmaz mı?

Kim bu yüzü çizen san’atkâr ressam

Geçip te aynaya soran olmaz mı?

 

Şeyh Galip Dede de şöyle der:

Hoşça bak zatına kim zübde-i âlemsin sen

Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen.

 

Hz. Ali ise şöyle buyurur:

"Sen kendini küçücük bir varlık, önemsiz bir yaratık mı sanır­sın? Hâl­buki sende ne muammalar, ne esrarlar,ne hazi­neler ve âlemler gizli­dir"

 

Bu sözleri teyit eden birkaç örnek arz edelim: Bir damla kanda,  bes­le­nen,  büyüyen, çoğalan, emir alan, aldığı emri uygulayan, düşmanını tanı­yan ve savaş yapabilme ka­biliyeti olan… 7-8 milyon canlı yaşar. Vü­cut her saniye bunlardan 50 bin adet üretir.([1]) 

Kan vücutta 50 çeşit görev yapar.  Kalp günde 10 ton kanı deveran et­tirir ve vücudun en ücra köşelerine kadar ulaştırır.  Vü­cuttaki bütün kan her beş dakikaya bir böbreklerden geçirilip sü­zülür… 

Bir insan vücudundaki damarlar uç uca eklense 160 bin km. ye ula­şı­yor.  Yani dünyayı dört defa dolaşıyor.([2])  Aynı damarlarla,  aynı kanla beslenme­sine rağmen saçlar büyüyor,  bıyık ve sakal­larda büyüyor,  fakat ikisinin ara­sındaki kaşlar büyümüyor. 

Karaciğerin 400 çeşit görev yaptığı ilim adamları tarafından tespit edil­miş durumdadır.([3])  Gözle görülemeyen,  hatta normal mikroskopla da görüle­me­yen,  ancak bir cismi 250 bin defa büyüten Elektron mikroskop­larla ancak görülebilen bir hüc­rede, Yüce Rabbimiz tarafından kodlanan bilgiler kitap haline getirilebilse 46 ciltlik bir eser ortaya çıkaca­ğını yine ilim adamları söylüyor.([4]) 

En dahi insanlar dediğimiz kişiler bile,  Allah'ın verdiği beynin ancak 3/10 kullanabilmiştir.  Buna rağmen bu gün bizi hayretten hayrete düşü­ren en ge­lişmiş bilgisayarların hafızaları bile insan beynine oranla yüz bin defa daha basit olduğu ispatlanmıştır.([5]) 

Bilge kişi ne güzel söylemiş: "Nefsini tanıyan kişi Rabbini de tanır." Bütün bunlara rağmen Rabbimizin tabiriyle "dileyen iman etsin,  dileyen küfretsin."([6]) Ama bizim son sözü­müz ve hayat prensibimiz şudur:

Özde,  sözde,  dilde seste Allah bir

Yer ettikçe can kafeste Allah bir

Böyle geldik,  böyle gitmek isteriz

İlk nefeste,  son nefeste Allah bir

 

 

Dipnotlar:

1- Nevzat Emiroğlu,“Kan ve Dolaşım”,Yeni Asya Yay.İst.1983.

2- Nevzat Emiroğlu, “Kan ve Dolaşım”, Yeni Asya Yay. İst. 1983, s. 42-46.

3- Nevzat Emiroğlu. “Kan ve Dolaşım”. 

4- Sinan Bengisu, “Hayat  Bir Mücadele mi?”.

5- Ufuk bayraktar, “İşte İnsan”, s. 123.

6- Kehf Sûresi, 29.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık