AK Parti 18 yaşında

Siyaset sahnesine Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2001 yılında giren AK Parti, reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı.

AK Parti 18 yaşında
  • 14 Ağustos 2019, Çarşamba 0:00

ANKARA(AA) Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Erdemliler Hareketi ile 2001 yılında siyaset sahnesinde yerini alan AK Parti, çeşitli engellemelere rağmen reformlar ve seçim başarılarıyla dolu 17 yılı geride bıraktı.

Erdemliler Hareketi, 14 Ağustos 2001de AK Parti adıyla siyaset sahnesine girerek son 17 yılda girdiği tüm seçimlerden birinci parti olarak çıkmayı başardı.

Girdiği ilk genel seçimde, 3 Kasım 2002de iktidara gelen AK Parti, Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sloganıyla çıktığı siyaset yolunda, 4 başbakan 2 cumhurbaşkanı çıkardı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 12 Aralık 1997de Siirtte okuduğu Ziya Gökalpın Asker Duası şiiri nedeniyle 1999da 10 ay hapse mahkum edilen ve bu nedenle siyasi yasaklı olan Erdoğan, liderliğini yaptığı parti, 3 Kasım 2002de tek başına iktidar olmasına rağmen başbakan olamadı.

Erdoğanın giremediği 3 Kasım genel seçimlerinden AK Parti 34,28lik oy oranıyla birinci parti olarak çıktı ve Abdullah Gül başkanlığında 58. Cumhuriyet Hükümeti kuruldu.

Mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirtten milletvekili seçildi

Türk Ceza Kanununun (TCK) 312. maddesinde yapılan değişiklikle Erdoğanın siyasi yasağının kalkmasının ardından, Kurucu Genel Başkan Erdoğan, 8 Mart 2003te mahkumiyetine neden olan şiiri okuduğu Siirtte yapılan yenileme seçimlerinde milletvekili seçilerek TBMMye girdi.

Abdullah Gül başkanlığındaki 58. Hükümet, üç gün sonra, 11 Mart 2003te istifa ettikten sonra 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümeti kurma görevini Recep Tayyip Erdoğana verdi. Erdoğan, 15 Mart 2003te 59uncu Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini kurarak başbakanlık koltuğuna oturdu.

Yerel seçimlerden de başarıyla çıktı

Girdiği ilk yerel seçim olan 2004 mahalli idareler seçimlerinde de yüzde 41,7lik oy oranıyla sandıktan birinci parti çıkan AK Parti, 11i büyükşehir olmak üzere 1950 belediyeyi kazandı.

2007deki genel seçimlerde yüzde 46,58lik oy oranına ulaşan AK Parti, Tunceli dışındaki 80 ilden milletvekili çıkarmayı başardı ve tek başına iktidar oldu.

Mecliste 28 Ağustos 2007de yapılan oylamada, partinin kurucularından Abdullah Gül, Türkiye Cumhuriyetinin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

Bu seçimlerden önce Milli Görüş kökenli bir siyasetçinin cumhurbaşkanı adayı olmasını istemeyen muhalif kesimler tarafından nisan ayında Cumhuriyetine sahip çık sloganıyla Cumhuriyet Mitingleri düzenlendi.

Nisan ayının son günlerinde 27 Nisan 2007de ise Türk siyasi tarihine e muhtıra olarak geçen Genelkurmay Başkanlığının laiklik vurgusu içeren açıklaması yayımlandı.

AK Parti, 2009da yapılan yerel seçimlerde de yine en fazla oyu toplayarak 10 büyükşehir belediyesi ile 1442 belediyeyi yönetme yetkisini vatandaştan aldı. 12 Eylül darbesinin 30uncu yılına denk gelen ve 1982 Anayasasında değişiklik öngören düzenlemeye 2010daki halk oylamasından yüzde 57,88 oranında evet oyu çıktı.

2011 genel seçimlerinde de geleneği bozmayan AK Parti, yüzde 49,53lük oy oranının ardından kurulan 61.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile çalışmalarına hız kesmeden devam etti.

Yeni bir bayrak değişimi

İktidarının 12. yılında Erdoğanın genel başkanlığındaki son yerel seçime 2014te giren AK Parti, yüzde 45,60 oy oranıyla 18i büyükşehir olmak üzere, 818 belediye başkanlığını kazandı.

AK Parti Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos 2014te yapılan seçimde doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk ve Türkiyenin 12. Cumhurbaşkanı oldu. AK Parti, yoluna Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ile devam etti.

AK Parti, Davutoğlunun Genel Başkanlığında ilk sınavını, 7 Haziran 2015teki genel seçimlerde ve ardından yapılan 1 Kasım 2015 erken seçimlerinde verdi. 1 Kasımda tek başına iktidarın kazanılmasıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, 64. Hükümeti kurma görevini AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğluna verdi.

Partide, 22 Mayıs 2016da düzenlenen 2. Olağanüstü Kongre ile yeni bir bayrak değişimi daha yaşandı. Partinin kurucularından olan ve Erdoğana, belediye başkanlığı döneminden itibaren yol arkadaşlığı yapan Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkanlığına seçildi ve 65. Hükümeti kurarak Başbakan oldu.

İki cumhurbaşkanı ve dört başbakan

Kuruluşunun ardından kesintisiz iktidarına 17 yıldır devam eden AK Parti, bu sürede bünyesinden dört başbakan ve iki cumhurbaşkanı çıkardı. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırımın başbakanlık yaptığı bu süreçte Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan Türkiyenin 11. ve 12. Cumhurbaşkanlığına seçildi.

Gül, 367 krizi sonrası TBMM üyelerince 2007de Cumhurbaşkanı seçildi. Kurucu Genel Başkan Erdoğan ise cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesinin önünü açan 21 Ekim 2007deki halk oylaması sonrası gerçekleştirilen ilk seçimde Cumhurbaşkanı oldu. Erdoğan, 2007deki halk oylamasıyla cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine imkan tanıyan düzenleme uyarınca 10 Ağustos 2014te yapılan seçimde, oyların yaklaşık yüzde 52sini alarak doğrudan halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

Danıştay saldırısından FETÖnün darbe girişimine zorlu 17 yıl

Kurulduktan yaklaşık bir yıl sonra yapılan genel seçimde iktidara yürüyen AK Parti, bu dönemde vesayet odakları, devlet içinde yapılanan terör örgütleri ile bölücü terör örgütlerinin faaliyetleri, kapatma davası ve darbe girişimlerine maruz kaldı.

Ankarada 17 Mayıs 2006da Danıştay binasında Alparslan Arslanın gerçekleştirdiği silahlı saldırıda, Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin hayatını kaybederken aralarında Daire Başkanı Mustafa Birdenin de yer aldığı 4 üye ise yaralandı.

Saldırının ardından Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Yargıtay, Sayıştay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi üyeleri ile Türkiye Barolar Birliği temsilcilerinin bulunduğu bir grup, Anıtkabire yürüdü ve saldırıdan hükümeti sorumlu tuttu.

Hükümet ise saldırıyı, istikrarı bozmak ve hükümeti yıkmak için yapılan bir teşebbüs olarak nitelendirdi.

Cumhuriyet mitingleri

Türkiye, 16 Mayıs 2007de görev süresi dolacak olan 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezerin yerine kimin 11. Cumhurbaşkanı olarak devletin başına geçeceğini tartışırken, yeni bir kriz dalgası yaşandı.

TBMMde sayısal üstünlüğü elinde bulunduran AK Partinin önereceği adayın seçimi kazanmasına teamüller gereği kesin gözüyle bakılırken, bazı çevrelerce Ankara, İstanbul, İzmir, Manisa ve Çanakkalede düzenlenen Cumhuriyet Mitingleriyle bu engellenmeye çalışıldı.

367 krizi

Türkiyenin 11. Cumhurbaşkanını seçmek için 27 Nisan 2007de toplanan TBMM Genel Kurulunda, tek aday olarak seçime giren Abdullah Gül, oylamaya katılan 361 milletvekilinin 357sinin oyunu almasına rağmen, ilk turda seçilmek için gerekli 367 sayısını bulamadı. Cumhuriyet Halk Partisi, 367nin sadece karar yeter sayısı değil, aynı zamanda toplantı yeter sayısı olduğu iddiasıyla Mecliste yapılan ilk tur oylama işleminin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Bir ilke imza atan Anayasa Mahkemesi, CHPnin yaptığı başvuruyu kabul ederek Türkiyeyi yeni bir krizin eşiğine getirdi.

Türkiye tarihinde bir ilk: emuhtıra

Türk demokrasi tarihine emuhtıra olarak geçen 27 Nisan bildirisi de Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi milli iradeyi hedef alan bir girişim olarak akıllarda kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için yapılan ilk oylamanın ardından gece yarısı Genelkurmay Başkanlığının internet sitesine bir bildiri konuldu.

Türk demokrasi tarihinde emuhtıra olarak yerini alan bu bildiriye, AK Parti hükümetinden çok sert bir karşı açıklama geldi.

Dönemin Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek tarafından kamuoyuna duyurulan açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı bildirisinin hükümete karşı bir tutum olarak algılandığı vurgulanarak, Başbakanlığa bağlı bir kurum olan Genelkurmay Başkanlığının, herhangi bir konuda hükümete karşı bir ifade kullanmasının demokratik bir hukuk devletinde düşünülemeyeceğine dikkat çekildi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Anayasa Mahkemesinin, CHPnin başvurusunu kabul etmesiyle ikinci tur görüşmelerde toplantı yeter sayısı bulunamadığı gerekçesiyle cumhurbaşkanı seçilemedi.

Yapılan genel seçimin ardından TBMM, 20 Ağustos 2007 tarihinde yeniden cumhurbaşkanını seçmek için toplandı. Seçimin 1. turunda 341, 27 Ağustos 2007de yapılan ikinci turunda 337, 28 Ağustos 2007de üçüncü turunda 339 oy alan Abdullah Gül, Türkiyenin 11. Cumhurbaşkanı seçildi.

En büyük partiye kapatma davası

AK Partiyi iktidardan uzaklaştırmak için atılan adımlardan biri de kapatma davası oldu. Bu bağlamda eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya tarafından hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğanın da aralarında bulunduğu 71 kişiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesi ile partinin kapatılmasını içeren iddianame, 14 Mart 2008de Anayasa Mahkemesine sunuldu. Yüksek Mahkeme, 31 Mart 2008de iddianameyi kabul etti.

Anayasa Mahkemesinin, siyasi tarihe google iddianamesi olarak geçen iddianameyi kabul etmesinin ardından dava 30 Temmuz 2008de karara bağlandı. Yüksek Mahkemenin 5 üyesi kapatmaya karşı çıkarken, 6 üye kapatmadan yana oy kullandı. Anayasada öngörülen nitelikli çoğunluk sağlanamadığı için parti kapatma talebi reddedilmiş oldu.

7 Şubat MİT krizi

Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidanın da aralarında bulunduğu istihbarat görevlilerinin 7 Şubat 2012de ifadeye çağrılmasıyla başlayan kriz, siyasi iktidarın olaya müdahalesiyle son buldu. Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) doğrudan hükümeti hedef alan girişimi sonrası yapılan yasal değişiklikle, MİT görevlilerinin soruşturulması izni Başbakanlığa bırakılarak ülke bir krizden daha çıkarılmış oldu.

Gezi olayları

Taksim Meydanındaki Gezi Parkında Topçu Kışlasının yeniden inşa edilmesi amacıyla 2013te Büyükşehir Belediyesi ekiplerince sökülen bazı ağaçların başka yerlere nakledilmek istenmesi üzerine başlayan olayların da Türkiyeye maliyeti büyük oldu. Uzun süre gündemi meşgul eden ve yaklaşık 50 milyar dolar maliyeti olan eylemler, Erdoğanın kararlı duruşuyla son buldu.

1725 Aralık darbe girişimi

Dönemin İstanbul Cumhuriyet Savcısı FETÖ firarisi Celal Kara tarafından 17 Aralık 2013te bazı bakan çocukları, iş adamları ve banka genel müdürlerinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında açılan soruşturma, Türkiye için önemli dönüm noktalarından biri oldu.

Soruşturmanın ikinci dalgası ise 25 Aralık 2013te dönemin İstanbul Cumhuriyet savcısı, bir başka FETÖ firarisi Muammer Akkaşın Cumhurbaşkanı Erdoğanın oğlu Bilal Erdoğanı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmak istemesiyle yaşandı.

15 Temmuz kanlı darbe girişimi

FETÖnün, Türkiye tarihinin en kanlı darbe girişimi olarak tarihe geçen hain projesi, 15 Temmuz gecesi örgütün, TSKdeki üniformalı teröristleri aracılığıyla hayata geçirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Milletimizi, illerimizin meydanlarına, havalimanlarına davet ediyorum. yönündeki çağrısı üzerine vatandaşların tankların önüne geçerek demokrasiyi sahiplenmesi, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin ortak hareket ederek milli iradeye kasteden teröristlere karşı demokrasinin yanında yer almasıyla darbe girişimi engellendi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı

Türkiyenin doğrudan halk iradesiyle seçilen ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran 2018deki seçimde de yüzde 52,38 oy alarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Türkiye, 16 Nisanda yapılan ve tarihi olarak nitelendirilen halk oylamasıyla yeni bir döneme girdi. Halk oylaması süreci, Başbakan Binali Yıldırım dahil, 316 AK Parti milletvekilinin imzasını taşıyan anayasa değişikliği teklifinin 10 Aralık 2016da TBMM Başkanlığına sunulmasıyla başladı.

Maddelere ilişkin oylamaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Şubat 2017de anayasa değişikliğine ilişkin kanunu onaylayarak, halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa gönderdi.

16 Nisan 2017deki halk oylamasından yüzde 51,41 oranında evet, yüzde 48,59 oranında hayır oyu çıkmasıyla Anayasadaki, Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişiği kesilir hükmünün kaldırılmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğana parti üyeliğinin yolu açıldı. Ayrıca halk Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesine karar verdi.

Erdoğan, 2 Mayısta AK Parti Genel Merkezine 979 gün aradan sonra gelerek üyelik beyannamesini imzaladı ve AK Partiye üye oldu.

Erdoğan, 998 gün sonra yeniden Genel Başkan

Cumhurbaşkanı Erdoğanın partiye dönmesinin ardından 21 Mayısta olağanüstü kongre yapma kararı alındı.

Üç yıllık bir aradan sonra AK Partinin 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde bin 414 geçerli oyun tamamını alan Erdoğan, 998 gün sonra kurucusu olduğu partiye yeniden Genel Başkan seçildi.

Kongrede yapılan tüzük değişikliğiyle ihdas edilen genel başkanvekilliği görevine de Başbakan Binali Yıldırım getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 3 yılın ardından partide yeniden genel başkanlığı üstlenmesi partiye yeni bir heyecan ve dinamizm kazandırdı.

Erdoğanın karizmatik liderlik etkisi, teşkilatlanmaya yönelik tecrübesi, kendine has siyaset etme tarzı ile sorunları hızlı bir şekilde çözme becerisi, AK Partinin daha da güçlenmesini sağladı.

Göreve gelir gelmez partinin yetkili organlarında değişikliğe giden, il ve ilçe başkanları ile belediye başkanlarında değişiklikler yapan Erdoğan, normal takvime göre 2019 Kasımda yapılması planlanan seçim hazırlıklarını da başlatmıştı. Erdoğan, birçok il ve ilçede partisinin olağan kongrelerine katıldı, vatandaşla, partililerle bir araya geldi.

24 Haziran seçimleri

Zaman zaman seçimlerin vaktinde yapılacağı yönünde açıklamalar gelmesine rağmen AK Partinin siyasi ittifak yaptığı MHPnin Genel Başkanı Devlet Bahçeliden gelen erken seçim teklifi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partinin yetkili organları tarafından değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından seçimlerin 24 Haziran 2018de yapılacağını açıkladı.

Daha önce, ilk kez 10 Ağustos 2014te cumhurbaşkanı halk tarafından seçilirken, 24 Haziranda seçmenler ilk kez cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi için aynı gün sandığa gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerde yüzde 52,38 oy alarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Erdoğan liderliğindeki AK Parti ise Türk siyasi tarihinin en önemli seçiminde yüzde 42,28 oy alarak 16 yılda 13. seçim başarısını elde etti. AK Parti ve MHPnin yer aldığı Cumhur İttifakı ise yüzde 53,6 oy aldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9 Temmuzda TBMMde yemin ederek görevine başladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesini de aynı gün açıkladı.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Yardımcılığına Fuat Oktay getirildi. Yeni kabinede eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da Milli Savunma Bakanı olarak görev aldı.

AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresini yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Ağustos 2018de gerçekleşen AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresinde geçerli oyların tamamını alarak bin 380 oyla yeniden parti genel başkanlığına seçildi.

AK Partinin 6. Olağan Büyük Kongresinde yapılan değişiklikle 24 Haziran seçimlerinde yapılan siyasi parti seçim ittifakı parti tüzüğüne girdi. Ayrıca tüzüğe Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği ile Cumhurbaşkanı Yardımcılığı veya Bakanlık görevi aynı kişide birleşemez. fıkrası eklendi.

31 Mart yerel seçimleri

AK Parti ve MHP tarafından Cumhur İttifakını 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde devam ettirme kararı alındı. Yapılan görüşmeler sonucu AK Parti ve MHP arasında seçimlerde 30u büyükşehir olmak üzere 51 ilde ittifak yapıldı. Cumhur İttifakı kapsamında MHP, Adana, Mersin ve Manisa büyükşehir belediyelerinde aday gösterirken, 27 büyükşehirde ise AK Parti aday çıkardı.

AK Parti, 31 Mart yerel seçimlerinden yüzde 44,33 oy oranıyla yine birinci parti olarak çıkmayı başarırken, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediye başkanlıklarını CHP kazandı.

AK Partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz etmesi üzerine, seçimler 23 Haziranda yenilendi.

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki seçim yarışında CHPnin adayı İmamoğlu ipi göğüsledi.

7. Olağan Büyük Kongre süreci sonbaharda başlayacak

Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından Erdoğan, 7. Olağan Büyük Kongre sürecini sonbaharda başlatacağız. açıklamasında bulundu.

Sonbaharda başlatılacak 7. Olağan Büyük Kongre sürecinde AK Partinin teması Gelenek, Vefa ve Yenilik olacak.

Partinin 18. kuruluş yıl dönümü olan 14 Ağustos tarihi bu sene Kurban Bayramına rastladığı için kutlama programı 23 Ağustosta, Türkiye Sevdasıyla Yaşımız Hep 18 temasıyla genel merkezde yapılacak.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık