);*} İhtiyacımız su

İhtiyacımız su

Bitkisel üretim maliyetlerine dikkat çeken Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, daha fazla ve ucuz üretim için Konya’nın suya ihtiyacı olduğunu belirterek, “Sulanabilir arazilerin tamamını sulayabilmek için 15 milyar metreküp suya ihtiyacımız var” dedi

İhtiyacımız su

Türkiye’de ve Konya’da tarımsal üretim alanında bitkisel üretimin büyük bir yeri ve önemi olduğunu ifade eden Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, bitkisel üretimin girdi maliyetlerinin yüksek olduğunu söyledi. Bitkisel üretimde enerji maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ve çiftçinin hükümetten bazı destekler beklediğini kaydeden Ataiyibiner, “Tarımsal üretimde girdi maliyetinin yüzde 60’ını teşkil eden enerji maliyeti haliyle üretimin ana unsuru ve çiftçimizi sıkıntıya sokuyor. Biz sulu tarım yapılan yerlerdeki elektrik enerjilerinde özellikle kooperatif ve ruhsatlı kuyularda indirime gidilmesini istiyoruz. Mazot konusunda ‘çiftçi mazotu’ uygulamasının yapılabilirliğini ve hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi. Başkan Ali Ataiyibiner, Konya’da bitkisel üretimin daha ucuz ve fazla olması için de suyun gerekli olduğunu belirterek, “Şuanda sulanabilir arazilerin tamamını sulayabilirsek 15 milyar metreküp suya ihtiyacımız var, tüm kullanabildiğimiz su, KOP’ta dahil olmak üzere 5 milyar metreküp. Daha ucuz ve fazla üretim için Konya topraklarının suyla buluşması gerekiyor” şeklinde konuştu.

BİTKİSEL ÜRETİM MALİYETLERİ YÜKSEK

Tarımsal maliyetler açısından önceliğin bitkisel üretimde ortaya çıktığını ifade eden Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, Konya Ovası’nda ekilip-dikilen tek yıllık bitkilerin hakim olduğu ve ana ürünün hububat olduğunu dile getirdi. Hububat konusunda Konya’nın Türkiye’nin yüzde 10’unu ürettiğini, diğer tarla bitkilerinde de şeker pancarı, patates, mısır ve  ayçiçeği gibi ürünlerde de ciddi bir üretimi bulunduğunu aktaran Ataiyibiner, “Konya ayçiçeğinde Trakya bölgesini geçmiş durumda. Mısır da Türkiye’nin en fazla üreten ili ve şeker pancarında da Türkiye’nin yüzde 30’undan fazlasını üreten bir il. Konya, bitkisel üretimi  yüzde 95 civarında tek yıllık bitkilerle sağlıyor. Bu demektir ki her yıl biz üretimi bütün koşullara hazırlayarak yapıyoruz. Yani her yıl tarla, tohum, gübre, ilaç ve sulama gibi girdi maliyetlerini kullanıyoruz” dedi. Son yıllarda enerji maliyetlerinin bitkisel üretimi ciddi anlamda etkilediğini kaydeden Başkan Ataiyibiner, şuanda çiftçinin ana unsuru olan mazotun fiyatının 5 TL olduğunu ve sulu tarımda ruhsatlı kuyularda elektrik indiriminin kaldırılmasının çiftçiyi zorladığını anlattı. Ataiyibiner, “Enerji maliyetlerini iki dala ayıracak olursak şuanda çiftçinin ana unsuru olan mazot fiyatları 5 TL civarında ve ciddi bir artış gösterdi. Bunun yanında sulu tarımda çiftçilerimizin elektrik kullanımı söz konusu. Elektrikte  geçmiş yıllara oranla yeşil hat uygulaması dediğimiz ruhsatlı kuyularda elektrik indiriminin kaldırılması üretimin girdilerini artırıyor. Bunların yanı sıra işçilik, tohum ve gübre gibi girdilerin artışları da üretim maliyetlerini etkiliyor. Burada üretimi etkileyen en önemli unsur enerji bedellerinin hızlı artmasıdır. Tarımsal üretimde girdi maliyetinin yüzde 60’ını teşkil eden enerji maliyeti haliyle üretimin ana unsuru ve çiftçimizi sıkıntıya sokuyor” şeklinde konuştu. Ataiyibiner, çiftçinin mazot ve elektrik üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesi veya başka kalemlerde destek beklediğini söyledi.

“15 MİLYAR METREKÜP SUYA İHTİYAÇ VAR”

Elektrik ve mazot sorununun Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına ilettiklerini, ana üretimin bitkisel üretim olduğunu, bitkisel üretimin hayvansal üretime yansıdığını, bitkisel üretimdeki maliyet artışlarının da hayvansal üretimin ana girdisi olan yemi etkilediğini anlattıklarını söyleyen Ali Ataiyibiner, “Enerji maliyetleri üretimde tabiki etkili. Bu anlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan talebimiz var. Biz sulu tarım yapılan yerlerdeki elektrik enerjilerinde özellikle kooperatif ve ruhsatlı kuyularda indirime gidilmesini istiyoruz. Mazot konusunda ‘çiftçi mazotu’ uygulamasının yapılabilirliğini ve hayata geçirilmesini istiyoruz. Hükümetimiz bu konuda tedbirler düşünüyor ama yürürlüğe girmesi bizim için önemli. Yürürlüğe girice üretim fevkalade rahatlayacak. Bunların yanı sıra Konya’da üretim için dış havzalardan su getirilmesi konusu da bizim bir ihtiyacımız. Konya kapalı bir havza ve belli bir miktarda suyumuz var. Şuanda sulanabilir arazilerin tamamını sulayabilirsek 15 milyar metreküp suya ihtiyacımız var, tüm kullanabildiğimiz su, KOP’ta dahil olmak üzere 5 milyar metreküp. Daha ucuz ve fazla üretim için Konya topraklarının suyla buluşması gerekiyor” dedi.   

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI DEVAM EDİYOR

Üretimin maliyetlerini artıran arazi toplulaştırması ve sulama sistemlerinin rehabilitasyonu gibi konularda çalışmaların devam ettiğini aktaran Ataiyibiner, bu konuda müjdeli haberleri olduğunu kaydetti. Son 10 yılda tarımsal üretim yapılan 2 milyon hektar arazinin yaklaşık 1 milyon hektarlık alanının arazi toplulaştırma kapsamında olduğunu, 500 bin hektarının toplulaştırıldığını ve 500 bin hektarının tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Başkan Ataiyiber, 250 bin hektarın projelendirmeyi beklediğini belirterek şunları kaydetti: “Toplam 1 milyon 250 bin hektar arazide son 10 yılda arazi toplulaştırması devam ediyor. 2023’e kadar toplulaştırma ve enerji sorunları çözüme ulaşırsa bitkisel üretim anlamında ciddi rahatlama olacak. şuanda Mavi Tünel’de devam ediyor. Bunlar 2023’e kadar tamamlandığı zaman Konya rahatlayacak” dedi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık