• 14 Kasım 2017, Salı 7:19
Prof.Dr. AliACAR

Prof.Dr. Ali ACAR

GEBELİKTE ERKEN MEMBRAN RÜPTÜRÜ

(Gününden Önce Su Gelmesi)

Doğum ağrıları başlamadan önce sıvı boşalmasına erken membran rüptürü(EMR) denir. Doğum ağrıları başladığında suların gelmesi normalken ağrı yokken gelmesi patolojiktir.

Su gelmesi bazen çok bol şekilde sanki bacağından aşağıya bir bardak su dökmüş gibi fazla olabilir, bu durumda anne kolaylıkla suyunun geldiğini anlayabilir. Bu esnada annenin giysileri, oturduğu yer veya yatağı ıslanabilir.

 Amnion suyu ılık, berrak bir sudur. Bazen su gelmesi bu kadar şiddetli olmaz, hafif sızıntı veya damlama şeklinde olabilir bu durumda akıntı veya idrar kaçırma ile karıştırılabilir, anne bunu akıntı gibi su geliyor şeklinde ifade eder, annenin bunu ayırt etmesi zordur bu nedenle mutlaka kesin teşhis için doktora başvurmalıdır.

Hamilelikte vajinal akıntı her ayda sık görülen bir durumdur, son aylarda daha fazla olabilir. Akıntı genellikle koyu, yapışkan, bazen kokulu ve az miktardadır. Akıntı asla annenin bacağından aşağıya su dökmüş kadar fazla olmaz ve pantolonunu, yatağını ıslatacak kadar fazla olmaz. Bu durumu patoloji olan erken suların gelmesiyle karıştırmamak gereklidir.

 Bebeğin amnion suyu aynı normal su gibi akışkandır, rengi berrak hafif sarımsıdır genellikle ancak eğer bebek kakasını yapmışsa koyu kahverengi, yeşil renklerde olabilir. Amnion suyu ılık hissedilir.

Su gelmesi erken gebelik haftalarında gerçekleşirse erken doğum riskine neden olabilir. Yine özellikle erken haftalarda su gelmesi rahim ve amnion zarının enfeksiyonuna (koryoamniyonit) neden olabilir, bunu engellemek için antibiyotik tedavisi verilir.

Su kesesi bebeğin dış ortamdan ve aşağıdan vajina yoluyla yukarıya çıkabilecek bakterilerden korur, bu nedenle su kesesinin açılması durumunda vajinadan rahim içerisine doğru enfeksiyon etkeni bakteriler ilerleyebilir. Doğuma yakın haftalarda ve çok uzun günler sürmeyen su gelmeleri genellikle bu tür riskli durumlara neden olmaz, zaten 1-2 gün içerisinde genellikle doğum gerçekleşir.

Gebeliğin hangi haftasında olursa olsun su gelmesi (veya şüphesi) acilen doktora başvurmayı gerektirir. Su gelmesi 37. gebelik haftasından önce olmuşsa erken doğuma neden olabilir. Gebeliğin doğuma yakın son haftalarında su gelmesi genellikle 1-2 gün içerisinde doğumun gerçekleşeceğini gösterir. Su gelmesi gebeliğin çok erken haftalarında bebek henüz gelişimini tamamlamadan gerçekleşirse bebeğin gelişimini tamamlaması için beklemeye ve doğumu engellemeye çalışılır, bu esnada antibiyotikler ve tokolitik (sancı durdurucu) ilaçlar kullanılır.

Gebelik haftası ne kadar küçükse risk fazladır. Erken doğum yaptırmak bebeğin yasama sansını düşürür. Bebeğin yaşama sansını artırmak için viabilite sınırı dediğimiz yaşama şansını olduğu haftalara kadar beklemek gerekebilir.23.haftanın altındaki gebeliklerde gebeliğin devamına izin verilmemelidir.

Özellikle enfeksiyon riski anneyi tehlikeye atabilir. Bekleme sürecinde  bebekte su azlığına bağlı fiziksel bozuklar olabilir.Yeterli su olmadığında  bebek rahim (uterus) içinde  yeterli hareket edemez.Özellikle solunum hareketi dediğimiz  solunum hareketini yapamadığından   ileri haftalara ulaşsa bile  solunumu sağlayan kaslar gelişmediğinden yeterli solunum fonksiyonu olamaz  ve yaşayamaz.

Gebelik haftası 34.haftayı doldurursa doğum yaptırılır beklenmez. Doğuma karar verildiğinde  akciğer matürasyonunu (olgunlaşması) sağlamak için anneye steroid enjekte edilmedir. Bunun  için betametazol kullanılır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık