CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: Erken seçim peşinde değiliz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Öztrak, Biz bir erken seçim peşinde değiliz ama öyle görüyoruz ki iktidar bir telaş içinde. dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: Erken seçim peşinde değiliz
  • 06 Ağustos 2019, Salı 6:00

ANKARA (AA) CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, toplantının ardından yaptığı açıklamada, MYK toplantısında Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torunun vatandaşların ilettiği sorunlarla ilgili bilgilendirme yaptığını, ekonomik krizin geldiği son noktanın ve sınırlarda artan jeostratejik risklerin durumunun değerlendirildiğini aktardı.

Çanakkalede Kaz Dağlarında vatandaşların yaşadıkları yerin suyuna, havasına sahip çıkmak için mücadele ettiğini kaydeden Öztrak, CHPli birçok genel başkan yardımcısının burada bulunduğunu, bu konunun da MYKnin gündeminde olduğunu söyledi.

Rizede selde kaybolan vatandaşın sağ salim evine dönmesi temennisinde bulunan Öztrak, Nusaybinde hain terör örgütünün tuzağıyla yaralanan 3 askere acil şifalar diledi.

Öztrak, bugünün TBMM tarafından Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürke Başkomutanlık makamının verilmesinin 98inci yıl dönümü olduğunu hatırlatarak Atatürk ile Kurtuluş Savaşının aziz şehit ve gazilerini saygıyla andı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanın dün Bursada açılışlar yaparken CHP ve Kılıçdaroğlu hakkında ifadeler kullandığını hatırlatan Öztrak, şöyle konuştu:

Açılan tesislerin milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Açılışı yapılan projeler arasında İstanbulİzmir Otoyolu Projesinin bir kısmı da var. Bu otoyolun geçiş ücretlerine bakınca bu hizmetten sadece bir avuç mutlu azınlığın yararlanabileceğini görüyoruz. İstanbuldan yola çıkan bir araç, bu otoyol güzergahındaki Osmangazi Köprüsünü de kullanırsa İzmire kadar 256 lira geçiş ücreti ödeyecek. Bir de 200 liralık benzin yaktığını düşünün toplam ulaşım masrafı bir aracın, 500 lirayı bulur. Oysa bugün İstanbul ile İzmir arasında uçak bileti 250 lira civarında. Bu güzergahtan arabayla İzmire gitmek, uçakla İzmire gitmekten daha pahalı. Yani arabada iki kişi olsa kurtarmıyor.

Kamyoncu asgari ücret harcayacak

İstanbuldan İzmire yük getirip götüren bir kamyonun sadece gidişgeliş otoyol masrafının bin 292 lira olduğuna dikkati çeken Öztrak, buna akaryakıt da eklendiğinde kamyoncunun bir seferde bir asgari ücret harcamak zorunda kalacağını kaydetti.

Önceki iktidarlar döneminde yapılan yollar ile AK Parti iktidarı döneminde yapılan yollara ne kadar ödendiğini örnekle karşılaştıran Öztrak, aradaki fiyat değişikliğinin otoyolların işletme ve finansman modellerindeki farktan kaynaklandığını ifade etti.

Öztrak, milletin, devletin doğrudan yaptığı ve işlettiği köprü ve otoyola sadece geçişlerde ücret ödediğini belirterek, şunları kaydetti:

Oysa kamuözel iş birliği modeliyle yapılan köprüye ve otoyola millet geçse de geçmese de para ödüyor. Yani Adalet ve Kalkınma Partisi projelerinde tam bir Deli Dumrul tarifesi uygulanıyor. Biz, bunları gündemi getirince sarayın kibirli adamı kızıyor. Bizleri iş bilmezlikle suçluyor, kasadan bir kuruş çıkmıyor diyor. Doğrudur, bu paralar sarayın ve yandaşların kasasından çıkmıyor ama milletin cebinden ve devletin hazinesinden çıkıyor. Milletimiz geçmediği köprü, yatmadığı hastane için geçen yıl vergileriyle bütçeden 6 milyar lira ödemiş. Bu yıl ise bütçeye konan rakam 9,7 milyar Türk Lirası. 2020de geçilmeyen köprü ve yatılmayan hastaneler için bütçeden ödenecek tutarın 20,3 milyar liraya yükseleceği tahmin ediliyor. 2021de aynı harcamalar için ödenecek tutar tahmini ise 23,5 milyar lira.

Geçse de geçmese de para ödeniyor

Bu rakamlara, Devlet Hava Meydanları İşletmesinin yolcu garantisi kapsamındaki ödemelerinin dahil olmadığına işaret eden Öztrak, şunları kaydetti:

Soruyoruz, Nedir bu verdiğiniz yolcu garantilerinin miktarı diye? Cevap veriyorlar, Sözleşmenin gizliliği vardır, bu nedenle bu rakamları veremeyiz. İstanbulİzmir Otoyolu için Hazinenin kefil olduğu dış kredi miktarı yaklaşık 5 milyar dolar. Bu otoyol üzerindeki güzergahlarda günlük 1740 bin araç geçecek diye bu şirketlere garanti verilmiş. Eğer araç sayısı bunun altına düşerse aradaki farkı devlet karşılıyor. 40 bin araç geçse de geçmese de bu para ödeniyor. Bu projelerin dış finansmanına garantiyi devlet veriyor. Yolcu, araç, hasta garantisini devlet veriyor. Bu kadar garantiden sonra geliri yandaş cebin indiriyor. Ondan sonra dönüp buna risk paylaşımı diyorlar. Burada risk milletin, kar da yandaşın. Bunun adı, milletin cebinden yandaşları daha da zengin etme operasyonudur. Madem bu modelin dünyaya örnek olduğunu iddia ediyorsunuz, neden ihale sözleşmelerini açıklamıyorsunuz. Neden verilen yolcu, araç ve hasta garantilerinin her bir proje için kalem kalem ne kadar olduğunu açıklamıyorsunuz? Bu garantilere konu yolcu, araç ve hasta sayılarının gün gün ne kadarının karşılandığını, ne kadarının bütçeye yük olarak geleceğini milletle neden paylaşmıyorsunuz? Neyi saklıyorsunuz?

Cumhurbaşkanı Erdoğanın, sanayi üretiminden istihdama kadar tüm göstergelerde olumlu yükseliş var dediğini aktaran Öztrak, Demek ki saraydan millete dürbünün tersiyle bakınca her şey toz pembe gözüküyor. Madem işler toparlanmaya başladı, istihdam artışa geçti neden Sosyal Güvenlik Kurumunuz 8 aydır sigortalı sayılarını açıklamıyor? diye sordu.

Faiz indi, enflasyon rekor kırdı

Ekonomide yaşanan sorunlara, son dönemde yapılan zamlara dikkati çeken Öztrak, Hem doğal gaz hem de sigara zammı özellikle ağustos ayında yapıldı ki temmuz ayı enflasyonu etkilenmesin, faizin indiği ay enflasyon azmasın, AKP Genel Başkanının enflasyonfaiz teorisi doğrulansın. diye konuştu.

Öztrak, bugün temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklandığını hatırlatarak, tüm çabalara rağmen temmuzda aylık enflasyonun yüzde 1,36 olduğunu, bunun mevcut enflasyon serisinde temmuz ayları itibarıyla en yüksek enflasyon olduğunu söyledi.

Faiz inmesine rağmen enflasyonun daha ilk aydan rekor kırdığını savunan Öztrak, umutların, ağustos ve eylüldeki baz etkisine kaldığını kaydetti.

Vatandaşın mutfağındaki enflasyonun çok daha büyük olduğunu, en temel gıda maddelerinde ciddi fiyat artışlarının gerçekleştiğini ifade eden Öztrak, Mutfaktaki yangın hız kesmiyor, her gün biraz daha büyüyor. Herhalde önümüzde bir seçim olsa bu iktidar yaz gününde de tanzim satış mağazalarını kurar. ifadelerini kullandı.

Ufukta bir seçim mi var

Öztrak, 2023 için 25 bin dolar olacak dedikleri kişi başına milli gelirin, 12 bin 484 dolara indirildiğini ifade ederek, 2013te kişi başına düşen gelir 12 bin 480 dolar mıydı, değil miydi? 10 yılda kişi başına yıllık gelirimiz 4 dolar artacakmış. Bunun neresine başarılı diyeceğiz? 2023te ilk 10 ekonomiye gireceğiz türküleri söylediler. Şimdi Türkiyeyi ilk 20 ekonomi arasından düşecek noktaya kadar getirmiş bulunuyorlar. değerlendirmesinde bulundu.

Milletin, kendinden kopanlara en güzel cevabı günü geldiğinde sandıkta verdiğini belirten Öztrak, şunları kaydetti:

Ekonomide sıkıştıkça Erdoğan, İstanbul seçimlerinde unuttuğu Fıratın doğusuna müdahale kartını masaya getiriyor. Hayrola, ufukta bir seçim mi var, yoksa partide dağılan safları sıkılaştırmak için bu kart mı oynanıyor? Baştan itibaren Ortadoğunun meselesi, Ortadoğu devletleri tarafından çözülmelidir diyoruz. Hep bunu söyledik. Türkiye ancak bu şekilde Müslümanın Müslümanı kardığı Ortadoğu bataklığından kurtulur ve bölgeye başarı getirir. diyoruz. Türkiye, Esad ile Rusya üzerinden konuşarak, Mısırla kavga ederek Ortadoğuyu büyük devletlerin oyun alanı haline getiriyor diyoruz. Kendi silah fabrikalarını Katara satanların, Türkiyenin çıkarlarını ne kadar savunacakları konusunda çok ciddi endişelerimizin olduğunu sürekli dile getiriyoruz. Milletimizin güvenliği için her türlü tedbir alınmalıdır. Ancak Suriye sorununun köklü çözümü, Suriyenin toprak bütünlüğünü dikkate alan, diyaloga dayalı barışçı bir yaklaşımda aranmalıdır. Bugüne kadar savaşlar hiçbir topluma fayda getirmemiştir, bundan sonra da getirmeyecektir. İktidar artık dış politikayı iç politika malzemesi haline getirmekten vazgeçmelidir.

Kendileri pişiriyorlar, kendileri yiyorlar

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Öztrak, Yapişletdevret modeline ilişkin bir soru üzerine, Hiçbir şey harcamıyoruz diyorlar. Geçen yıl 6 milyar harcadılar. 6 milyar, kullanılmayan yol, yatılmayan hastane için verildi. Bu yıl 9,7 milyar milletin yatmadığı hastane, kullanmadığı yol için verilecek. Önümüzdeki yıl kaç olacak? 20 milyar Türk Lirasını geçecek. Şimdi bunlar bedava mı oldu? Yapişletdevret bir finansman modelidir. Sonunda bunun da parası milletin cebinden, devletin hazinesinden çıkar. dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın kurucusu olduğu özel hastaneye, yayımlanan bir genelgeyle ileri düzey hastane statüsü verildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna Öztrak, İleri düzeyde hastane tanımını Sağlık Bakanlığı getiriyor. İleri düzeyde hastane tanımına uygun Türkiyede bir tane hastane var o kimin? Sağlık Bakanının kurmuş olduğu hastane. Türkiyede her iş böyle gidiyor. Kendileri pişiriyorlar, kendileri yiyorlar. Böyle şey olmaz. Bunu, milletin vicdanı kabul etmez. yanıtını verdi.

Erken seçimle ilgili CHPnin yaklaşımı nedir? sorusu üzerine ise Öztrak, şunları kaydetti:

Erken seçim konusundaki yaklaşımımız baştan itibaren son derece açık. Biz bir erken seçim peşinde değiliz ama öyle görüyoruz ki iktidar bir telaş içinde. Bir şey yapacaksan yaparsın dış politikada. Bunu tutup da iç politikaya malzeme yapmaya kalktığınız zaman bunu bir başka amaçla kullanıyorsunuz demektir. Bunun iki amacı olabilir, ya şu anda Erdoğanın partisi dağılmak üzere, bir arada tutabilmek için bu kartı oynuyor ya da artık bu işi götüremeyeceğini anladı, bir an önce erken seçime gitmek ve bu işten kaçmak için bu tür kartları oynuyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık
Konya Büyükşehir Belediyesi