Konya
27 Şubat, 2024, Salı
logo altı
 • DOLAR
  31.14
 • EURO
  33.84
 • ALTIN
  2035.6
 • BIST
  9179.48
 • BTC
  56535.16$

ESNAF TEPKİLİ, KONYALI ÇOK MEMNUN?

24 Ekim 2014, Cuma 09:25

Çarsı içindeki Bedesten’den bahsediyorum. Büyükşehir Belediyemiz İstanbul’un Marmaray projesi gibi önemli, Bedesten ve civarını restore etti, etmeye devam ediyor. Gerçekten takdire şayan bir proje. Tabii ücretsiz dükkânları restore edilen, kepenkleri yapılan, reklam tabelaları asılan esnaf çok memnun oldu… Restorasyonun biraz zaman alması, yol ve alt yapının yeniden düzenlenmesi esnafı biraz sıkıntıya sokmuştu.

Restorasyon ve düzenlemede sona gelinirken, Büyükşehir Belediyemiz Konya’lı adına aldığı muhteşem bir kararla dükkân önlerine mal ve malzeme kurulmasını, masa atılmasını yasakladı. Geçtiğimiz pazartesi Çıkrıkçılar içinden başlayıp, bedesten ve civarını dolaştım. Vallahi içim açıldı. Kunduracılar, Kuruyemişçiler, Manifaturacılar v.b. meslektekiler dışarıya mallarını koymayınca yollar genişlemiş görüntü güzelliği ortaya çıkmış. Doğrusu bir Konya’lı olarak çok beğendim. Çıkrıkçılar içinde kuruyemiş aldığım bir dükkân sahibi önce tepki verdik ama belediye haklı dedi. Mallarımızı dışarı koyunca hijyen bakımından olumsuz bir şekilde vatandaşın sağlığı da tehlikede oluyordu. Şimdi bütün mallar dükkânımızda, dükkânımıza giren müşterimiz tezgâhımızı görünce alacağı şey dışında ilave de alıyor dedi.  Konya muhalif olan esnaflar, televizyona çıkıp Büyükşehir Belediyemizin yaptığı bu haklı uygulamayı kınadılar. Esnafa dükkânlar küçükmüş dolayısı ile halkın ortak kullanım alanları kaldırımları ve yolu kullanmazlarsa zor durumda kalırlarmış (!). Bir esnafa göre bu uygulama ile senetlerini ödeyemeyeceklermiş dışarı masa atan bir kahvehane sahibi masa kalkınca müşteri nerde sigara içecekmiş. Birazda kızgın tavırla bundan böyle dükkânın içinde sigara içirteceğini söylüyor. Gülünecek bir durum. Konuya muhalif olan esnaflara sesleniyorum. Sizin yaptığınız zaten adaletli değildi. Konyalının ortak kullanım alanı kaldırımları ve yolları işgal etmek kul hakkına girer. İsterseniz müftülüğümüze bir sorun.

Bu arada bir kısım esnafında konuya olumlu yaklaştığını, Büyükşehir Belediyemizin bu davranışının uygun olduğunu belirtmeleri memnuniyet vericidir.

Büyükşehir Belediyemizin çok ama çok önemli kararla bölgedeki seyyarları kaldırmaları, bu seyyarları mağdur etmeden kaldırmaları da yine takdire şayandır. Birkaç çatlak ses çıkaracaktır. Buda doğaldır.

Bu seyyarların kalkmasına herhalde en çok esnaf sevinmiştir. Dükkânın önünü kapatan seyyarla uğraşmak kolay olmasa gerek. Bunlara dalaşırsan, al başına belayı. Belediyemiz esnaf – seyyar çekişmesine de son vermiştir. Bu görev belediyenindi oda görevini yaptı. Bu ara biz Konyalı’lara bazı yakıştırmalara yapılıyordu. Rivayete göre İstanbul’da taksi şoförü yolun ortasından yürüyen bir vatandaşa korna çalıp seslenmiş.

-  Yoldan çekil Konyalı demiş.

Vatandaşta şoföre ;

-  Nereden bildin Konyalı olduğumu? Demiş...

Şoför tekrar seslenmiş;

-   Konyalılar yolun ortasında yürür demiş.

Eeee! Esnaf Konya’da kaldırımı işgal ederse bizim Konya’lı tabi yolun ortasından yürür. Yolun ortasından yürümeye alışınca haliyle İstanbul’da da yürüyorlar diye bir şaka geldi aklıma.

Üç merkez ilçe belediyeleri Karatay, Selçuklu, Meram.

Şimdi görev size düşüyor. Büyükşehir Belediyemizin bu halk yararına yaptığı uygulamaları sizde yapmalısınız.

Vatandaşlar sokak aralarından, rahat geçmeli kaldırımlardan yürüyebilmeliler. Size sesleniyorum merkez ilçe Belediye Başkanları yüreğinizi ve cesaretinizi ortaya koyun tabii varsa. Konya’yı üç beş kişiye teslim etmeyin bu şehri güzelleştirmek vatandaşı rahatlatmak sizin elinizde. Aman bu işi de kurban satış yerlerine benzetmeyin.

Büyükşehir Belediyemizi yürekten kutluyorum. Devamlı olursa Konya’ya çok büyük hizmet yaptılar. Esen kalın

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.