Konya
27 Şubat, 2024, Salı
logo altı
 • DOLAR
  31.13
 • EURO
  33.83
 • ALTIN
  2035.3
 • BIST
  9334.13
 • BTC
  56206.13$

DOST BİLDİKLERİMİZ

30 Kasım -1, Pazartesi 00:00

Dost nedir? İşte bu sorunun cevabını yazmaya çalışacağım. Dost; Sevinçte, Üzüntüde, yoklukta, varlıkta, hastalıkta size destek veren kişidir. Birde dost gibi görünenler vardır. Bunlar sadece sevinçte, varlıkta, ve sağlıkta sizinle beraberdir. Üzüntüde, yoklukta ve hastalıkta pek yanınıza uğramazlar.

 Şarkılar, Türküler yazılmıştır dostluk üzerine Gerçek bir kaç dostunuz varsa değmeyin keyfinize.

Bu kara gün dostları sayesinde sırtınız yere gelmez. Bir dostum anlatıyor. Dost gibi görünenlere güzel bir örnektir. Maddi durumu Beklenmeyen sebepten dolayı kötüleşiyor dostumun. Menkul ve Gayrimenkullerini satıyor. Hiç beklemediği büyük bir borç meblağını ödemeye çalışıyor. Ticaretle uğraşıyor dostum. Yıllardır kendine dost görünenlerden senet karşılığı 6-8 ay vade ile para talebinde bulunacak. Bulunacak bulunmasın ada bu dost görüntüsü çizen kişi bir kaç tane gayrimenkul aldığını bütün parasını buna yatırdığını söyleyerek güç durumdaki arkadaşını hayal kırıklığına uğratıyor sonra anlaşılıyor ki, Gayrimenkul falan almamış kendisinden talepte bulunulabilir diye bir senaryo çizmiş. Hâlbuki dostum daha talepte bile bulunmamış. Dostuma şöyle dedim. Eğer sizin Dost dedikleriniz gerçek dost olsalar idi, sizin güç durumda olduğunuzu bilir, size gelir ve sıkıntınızı sorar size ne kadar yardım edebileceğini söyler ve sizi teselli eder, arkanızdan bu zor günlerinizde size büyük bir destek olurdu...

Karşılıklı Dost olmak o kadar kolay değildir. Maalesef günümüzün dostlukları menfaat üzerine kurulmuştur.

Unutulmuş birer birer ESKİ DOSTLAR, ESKİ DOSTLAR diyor şair. Zaman ve mekan bazen dostlukların devamına engel olur. Bu sebepten gözden ırak olan gönüldende ırak olur felsefe sinden dostluklar unutulmaya başlar. Ama bu dostluk gerçek dostluksa bir karşılaşma anında canlanır yeşerir, eski haline döner.

Yine şair "Bir gün karşılaşırsak, ayrıldığımız yerde, eller gibi davranıp görmemezlikten gelme" diyor.

Hani bazıları işine gelirse sizi görür, işine gelmezse sizi görmemezlikten gelir.

Dostluklar sadece parayla pulla mı ölçülür? Asla... Bakıyorum, birine böbreğini veriyor, karaciğerini veriyor işte bu dostlara CAN DOSTUM denir herhalde. Ne kadar güzel bir şey bir başkasına can vermek.

Bazen dost bildikleriniz sizi arkadan vururlar. Yüzünüze güler sizi dostluğuna inandırır ama arkanızdan kuyunuzu kazar. Bazı dostluklar vardır iş üzerine kurulur. Adam sadece işi olduğunda arar. Bu nasıl dostluksa?

Teknolojik gelişme aslında dostlukları çok daha pekiştirmeli. Yani cep telefonları, bilgisayarlar, internetler yan yana olamadığınız dostlarınızı yüz yüze getirir. Sesini her an duyup, simasını her an görebilirsiniz.

Şimdi size bir soru. Acaba kaç tane gerçek dostunuz, kara gün dostunuz var? Sakın sayı vermeyin. İş başa gelmeyince denenmeyince belli olmaz. Birde ne olur dostlukları, arkadaşlıkla karıştırmayalım. İkisi birmiş gibi görünür ama 'dostluk' bir başkadır. Tabi ki gerçek dostluk.

Gerçek dost mu arıyorsunuz? O zaman Aşık VEYSEL'e kulak verin. "DOST DOST DİYE NİCESİNE SARILDIM. BENİM SADIK YÂRİM KARA TOPRAKTIR" diyor.

Esen kalın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.