Konya
28 Şubat, 2024, Çarşamba
logo altı
 • DOLAR
  31.18
 • EURO
  33.74
 • ALTIN
  2031.6
 • BIST
  9192.52
 • BTC
  59326.5$

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI VE KONYA?NIN YEREL GAZETELERİ

30 Kasım -1, Pazartesi 00:00

Son zamanlarda Milli Bayramlara karşı acayip duyarsız olduk. Milli duygularımızı galeyana getirecek, yeni yetişen nesile Vatanımızın nasıl elde edildiğini gösterecek, zaferlerimizle gurur duyacağımız bu bayramlara bir ilgisizlik var. Bu kervana yerel gazetelerde katılmış 30 Ağustos 2014, yerel gazete manşetlerine bakıyorum. Çoğu gazeteler ZAFER BAYRAMIMIZDAN hiç bahsetmiyor. Birkaç gazete çok küçük puntolarla geçiştirmiş. Bir iki gazete biraz duyarlı davranmış. Çoğu gazete 30 Ağustos zaferlerini 31 Ağustos’ta vermekle yetiniyor.

Yahu insan büyük puntolarla, binlerce şehit verdiğimiz bu muhteşem Zaferi 30 Ağustos’ta vermez mi? Yazık vallahi yazık tüm yerel medya takılmış siyasetin peşine varsa yoksa siyaset.

İnsanın aklına çok kötü şeyler geliyor. Acaba diyorum bu Milli Bayramlara bu kadar duyarsızlık bir Atatürk duyarsızlığının bir tezahürü mü? Lütfen biraz insaf… İzmir’de düşmana ilk kurşunu atan gazeteci Tahsin’i düşünüyorum. Bir de bu günün gazeteciliğini. Topluma mihmandar olacak yerel gazetecilerimiz açıkçası beni hayal kırıklığına uğrattı. Milli duyguları körelmiş, bir neslin vatan savunması gerektiğinde vicdanı rete başvurup bu görevden kaçacağını düşünüyorum.

Belediyelerimiz kamu kurum ve kuruluşlarımızın da bu bayramlara ilgisi yok denecek kadar az. İnsan bir havai fişek gösterisi, lazer ışık gösterisi, falan düzenler. Siyaset olunca gövde gösterisi yaparsınız. Bayramlara gelince yoksunuz. Ne günlere kaldık.Sadece Milli Bayramlar mı böyle?. Hayır! Dini bayramlarımızda yeterli ilgiyi görmüyor. Bayramlar tatil hüviyetine büründü. Bizleri birbirimize kenetleyecek, milli ve dini bayramlarımızı daha coşkulu kutlanmasını istiyorum. Bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzü, devletimizi, cumhuriyetimizi borçlu olduğumuz atalarımıza saygıda kusur etmeyelim. Tüm kurum ve kuruluşları hem Milli hem de Dini bayramlar da daha duyarlı olmaya coşkuyla kutlamaya davet ediyorum.

EĞİTİMİN İÇİNE ETTİNİZ !

Kusura bakmayın böyle bir başlık atmaktan hicap duyuyorum ama eğitimin durumuna bakınca bu başlık hafif kalır. Okulların açılmasına iki hafta kaldı şu eğitimin haline bakın müdürler mutsuz, öğretmenler mutsuz, veliler öğrenciler mutsuz.

TEOG sınavları sonuçlandı ve öğrenciler okullara güya yerleştirildi. Öğrencinin eviyle okulu arası 100 km. İstanbul’da görüyoruz. Aile çıkıyor ikiz çocuklarını ilk defa okullarının ayrıldığını söylüyor. Özürlü eğitimi alan bir çocuk Konya’dan Seydişehir’e, Taşkent’e gönderilmeye çalışılıyor. Daha doğrusu TEOG yerleştirilmesinin de öyle gösteriliyor. Aileler panik içinde Allah’tan durum düzeltiliyor.

Yine İstanbul’dan bir haber Gayrimüslim öğrencinin kaydı İmam – Hatip’e yapılıyor.

Bütün düz liseleri, Anadolu lisesi yapınca eğitimdeki sorunları çözdük (!). Hangi zekâlı gene kuyuya taş attı.

Ortaöğretimde de bir imam hatip okulu açma furyası başladı. Konya’da bakıyorsunuz,  19 Mayıs İlkokulu yıkılıyor yeniden yapılınca imam hatip oluveriyor. İhsaniye İlkokulu yıkılıyor yeniden yapılınca İmam Hatip oluveriyor. Efendim İmam Hatiplere karşı değilim zorlamaya karşıyım. Bu durum İmam Hatiplerin okul ve öğrenci yönünden de kalitesini düşürüyor.

Gelelim okulların açılmasına çok az kala ROTASYON adıyla müdür ve öğretmen nakillerine… Dünya kadar müdür görevden alınıp öğretmenliğe döndürülüyor. Konya dışına bile eğitimden nakil var. Yeni eğitim sicili yönetmenliği bir komedi. Yeni tahin olan birisi beraber çalışmadığı insanlara puan veriyor. Bunlar saymakla bitmez müdürleri mutsuz edersiniz, öğretmenler mutsuzsa, öğrenciler veliler mutsuzsa kim mutlu? Herhalde milli eğitim mutlu. Bu kadar insanı mutsuz edenler ne yapmak isterler?

Milli Eğitim’in milliliği falan kalmadı. Ayağı düştü.

 Ömer DİNÇER diye bir Milli Eğitim bakanı eğitimi katledip gitti. Şimdi ki Bakan Nabi AVCI’ da Hulusi Kentmen gibi baba rollerinde ama; Yaptığı iş kötü adam rahmetli Erol TAŞ’ın yaptığı iş…

Sınav yaparsınız elinize yüzünüze bulaştırırsınız. Müdür ve öğretmen ataması yaparsınız, elinize yüzünüze bulaştırırsınız. Öğrencileri okullara yerleştirirsiniz elinize yüzünüze bulaştırırsınız. Çekin gidin arkadaş! Bu işi hakkıyla yapacak bu yola gönül koymuş adaletli insanlara ihtiyaç var. Eğitim çöküyor, gençlik elden gidiyor Artık eğitimin yoğun bakıma alınması gerekiyor. Vakit geçiyor dikkat.

Esen kalın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.