• 20 Kasım 2019, Çarşamba 9:18
YUSUFERDOĞAN

YUSUF ERDOĞAN

EY TESLİMİYET

Senin adın İslam’dır.

Şu Boşnaklara nedendir ama ilgi duyarım.

Belki de, Aliya İzzetbegoviç’den olsa gerek.

Kendi halkının diliyle bilge Kral

Avrupa’nın ortasında Osmanlı torunları olarak batının tüm pişkinlikle seyrettiği zülüm işkence ve tecavüzlerine göğüs gerdiler.

İspanya’da Endülüs Müslümanlarının bir nevi uğradığı zulme uğradılar

Batı yine seyirci kaldı.

Halkının önünde olan Liderleri, Rahmetli İnsan, Aliya, iman gücünün ve Allah’ın yardımıyla halkına zehir olan hayattan sulha uzanan dikenli hayatın zorluklarına karşı göğüs germelerinde en önde oldu.  Güzel ahlak ve terbiye sistemiyle halkına can kattı.

İnançlı bir Müslüman olan Aliya her daim dindar mütedeyyin bir portre çizmiştir.

Kur'an edebiyat değil, hayattır; dolayısıyla O'na bir düşünce tarzı değil, bir yaşama tarzı olarak bakılmalıdır. Diyende;

Ey teslimiyet, senin adın İslam'dır! Diyen de, Aliya’dır.

Rabbim bizlere de böyle inançlı, hakkaniyet ölçülerine bağlı liderler nasip etsin ve sayılarını artırsın. Ne diyelim başka. Nur içinde yat Aliya.

Aliya; mütefekkir, İslam düşünürü ve aynı zamanda büyük bir devlet adamı. Onun hayatı mücadelelerle dolu tam 9 yıl hapis yatmış. Bosna savaşını yaşamış, o acı günlerini yaşadı. Savaşta halkını kurtarmak için büyük fedakârlıklar yaptı. Bir barış elçisiydi, nefrete karşı politikalar izledi. Bu topraklarda nefret tohumlarının ekilmesini önlemek için büyük çabalar sarf etti, gerçekten önemli başarılar da elde etti'' dedi.

Bosna Türkiye için önemli bir kapı. Önemli bir coğrafya. Sırp zulmü ve ekonomik sıkıntılar sonucu yaşadıkları dram karşısında Bosna halkını Avrupa’nın ortasında soykırıma uğrayan bu insanları suskun dünyanın gözü önünde işlenen cinayetlere seyirci kalmaları her ne kadar rencide etse de, dünya kamu oyu karşısında sadece Türkiye’nin zulüm karşısında susmaması ve destek vermesi Bosnalıların bize olan teveccühünü ziyadesiyle artırmıştır. Biz onları kendimizden ayrı görmüyoruz. Ha Bosna, Ha Konya, Ha Türkiye, Ha Bursa diyoruz. Seviyoruz bu insanları, bu mazlumları. Onlar bize bilge Kralın emanetidir. Bilge Kral Aliya. Sadece kendi halkına değil İslam dünyası içinde büyük bir değerdir. Yazdıkları eserleri başucu kitabıdır. Sözleri insanları derinden etkileyen ve düşünmeye sevk eden bilgece tefekkürlerdir.

Bir gün askerlerden biri gelip kendisine 'onlar bizim kadınlarımıza tecavüz ediyorlar, onlar bizim kadınlarımızı, yaşlılarımızı ve çocuklarımızı öldürüyorlar. Buna bigâne kalmamalıyız' dediğinde, Aliya çok veciz bir şey söylüyor 'Sırplar bizim öğretmenimiz değiller.' İşte insana etki eden şu muhteşem dizelerde rahmetli Aliya’nın mütefekkir olduğuna kanıttır.

“Ben dindarlığımı annemin dindarlığına borçluyum.

Balığın suda yaşaması gibi dünyanın içinde yaşadığı çevre Kur'an ve İslâm'dır.

Bizi yok etmeye çalışıyorlar ama bilsinler ki Müslümanlar yok olmayacaklardır. Ölmeye hazır olan insanlar, ölmeye hazır olmayanlara karşı galip gelirler.

Kabile ve ulusun dar sınırlarından kurtulmak için kendinizi Müslüman olarak düşünmeye başlayın. Kur'an edebiyat değil, hayattır; dolayısıyla O'na bir düşünce tarzı değil, bir yaşama tarzı olarak bakılmalıdır. Ey teslimiyet, senin adın İslam'dır! Her şeye kadir olan Allah'a andolsun ki köle olmayacağız. Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın, ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır. Bir kelimeyi hiç aklınızdan çıkarmayın: Devlet. Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider. Nefrete nefretle cevap vermeyin. Bosna için nefret çıkmaz sokaktır. Nefret sadece bizim ruhlarımızı zedelemiyor, Bosna'nın özünü de zedeliyor. Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Hem de Batı’nın gözü önünde; Batı medeniyeti adına. Sanat için soyunana alkış tutanlar Allah için giyinene neden zulmeder? “

Aliya nur içinde yat. Allah’ın rahmeti üzerine olsun. Rabbim ahrette peygamberimize komşu eylesin.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık