• 02 Mayıs 2019, Perşembe 9:28
ŞükrüÖzbuğday

Şükrü Özbuğday

MÜBAREK RAMAZAN YAKLAŞIRKEN (2)

Kur’an Kurslarımızda öğ­reticiler, din derslerinde Ramazan konusunu işlerlerse hem ders manalandırılmış, hem de oruç tu­tacak olanlar mübarek Ramazan'a manen hazırlanmış olurlar. Öğren­cilere telkinde bulunurken de, gü­nah korkusuyla ürkütmekten Allah'ın sevgisine, milletine, şanlı ecdadına layık olmak vb. konuları işlemek herhalde yerinde olur. Böylece çocuklarımızın kafasında Ramazan bir takım eğitici, seciye sağlamlığı bakımından yapıcı fikir­lerle, kendi kendini denetim, mura­kabe istek ve kaygısıyla birleştire­rek mübarek Ramazan'dan yüksek feyiz almasına yardım edilmiş olur.

Mübarek Ramazan ayı yalnızca bir tane kurum değil, bir kurumlar demetidir. Mübarek Ramazan Bay­ramını, bu arada Ramazan'da ve­rilmesi gelenekleşen zekâtı ve Ra­mazan sohbetlerini de, Ramazanla bir mütalâa etmek gerekir. Bu ba­kımdan Ramazan ayı halk eğiti­minde, insan ilişkilerinin müspet yönde geliştirilmesinde bir eşi da­ha bulunmayan bir toplum mües­sesesidir. Müslüman toplumları dışında hiç bir ülkede bütün yurt­taşları her yıl bir ay süre ile kutlu bir çatı altında, zengini, fakiri, oku­muşu, okumamışı yan yana omuz omuza birleştiren, her gece ciddi bir konuşma dinleten bir müessese daha yoktur.

Mübarek Ramazan, karşılıklı sev­gi gösterileri için de güzel bir fır­sattır. Bu da fertlerde mutluluk duygularını canlandırır, böylece toplum sağlığına yardımcı olur, milletine, dindaşlarına sadakat bağlarını güçlendirir. Gerek Rama­zan boyunca, gerekse bayramda muhtaç olanlara karşı varlıklı olan­lardan, yüzden değil, gerçek ilgi beklenmesi, insan ilişkilerinde kar­şılıklı anlayışa, hırs ve kıskançlıkla­rın yumuşamasına kin vb. zararlı duyguların azalmasına, hayırlı so­nuçlara yardımcı olabilir.

Ramazan her yıl hiç alışılmamış gibi yeniden yaşanması gereken bir olaydır. Belki bunu devlet bütçesi­ne benzetebiliriz. Her yıl bütçe ye­niden yapılır; bütçe üzerinde yeni­den durulur. Bir yıl önce de bütçe yapılmıştır, ama onu aynen tekrarlayamayız. Yalnız geçen yılın hesa­bını veririz ve yeni yıl için kendimizi hazırlarız, tasarılarımızı ortaya ko­yarız. Bunun gibi, kişinin de irade ve şuurunu zorlaması, mübarek Ramazan ruhuna daha uygun dü­şer sanırım. ,

Bir kimsenin, kendi kendini denetim ayı olarak gelip geçen mübarek Ramazan'ın ardından fertlerin ruhlarında bazı izler bırakması, bir takım be­ğenilmeyen alışkanlıkların bırakılıp, yerlerine daha iyi ve beğenilenlerin kazanılıp devam ettirilmesi bekle­nir.(1)

Bugünün insanı, küçük olaylarda büyük mutluluklar arar hale gel­miştir. Hâlbuki insan hayatında onu mutlu edecek nice kutlu olaylar vardır. Geçip giden zamanlar içinde insanın sadece ömrü değil, büyük mutluluklar va'dedecek olaylar da akıp gitmektedir. İşte Ramazan böyle mutluluklarla zenginleştiril­miş, asr-ı saadetin motiflerini taşı­yan mukaddesler ayıdır, rahmet ve bereket ayıdır.

Dünkü Ramazanlar şüphesiz da­ha muhteşemdi. Her neslin geçmişi ve dünü, dünde yaşadığı olaylar daima daha kıymetlidir ve daha alâka çekicidir. Onu tekrar yaşaya­mayacağımıza göre, o hep cazibesini koruyacaktır. Ama hiç bir za­man geri gelmeyecektir. Öyleyse geçmişi bütün ihtişamıyla geçmişe bırakalım ve biz bugün idrak ede­ceğimiz Ramazan'a bakalım. Dün­kü Ramazanların havası belki daha umumiydi. Fakat bugünkü daha manalıdır. Önemli olan hep geçmi­şe hasret değil, geçmişle geleceği kucaklaştıracak olan bu Ramazan'ı yaşamaktır.(2)

Ra­mazan ayının, Cennet vatanımız, necip milletimiz ve bütün İslâm âlemi için hayırlara vesile olmasını, diliyor, yazımı, Merhum Mehmet Akif ERSOY’UN şu güzel mısralarıyla bitirmek istiyorum:

Yâ Rab, şu muazzam Ramazan hürmetine

Kaldır aradan vahdete hail ne ise;

Yâ Rab, şu asırlarca süren tefrikadan

Artık ezilip düşmesin Ümmet ye'se.

Mâdâme ki verdin bize bir rûh-u nevîn...

Yâ Rab, daha bir nefha-i te'yîd insin.(3)

Dipnotlar:

1-Diyanet İlmi Dergi: C: 9, Sayı: 100-101. S:281 vd.

2-Diyanet ilmî Dergi: C: 26, Sayı: 2. S: 35,38.

3-M. Akif ERSOY, Safahat: İst. 1975, S: 566.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık