• 28 Kasım 2017, Salı 7:37
ŞahideORAL

Şahide ORAL

GÜNÜMÜZÜN SAĞLIK PROBLEMİ OBEZİTE

Obezite çocukluk döneminden yaşlılık dönemine kadar herkeste görülmekte bununla beraber obezite hastalarının sayıları her geçen gün artmaktadır. Obezite tanısı Beden kitle indeksine bakılarak belirlenir.                                     Beden kitle indeksi 30’un üzerinde olan bireyleri şişman “obez” olarak kabul ediyoruz. Obezite tedavisi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Obezite Olan Bireylerin Karşılaşabileceği Sağlık Sorunları

Obezite koroner kalp hastalığı yüksek tansiyon, kan yağlarının yükselmesi, şeker hastalığı, gut hastalığı, bazı kanserler, mide fıtığı, safrakesesi taşları, karaciğerde yağlanma gibi rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir. Bununla beraber fiziksel aktivite de kısıtlama görülmektedir.

Obezite ’nin oluşumunu etkileyen faktörleri merak edenlere şöyle açıklamak istiyorum. Obezite nin oluşumunu etkileyen risk faktörleri arasında,

-Fiziksel aktivitenin kısıtlı olması

-Aşırı ve yanlış beslenme,

-TV, telefon, tablet gibi teknolojik aletlerin ilerlemesi,

-İş yoğunluğunun artması

-Stres

-Yaş,

-Cinsiyet,

-Eğitim düzeyi,

-Sosyo – kültürel etmenler,

-Gelir durumu,

-Hormonal ve metabolik etmenle,

-Genetik etmenler,

- Psikolojik problemler,

-Sigara- alkol kullanma durumu,

-Kullanılan bazı ilaçlar obeziteyi etkilemektedir.

Obeziteyim ve nasıl tedavi edebilirim diyenlere şu şekilde açıklamak istiyorum. Obezite nin tedavisinde tıbbi beslenme diyet tedavisiyle kişiye özel diyet tedavisi uygulanmalıdır. Özel diyet ne diyen bireylere bu durumu şu şekilde açıklamak istiyorum Kişinin boyu,kilosu,yaşı,kan tahlilleri,hormon testleri, işi, ekonomik ve sosyal durumu göz önünde bulundurularak değerlendirilip ona göre bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Kişiye Egzersiz Tedavisi uygulanmakta bununla beraber davranış değişikliğine gidilmelidir


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık