• 09 Ekim 2018, Salı 8:47
ŞahideORAL

Şahide ORAL

BULİMİA NERVOZA

Geçen haftaki yazımda Anoreksiya nervoza yemek bozukluğu davranışından bahsetmiştim. Yeme davranış bozukluğu uzun bir konu olduğu için bu haftada diğer davranış bozukluğu olan Bulimia nervoza dan bahsetmek istiyorum. Maalesef yemek yeme bozukluğu zor bir durumdur. Bu bireyleri teşhis etmek, olduğu durumu bireye  kabul ettirmek oldukça önemli ve zordur. Birçok insana kısmen yeme davranış bozukluğundan kurtulup sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürülmesi öğretilebilir.

Bulimia ‘lı bir bireye yeme bozukluğu zihinsel ve fiziksel olarak zarar verebilir. Bulimia Nervoza ve Anoreksiya Nervoza birbirine benzer bulgular gösterebilir. Bulimia Nervoza olan bireyler yemek yemede kontrolsüz hareketler gösterir ve daha sonra da yediklerinden pişmanlık hissi duyduktan sonra yediklerini kusma yöntemi ile çıkarırlar.  Bulimia genelde 15-24 yaşları arasındaki bireylerde oluşabilir. Anoreksiya Nervoza ya benzer özelliğinden biride bu rahatsızlığın kızlarda fazla görülmesidir. Bulimia da dişler kusma anında gerçekleşen mide asidi ile çürümeye başlar.  Kilo da hem artış hem düşüş yaşanır. Adet düzensizliği yaşanır. Baş dönmesi oluşur. Mide ağrıları, kabızlık ve boğaz ağrısı oluşabilir. Vücut sıvı kaybettiğinden dehidratasyon oluşabilir. Bu durum tehlike oluşturduğundan mutlaka takip edilmelidir.  Karaciğer, böbrek ve kalp yetersizliğine yol açıp bu durum ölüme kadar gidebilir.

Bulimia nervoza rahatsızlığına yakalanan insanlar genelde stresi ve endişeyi kontrol etmede sorun yaşayabilir.  Vücut tiplerinden memnun değildirler. Kendilerinin aşırı kilolu olduklarını düşünürler. Bu nedenle diyet yapmaya başlayabilirler. Aşırı yemek yeme eğiliminde bulundukları esnasında suçluluk duygusu ve kilo alma kaygısı başlar. Bunun ardından hemen kusarlar ve dışkı miktarını artırmaya yönelik ilaçlar kullanma yoluna başvururlar.

Anoreksiya ve Bulimia arasındaki farkları merak edenlere;

  • Anoreksiya14-18 yaş, Bulimia 15-24 yaş arasındadır.
  • Anoreksiya kilo kaybı çok, Bulimia kilo değişikliği olabilir.
  • Anoreksiya çok zayıf vücutlu, Bulimia normal kiloda gözükürler.
  • Anoreksiya içine kapanık, Bulimia sempatik ve cana yakındırlar.
  • Anoreksiya açlığı reddederler, Bulimia açlık hissi fazladır.
  • Anoreksiya yeme bozukluğunu redderler, Bulimia yeme bozukluğu olduğunu bilir kabul ederler.
  • Anoreksiya tedaviyi kabullenmezler, Bulimia tedaviyi kabullenirler.
  • Anoreksiya açlık veya intihar yoluyla ölüm, Bulimia düşük potasyum ve intihar yoluyla ölümle karşılaşılabilir.

Bu bireyler de en başarılı tedavi yöntemi hekim, psikolog,  psikiyatrist, egzersiz uzmanı ve diyetisyenin ortak çalışması ile düzeltilebilir. Yeme bozukluğu çok önemli bir konu olduğundan ciddiye alınmalı, kendi başına çözemeyeceğinden mutlaka destek alınmalıdır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık