• 14 Haziran 2016, Salı 9:04
Prof.Dr. AliACAR

Prof.Dr. Ali ACAR

TÜP BEBEK TEDAVİSİ (2)

 

Yumurtalıkların Uyarılması:

  Kontrollü hipersitimulasyon dediğimiz yumurtalıkların büyümesi sağlanır.Beyinden salgılanan yumurtalıkları uyaran hormon benzeri ilaçlardır.. Yumurtalıklardan birden fazla yumurta hücresinin gelişimini sağlamak adına bu ilaçlar uygulanır. Bu hamilelik olasılığını yükseltmektedir. Yumurtalıklarının uyarılma süresi hastadan hastaya değişmektedir. İlaç kullamılamsında  değişik tedavi protokolleri vardır. Bu tedavi protokollerinde de içinde  hastaya göre farklıları olabilir. Bu süreç belli aralıklarla ultrosonografi  ile takip edilir. Yumurtalardaki buyukluge göre doz ayarlamasına gidilir.Yumurtalık hormon tahlili yapılarak olgunluğu belirlenir.

Yumurta Toplanması: Tüp bebek tedavisinde yumurtalar belirli büyüklüğe geldikten sonra kalçadan yapılan bir "çatlatma iğnesi" ile çatlatılır ve 36 saat sonra yumurtalar toplanılır. Olgun yumurtaların toplanması işlemine "OPU (oosyte pick up, yumurta toplama)" adı verilir. Tüp bebek tedavisinde yumurta toplama işlemi (OPU) nasıl yapılır? Yumurtaların toplanması (OPU) işlemlerinin tamamına yakını vajinal yoldan yapılan (transvaginal) ultrasonografi yardımıyla gerçekleştirilir. Diğer girişim yolları ise laparoskopi ya da transabdominal ultrasonografi yardımıyladır ki bu yollar ancak çok çok nadiren gerekli olur. Transvajinal metodda yumurtalıklar, vajene yerleştirilen bir ultrason probu ile görüntülenir. Vajen duvarından geçerek yumurtalığa doğru ilerletilen bir iğne aracılığı ile buradaki folliküllerin içindeki sıvı aspire edilir. Bu sıvı ile birlikte gelen yumurta mikroskop altında bulunarak toplanır. Bu işlem genelde 10 - 30 dakika arası sürer. Yumurtalıkların erken çatlaması ("prematur ovulasyon") nedir? GnRH analogları folliküllerin beklenenden önce çatlamasını (rüptüre olmasını) engellemek için kullanılırlar. Ancak ender olarak bunu başaramayabilirler, folliküller yumurta toplanması işleminden önce rüptüre olur ve yumurtalar karın boşluğuna dağılır. Bu olaya erken yumurtlama (prematur ovulasyon) denir. Prematur ovulasyon durumunda tüp bebek uygulaması maalesef iptal edilir. Yumurta toplama (opu) işleminde anestezi nasıl yapılır? Hastaların yumurta toplama işlemi sırasında rahatlaması ve ağrı duymaması için çeşitli ilaçlar kullanılır. Aşağıda açıklanan iki anestezi tipinden hastaya uygun olan biri seçilir: . Paraservikal lokal anestezi şeklinde de yapılabilir      sedasyon Bu yöntemde hastaya intravenöz yolla (damar yolu ile) "fentanyl ve dormicum" gibi ilaçlar verilir. Böylece hastada hafif bir uyku hali sağlanırken, işlem sırasında oluşabilecek rahatsızlık hissi minimuma indirilir. Hasta, çevresinin ve yapılan işlemin farkında olabilir. Sedasyona yanıtta da kişisel farklılıklar olabilir.    Genel anestezi Genel anestezinin bir türü olan intravenöz genel anestezik ilaçlar kullanılarak uygulanır. Hasta tam bir uyku halindedir ve çevresinde olanlardan habersizdir. Bu tip anestezide genelde solunumu sağlamak için solunum yoluna tüp yerleştirilmesi (entubasyon) gerekli değildir. Bu işlem, bir anestezi uzmanı tarafından gerçekleştirilir.  

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık