• 28 Ağustos 2018, Salı 7:28
Prof.Dr. AliACAR

Prof.Dr. Ali ACAR

TARAMA TESTLERİ

İkili Test: Gebelikte yapılan tarama testleri sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için önemlidir. İlktrimester tarama testi, 11-14 hafta tarama testi; (ikili test)dir.

Ense kalınlığı testi olarak ta bilinen bu test, gebeliğin 11 ile 14. haftaları arasında yapılan ultrasonografik inceleme ile aynı zamanda anneden alınan kan örneğinde yapılan laboratuvar tarama testiyle sık rastlanılan bazı fetal anormalliklerin (mesela downsendromu,trizomi 18  gibi) o gebelikte olma riskinin hesaplanmasını içerir.

İkili test kısaca PAPP-A ve serbest b -hCG adı verilen iki hormonun kanda ölçülmesi ile yapılan bir risk oranına dayanmaktadır. İkili testin avantajları gebeliğin daha erken bir döneminde yapılması ve anormal bir sonuç durumunda daha fazla tanısal test seçeneğinin (koryonikvillus örneklemesi, erken veya geç amniosentez) olması, anomalili bebek durumunda ise gebelik sonlandırılmasının daha erken bir dönemde yapılabilmesidir. Ayrıca testin duyarlılığı üçlü test ile karşılaştırıldığında daha yüksek olarak rapor edilmektedir. Testin en önemli dezavantajı ise nöral tüp defektlerini saptayamamasıdır.

Üçlü Test: Üçlü test anne kanında alfafetoprotein (AFP), b -hCG ve unkonjugeestradiol ölçümlerine dayanarak yapılan bir risk hesaplamasıdır. Burada ortaya çıkan risk 35 yaşındaki kadınlar için belirlenen riskten daha yüksek ise amniosentez önerilmektedir. Üçlü test ile ikili testten farklı olarak nöral tüp defektlerinin riski de belirlenebilmektedir. Genel olarak üçlü test ile Down Sendromu olan bebeklerin `’ı, üçlü test ve ultrasonografide anomali taraması ile ise


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık