• 08 Mart 2016, Salı 8:56
Prof.Dr. AliACAR

Prof.Dr. Ali ACAR

İKİZ GEBELİK

Çoğul gebelikler içinde en sık görülen ikiz gebeliklerdir. İkiz gebelikler doğal yollar ile oluşmuş her 80 gebeliğin 1’inde gerçekleşmektedir. Bu oran gebelik için ilaç tedavisi alanlarda ve özellikle de tüp bebek çalışmalarında daha da artmaktadır.

İkizler tek yumurta ikizleri (monozigotik) ve çift yumurta ikizleri (dizigotik) olarak ikiye ayrılır. Monozigotlara "eş (identik)", dizigotlara "kardeş (fraternal)" adı da verilmektedir. Tüm ikizlerin onda biri monozitotik  ikizleridir.

Dizigotik ikizler (Çift yumurta ikizleri): Burada aynı anda iki yumurta hücresi 2 sperm tarafından döllenmiştir. Bunların genetik yapıları aynı değildir o yüzden cinsiyetleri, görünüşleri farklı olabilir. Aynı anda anne karnında bulunan iki ayrı kardeş gibilerdir.

Bunlarda her zaman iki plesenta bulunur. Plesenta ve amniyonlari farklıdır.

Monozigotik ikizler (Tek yumurta ikizleri): Burada tekiz gebelikler gibi 1 yumurta 1 sperm tarafından döllenmiştir, fakat daha sonra ikiye bölünecektir. Cinsiyetler her zaman aynı olur. Genetik yapıları aynıdır. Bu bölünme döllenmeden sonra ilk 3 gün içerisinde olursa diamniyotik dikoryonik (iki amniyon kesesi, iki plesenta), 4-8 günler arasında olursa diamniyonik  monokoryotik (iki amniyon kesesi, tek plesenta), 9-13 gün arasında olursa monoamniyotik monokoryonik (tek amniyon kesesi, tek plesenta) ikiz gebelik olur. En sık görülen diamniyotik monokoriyoniktir. 13. günden sonra olan bölünmelerin sonucu ise siyam ikizleri (yapışık ikizler) oluşur.

İkiz gebeliğin takibinde plesentanın tek yada iki tane (monokoryonik-dikoryonik) olması çok önemlidir. Bunun ayrımı için 11-15 hafta civarında yapılan ultrason çok faydalı olabilir.

Çoğul gebeliklerde artan riskler:

- Abortus (düşük) riski daha fazladır.                                                                                                       - Erken doğum daha sıktır.                                                                                                                          - Gebelikte yüksek tansiyon (preeklempsi ve eklempsi) daha sıktır.                                                                     - Bulantı kusma daha sıktır.                                                                                                                      - Plesenta anomalileri daha sıktır. Plesenta previai dekolman plesenta...                                                      - Kansızlık daha sıktır.                                                                                                                                   - Konjenital (doğuştan) anomali riski daha yüksektir (Monozigotiklerde daha da fazla)                                    - Serabral palsy (spastik özürlü) bebek daha sık görülür.                                                                          - İkizden ikize transfüzyon sendromu görülebilir.                                                                        - Kaybolan ikiz sendromu (vanishing twin syndrome) görülebilir.                                                             - Monoamniotik ikizlerde kordon dolanması ve buna bağlı intrauterin ölüm riski yüksektir..

  İnsan  gebeliği  tek gebeliğe programlıdır. İkiz gebelik ve üçüz ve dördüz gebelik  gibi gebelikler tek gebeliğe göre  daha risklidir. Bu risk hem anne için hem de fetüs için geçerlidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık