• 16 Ocak 2019, Çarşamba 9:11
Nimet DÖNMEZ

Nimet DÖNMEZ

Perakende sektörün dinamik oyuncuları

Perakende dinamik bir sektör. Hareketli, sürekli aktif, sürekli tetik, arayışta ve hayatla iç içe bir sektör. Böyle de olmak zorunda çünkü bu sektörde her zaman için rekabette müşteriye yakın olmaktan kaynaklanan bir “reel time” baskısı var.

Ülkemizde perakendecilik sektörünün yapısı önemli bir değişim geçirmektedir. Geleneksel küçük ölçekli perakendeciliğin yerini büyük ölçekli, teknolojik gelişmelerden yararlanan, uluslararası pazarlara açık, hizmet ve müşteri odaklı bir perakendecilik almaya başlamıştır. Değişen tüketiciler de perakendecileri sadece ürün ve hizmet satın aldıkları mekânlar değil; sosyal, kültürel gereksinimlerini de karşılayabilecekleri ortamlar olarak görmeye başlamışlardır. Bu değişimler hem perakendeciliği önemli bir istihdam kayn​ağı haline getirmiş, hem de perakendecilik sektöründe gereksinim duyulan insan kaynağının niteliğini değiştirmiştir.

Tüketici ise popüler ve genel olanı daha az tercih ederken, kendisi için daha özgün olanı daha çok tüketir hale geldi.

Tüketici, hafta sonlarını hipermarketlere veya evinin yakınında her şeyi bulabileceği konsept mağazalarda geçiriyor. Raflarda daha fazla ürün yerine, hızlı ürün sevkiyatı ve kolay bulunabilirlik ilkesi öne çıkıyor.

Perakende sektöründe rekabette işin içinde “hız” var. Zamanla yarış var. Çünkü zamanın ruhu çok açık şekilde “moda” demektir. Modayı yakalamak, bir yönüyle zamanın ruhunu yakalamak demektir. Yine perakendede hızla birlikte hayal gücü ve yaratıcı düşünce uygulamaları devreye girer.

Yenilik üretme gücü, müşteri zevk ve beğenilerinde yeni yönlenmeleri takip, istek ve ihtiyaçlardaki trend değişimlerini takip, sezon açılışları, indirim sezon hazırlıkları, bitmek tükenmek bilmez creatif kampanya tasarımları, mağaza ürün yerleşimi, görsel etki araçları, görsel sunumda fark yaratan ve dikkat çeken etkiler uyandırmak her zaman perakendenin ana gündemidir.

Perakende sektöründe Konya’nın önemli markası haline gelen Çelikkayalar, ülkemizde ve hatta dünyada artık değişen mağaza konseptini yeni yeni açtığı mağazalarda uyguluyor.

Özellikle tüketicilerin doyum noktasına ulaştığı son dönemde mağazalarda uygulanan konsept Çelikkayalar’ın alışveriş merkezlerinde de görebiliyorsunuz. Genellikle tüketicinin hemen hemen her türlü ihtiyacını giderecek şekilde dizayn edilmiş.

Şirketin Genel Müdürü Ali Kaya beyi geçen gün bir TV programında izledim. Samimi ve içten konuşmalarıyla yeni çalışmalardan bahsederken, ülkemizin en önemli sorunlarından birine de parmak basıyordu. Ekonominin bir türlü çözülemeyen sorunlarından bahsederken istihdam sorunu her zaman birinci önceliğimiz olmuştur. Ali Bey şirketlerinde bin kişiyi istihdam ettiklerini söylerken, aslında bir de bunun yanında bu ürünlerin kendi merkezlerine ulaştırılmasını sağlayacak kişilerinde çalışmasına olanak tanıyorlardı. Rakam güzel ve sevindiriciydi. Kendilerini buradan kutlamak da bizim görevimiz olsun.

Ali Bey tüm içtenliği ve samimiyetiyle yaptıkları çalışmaları anlatırken, geçmişte pazarcılık yaptıklarını söylüyordu. Öyle de biliyorduk. İşin önemli noktası da belki de oydu… Çünkü tüketiciyle birebir satışı yapan pazarcı, alıcının ne istediğini en doğru tahmin edendir. Kendisi de tüketicinin velinimet olduğundan söz ederken, tüketicinin tercihlerini doğru tahmin etmenin belki de kendilerini bu noktaya getirdiğini söylüyordu.

Özellikle gıda satışı yapmak, bunları iyi takip etmek, halkın sağlığıyla oynamamak, taze ve güvenilir gıdaları satışa sunmak oldukça zor. Fakat onlar zaten daha önce de bu tür bir işle uğraştıklarından, ne yaptıklarını iyi biliyorlar.

Artık dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşan "e- ticaret" sistemi çalışmalarını da başlatmışlar. Hızlı düşünüp çabuk karar alıp uygulamaya koymak kolay olmasa gerek. Ekipleri düzgün ve yeni projeler üretecek enerjiye sahip demek ki…

Bizim anladığımız bu…

Tüketicinin ayağına kadar ürününü götürmeye başladıklarını söylerken dengeli ve istikrarlı büyümenin önemine dikkat çeken Ali Kaya “Planlı çalışmaların sonucu bize pozitif olarak yansıyor” derken yaptıkları yatırımlar bunun şahidi olarak ortada duruyor.  Perakende mağazacılık çok yönlüdür. Perakende mağazacılık çok boyutludur. Perakende mağazacılık çok detaydır. Perakende mağazacılık çok komplike bir yapıdır.

Bu komplike yapının her yönüyle ve her açıdan içerilmesi ve yine bu yapının mutlaka ama mutlaka genel bakışta tek bir genel gözle tüm süreçlerde optimize edilmesi gerekmektedir. Kimdir bu genel göz? Perakende de başarıdaki payı nedir? Ve kim olmalıdır? Perakende de tüm ana süreçlere, alt süreçlere ve kılcal süreçlere hakim uyumlaştıran bir kişinin olması gerekir. Bunun cevabı da Ali Kaya'dır..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık