• 14 Şubat 2019, Perşembe 9:11
Nimet DÖNMEZ

Nimet DÖNMEZ

Durgun ekonomi Tarımsal üretim

Dünyanın hiçbir yerinde tanık olamayacağınız ticaretin yapıldığı günleri yaşamaya başladık. Terörün adı namı değişti sanki. Terörün yeni bir şekle girmiş hali gıda terörü olarak karşımıza çıktı. Devlet hangi terörle savaşacak şaşırdı. Oluşturduğu satış noktalarıyla pazarcının, marketçinin yüksek fiyatlarla satışa sunduğu sebzeleri satmaya başladı. Kar marjı olmayan ürünlerin satışı, Pazar esnafına sıkıntı oluşturacak. Çünkü onlar kar payı olmadan satamayacaklarına göre fiyatlar pazarlarda ve marketlerde yine çok fazla düşüş göstermeyecek.

Küresel ekonomide ülkelerin bir durağan döneme girdiğini herkes söylüyor. Yatırımcılar bu dönemlerde ürkek çekingen. Yatırımlara hız kazandırmak, üretime yön vermek ekonomiye hız kazandıracak.

Tarımsal alanlarının artırılması, tarım ekonomisine hız kazandırmak için tarım işçiliğini özendirecek, tarım üreticisini destekleyici projelerle üretimin kapısı açılmalı.

Bankaların kredilendirme sistemlerinde tüketimi desteklemek yerine, üretimi destekleyici, üretimin yeniden doğuşuna kapı açılmalı.

Yoksul kadınların ekonomik hayata dahil olmaları için verilen mikro kredi miktarı 815 milyon lirayı aştı. Yeterli finansman kaynağı bulunması durumunda, yaklaşık 3 milyondan fazla yoksul kadının mikro girişimci yapılması hedefleniyor. Türkiye Grameen Mikro finans Programı ile binlerce yoksul kadın mikro girişimci oldu. Yoksulluğun azaltılması için bağışlara dayalı finansmanla geliştirilen program, teminat ve kefalet olmadan, dar gelirli kadınlara mikro finansman desteğiyle gelir getirici faaliyette bulunmalarını sağladı.

Mikro kredi uygulaması ilk defa 2003 yılında Diyarbakır’da başlatıldı. 63 ilde180 binden fazla yoksul girişimci kadına, sağlanan mikro krediler de yüzde 100’e yaklaşan oranda geri dönüş sağlandı.

Aile fertleri ile birlikte yararlanıcı sayısı, yaklaşık 700 bin kişiye ulaştı. Mikro kredi kullanacak yoksul kadınlara, ilk yıl için en fazla bin TL mikro kredi sağlanırken, yıllara göre artarak en fazla 5 bin TL finansman desteği sağlanıyor. Konya’da da mikro kredilerden yararlanıp ekonomiye dahil olan kadınlarımız var ve onlar üreterek kazanmanın, başarmanın hazzını yaşıyorlar. Halen 20 binden fazla yoksul kadın kendi işini kurmak veya mevcut işini geliştirmek için mikro kredi almayı bekliyor.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Cihan Cihan 23.10.2019 16:02

Endojen kalkınmadan bahsediyorsunuz yani yerel kalkınma peki siz bunları söylerken yerel de sizi dikkate alan var mı hiç sanmıyorum geçen gün belediyelerin şehirlerin kalkınöasıyla ekonomiye etkileri ile ilgili bir yazınız vardı siz taktınız heralde yerel kalkınmaya keşke olsada maalesef zor

yukarı çık