• 19 Ekim 2015, Pazartesi 0:00
NihatBAŞBUĞU

Nihat BAŞBUĞU

EŞİNİZİN ŞİFRELERİNİ ÇÖZEBİLİRSİNİZ

Bir toplum içinde aynı meslekten veya hoşlandıkları konularda ortak yönleri olan insanlar bir araya geldiklerinde sürekli aynı ilgi alanlarıyla ilgili konuşmalar yapar. Örneğin, balık tutmaktan hoşlanan insanlar bir araya geldiklerinde, hep daha önceki balık tutmayla ilgili yaşadıkları maceraları birbirlerine anlatır.

Eşlerin de kendilerinin ilgi duydukları konularla ilgili konuşmaları uyum için önemli olduğundan, onun bu konuda konuşma isteği geri çevrildiğinde kendisini

değersiz hissetmesine neden olur. Diğer eş de tepkisini farklı bir ortamda farklı bir şekilde gösterebilir. Bu durumda ilişkilerde sorunlar ortaya çıkabilir. Kendisinin ilgili olduğu konuların diğer eş tarafından önemsenmemesi, eşinin kendisine değer vermediği hissine kapılmasına neden olur.

Birbirlerinin ilgilerini çeken konularda ona saygı gösteren ve onu sabırla dinleyen eşler arasında bu sorunlar yaşanmaz. Hatta birbirlerinin ilgi duyduğu

konularla ilgili diğer eşe yardımcı olmak, onu mutlu edeceğinden ilişkiler daha sağlıklı devam eder. Hatta, onun ilgi duyduğu alanlarla ilgili kendisinin de bilgi sahibi olmak istemesi, ona bu konuda destek olması ilişkileri daha sağlıklı duruma getirir. Eşinin bu konuda  desteğini alan birey, yaptığı işten daha fazla zevk almaya başlar.

Uzun süre evli kalan çiftlerin birbirine benzediği görülür. Uyumlu eşlere bakıldığında birbirleriyle iletişim kurarken, bedensel pozisyonların, ses tonlarının, mimiklerin, nefes alışveriş hızlarının, inanç ve değerlerinin aynı olduğu gözlenir.

Eşler birbirleriyle iletişim kurarken, beden dilleriyle, ses tonlarını uyumlu duruma getirmediklerindebirbirlerini anlamada, anlatmak istediklerini iletmede sıkıntı yaşar.

Eşler iletişim kurmada zorlandığında, çevresindeki birbiriyle uyumlu olan çiftleri gözlemleyerek ve bunu nasıl başardıklarını anlatmalarını isteyerek modelleme yapabilirler.  Dünyada bir işi bir kişi başarabilmişse, bunu herkes başarabilir. Modelleme “Neden?” sorusundan çok “Nasıl?” sorusuna cevap arar. Uyumlu aileler bunu nasıl yakalayabilmişler? Bu sorunun üstünde durulduğunda ve “Nasıl” sorusunun cevabı alındığında ve yapılacaklar için uygulamaya geçildiğinde, ilişkilerde olumlu değişimler olacaktır.

Bizim anlattığımız, karşımızdaki kişinin anladığı kadardır. Anlatılan ile anlatılmak istenen arasında fark olduğunda iletilmek istenen mesaj ulaşmaz. İletişimde ağızdan çıkan kelimeler, ses tonu ve beden dili bütünlük gösterdiğinde, karşıdaki kişinin de bu mesajı almaya hazır olduğunu hissettiğinizde, anlatılmak istenen ne ise karşıdaki kişiye kolay ulaşır.

Modern dünyada yaşam şekliniz, iletişim şeklinizi belirler. Betimlemeleriniz, sözleriniz, yüz ifadeleriniz; neleri bildiğinizi ve neleri kullanabileceğinizi belirleyeceğine işaret etmektedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık