• 17 Ağustos 2017, Perşembe 7:27
MustafaŞEN

Mustafa ŞEN

TARİHTEN BİR DERS

Moğol İmparatorluğu'nun kurucusu Cengiz Han'ın torunu Hülagû, İlhanlı devletinin kurucusu ağabeyi Mengü Kağan tarafından, Ortadoğu'daki bakir toprakları ele geçirmek üzere görevlendirilir. 

Bu görev üzerine Hülagu, 1258 tarihinde Bağdat'a girer ve Abbasi halifesi Mutasım'ı Moğol atlarının ayakları altında ezdirerek öldürtür.  Bağdat'ı yağmalar, Bağdatta katliâmlara başlar.  Kadın, kız, yaşlı, çoluk, çocuk demeden iki yüz bin kişiyi katleder.  Cami, hastane, medrese, saray, ne varsa hepsini yıkar, yok eder.  Binlerce kitabı Dicle nehrine attırır.  Dicle nehri günlerce kan ve mürekkep akıtır.  Hülagû bir gün Bağdat'ın dışında kurduğu karargâhında şehrin en büyük âlimi ile görüşmek istediğini bildirir.  Âlimleri bir korku sarar!  Hülagû tarafından öldürülmek korkusuyla kimse en büyük âlim sırasında anılmak dahi istemez!  Sakalı henüz çıkmamış Kadıhan adında genç ve cesur bir âlim Hülagû'nun dâvetini kabul eder.  Yanına bir deve, bir keçi ve bir horoz alarak Hülagû'nun çadırına varır. Hayvanları çadırın dışına bağlar ve huzura girer.  Hülagû genci tepeden tırnağa süzer. Beklediği birisi olmadığını düşünerek:  “Bana gönderecek birini bulamadılar mı?” der.  Kadıhan gayet sakin bir sesle:  “Görüşmek için iriyarı birini istiyorsan bir deve getirdim. Sakallı yaşlı birini istiyorsan bir keçi getirdim. Gür sesli birini istiyorsan bir horoz getirdim” der.  Hülagû gencin sıradan birisi olmadığını anlar ve şöyle sorar:  “Söyle bakalım delikanlı! Beni üzerinize salan şey nedir?”  Kadıhan:  “Efendim, seni bizim üzerimize salan şey bizim amellerimizdir. Allah'ın bize verdiği nimetlerin kıymetlerini bilemedik. Esas gayemizi unutup makam, mal, mülk, para, şöhret peşine düştük. Zevk ve sefaya daldık. Cenâb-ı Hak da bize verdiği nimetleri almak üzere seni üzerimize saldı!”  Hülagû:  “Peki, beni buradan kim gönderebilir?” diye sorar.

 Kadıhan:  “O da bize bağlı!

Ne zaman kendimize dönüp, kısa zamanda toparlanıp, Allah'ın nimetlerinin kıymetini bilir, zevk ve sefadan, israftan, zulümden ve birbirimizle uğraşmaktan vazgeçersek işte o zaman sen buralarda duramazsın! “ der.  Hülagû Kadıhan'ın cesaretini takdir eder.

KAİNATI BİR İDARE EDEN VAR.

UNUTMA

HER AN YAPTIGIMIZ İŞTE RABBİM RAZIMIDIR. DÜŞÜN


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık