• 26 Temmuz 2018, Perşembe 7:19
MustafaŞEN

Mustafa ŞEN

İYİLİĞE EN LAYIK OLAN

Ebû Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Adamın biri: — Ey Allah'ın Resulü, insanlardan kendisine iyi muamele yapmama en lâyık olan kimdir? diye sordu. Peygamber aleyhisselâm da: — Anan, sonra anan, sonra yine anan; bundan sonra da babandır. Bunlardan sonra sırasıyle akraba ve taâllukatından sonra en yakın olan kimsedir, buyurdu. (Müslim)

ÇOCUKLARA ŞEFKAT

Ebû Hureyre radıyallahu anh şöyle anlatıyor: Peygamber aleyhisselâm, torunu Hazreti Hasan'ı öptü. Yanında da sahâbîlerden Akra' bin Habis Teymî oturmaktaydı. Akra': — Benim on tane evlâdım var, bunlardan hiç birini öpmedim, dedi. Peygamber aleyhisselâm kendisine baktı ve: — Şefkat ve merhamet göstermeyen kimseye, Allah da kendi rahmetini ihsan etmez, buyurdu. (Buharî, Ebû Davud, Tirmizî)

AKRABALIĞA RİAYET

Ebû Hureyre radıyallahu anh Peygamber aleyhisselâmın şöyle buyurduğunu anlatıyor: Allahü Teâlâ kâinatı yarattığı zaman, yaratma işini tamamlayınca, «Rahim - akrabalık» kendisine riâyet edilmediği için şöyle söyledi: — Şu benim halim, küsmüşlüğünden sana sığınan bir kişinin durumudur. Bunun üzerine Allahü Teâlâ: — Senin haklarına riâyet edene lütuf ve ihsanda bulunmaklığım, riâyet etmeyen ile de münasebetimi kesmekliğim, seni memnun eder mi? diye sordu. Akrabalık: — Evet, ey Rabbim, diye cevap verdi. Allahü Teâlâ da: — İşte, bunu sana verdim, buyurdu. Peygamber aleyhisselâm bunu anlattıktan sonra dedi ki: — İsterseniz «Demek, idareyi ve iktidarı ele geçirdiğiniz zaman, akrabalık münasebetlerini parçalayıp, kesecek misiniz? Onlar, Allah'ın kendilerini rahmetinden kovup, sağırlaştırdığı ve gözlerini de kör ettiği kimselerdir.» (Muhammed Sûresi) mealindeki Âyeti okuyun! (Buharî, Müslim)

KOMŞULUK HAKKI

Ebû Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: Peygamber aleyhisselâm buyurdu ki: — Vallahi îman etmiş sayılmaz, billahi îman etmiş sayılmaz, vallahi îman etmiş sayılmaz! — Kim, ey Allah'ın Resulü! diye soruldu. Peygamber aleyhisselâm: — Şerrinden komşusunun emin olmadığı kimse, buyurdu. (Buharî)


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık