• 25 Ocak 2018, Perşembe 8:02
MustafaŞEN

Mustafa ŞEN

HTİYARIN ŞÜKRÜ

Birisinin şöyle dediği rivayet ediliyor: "Bir seferde, ihtiyar birisini gördüm. Oldukça yaşı ilerlemişti. Halini sordum. Dedi ki: Ben ömrümün başlangıcında amcamın kızına aşık olmuştum. O da bana aşıktı. Tevafuk olarak o benimle evlendi. Zifaf gecesinde dedim ki: - Gel! Bizi birleştirdiğinden dolayı bu geceyi Allah'ın şükrüyle ihya edelim. Biz o gece namaz kıldık. Birimizin diğerine dokunma fırsatını bulamadık. İkinci gece yine öyle oldu. Bütün gece boyunca namaz kıldık. Yetmiş veya seksen seneden beri her gece biz bu hal üzerine devam ediyoruz. Yanındaki hanıma işaret ederek: - Ey falan kadın! Böyle değil midir? İhtiyar kadın: - İhtiyarın dediği gibidir, dedi.

SABIRLI FAKİR

 Cüneyd-i Bağdâdî, "sabır ve şükrün hangisinin daha üstün" olduğu sorulduğunda bu manaya işaret ederek buyurdu. - Zenginin medhi varlıkla, fakirin medhi de yoklukla değildir. Medih, ancak ikisinin de üzerlerine düşen vazifelerin şartlannı yerine getirmelerine bağlıdır. Deniliyor ki: Ebül-Abbas bin Atâ, bu hususta Cüneyd'e muhalefet etti. Ve dedi: - Şükredici zengin, sabredici fakirden daha üstündür. Bunun üzerine Cüneyd, ona bedduada bulundu da, O'na, çocuklarının öldürülmesi, mallarının yok edilmesi ve on dört sene aklının gitmesinden ibaret olan bela ve musibetler isabet etti. Hazret: "Cüneyd'in bedduası bana isabet etti" derdi. Ve sonunda "sabredici fakir"in "şükredici zengin"den daha üstün olduğu fikrine döndü.

AŞIKLARIN KELAMI

Fahite (serçe kuşu) erkeği, dişisinden nefsini istedi. O da bunu kabul etmedi: Bunun üzerine erkeği, dişisine dedi ki: - Seni benden men'eden nedir? Eğer sen istersen Süleyman'ın mülküyle beraber dünya ve ahiretin altını üstüne getireyim. Senin için bunu yaparım. Süleyman aleyhisselâm onun bu sözünü işitti. Bunun üzerine huzura davet edip kendisini kınadı. Serçe ona dedi ki: - Ey Allah'ın peygamberi! Âşıkların kelamı hikaye edilmez. Hakikat, kuşun dediği gibidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık