• 20 Eylül 2017, Çarşamba 7:38
MehmetERŞAHİN

Mehmet ERŞAHİN

Muharrem Ayı ve Aşure Orucu

İslâm'da Muharrem ayına ve aşure günü orucuna önem verilmiştir. Bu sebeple Müslümanlar Muharrem ayında ve aşure gününde sevaplı işler yapmaya gayret ederler.

Sözlükte "haram kılınmış, saygıdeğer" anlamlarına gelen muharrem, dinî bir kavram olarak, dinen haram kılınmış, yasaklanmış olan şeyler demektir. Ayrıca kamerî ayların birincisine verilen isimdir. İslâm'dan önce de bu ay muhterem kabul edilip, bu ayda savaşmak haram olduğu için muharrem ismi verilmiştir. (İsmail Karagöz, Dini Kavramlar Sözlüğü, Diyanet İşleri Başkanlığı yayını) Bazı tefsir alimleri, Fecr Suresinin 2. ayetinde geçen  "On geceye yemin olsun" şeklinde öneminden ve faziletinden dolayı yemin edilen on gecenin  Zilhicce'nin ilk on günü, Ramazan'ın son günü ve Muharremin ilk on gecesi olabileceğini söylemişlerdir. Muharrem ayının onuncu gününe de "âşûrâ" denir. Hz. Aişe validemizin bildirdiğine göre İslâm öncesinde Mekke halkı ve Peygamberimiz "âşûrâ" gününde oruç tutmuştur.  Peygamberimiz Medine'ye geldiği zaman Yahudîlerin "âşûrâ" orucu tuttuklarını görmüş, kendilerine bu orucu niçin tuttuklarını sormuş. onlar, "bu gün hayırlı bir günüdür, bu günde Allah İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardı. Musa (a.s.) bu günde oruç tuttu" cevabını vermişlerdir. Bunun üzerine Peygamberimiz (a.s.), `biz Musa'ya sizden daha evla ve layığız' dedi, âşûrâ orucunu tuttu ve ashabına da tutmalarını emretti (Buhârî, Savm, 69, II, 251; Müslim, Sıyâm, 128; Tirmizî, Savm, 49. III, 117.).  Ramazan orucu farz kılındıktan sonra da Peygamberimiz (a.s.) âşûrâ orucunu tutmuş ve "Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah'ın ayı olan muharrem ayında tutulan âşûrâ orucudur" (Tirmizî, Savm, 40, III, 117; Müslim, Savm, 38) sözleriyle tutulmasını teşvik etmiştir. Sahabeden isteyen bu orucu tutmuş, isteyen de tutmamıştır (Buhârî, Savm, 69, II, 251; Müslim, Sıyâm, 113-126. I, 792-795)  Âşûrâ orucu, muharrem ayının 9. ve 10. günlerinde tutulur (Tirmizî, Savm, 50, III, 128). (İsmail Karagöz, Dini Kavramlar Sözlüğü) Yahudilere benzememek için Muharremin 9. ve 10. veya 10. ve 11. günlerinde oruç tutmak teşvik edilmiştir. Hz. Ömer (r.a.) de Muharrem ayını Hicri takvimin başlangıcı kabul etmiştir.  Bu mübarek ve kıymetli ayın ve aşure gününün kıymetini bilelim. Bu ayda müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin, kardeşlik ve dostluk duygularının, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın daha güçlenmesi için çalışalım. Aşure gününüz, Muharrem ayınız ve Hicri yılbaşınız kutlu olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık