• 07 Ocak 2021, Perşembe 8:33
MehmetERŞAHİN

Mehmet ERŞAHİN

BEREKETİN ÖNEMİ

Adamın birisi, Hasan-ı Basri'nin yanına girdi ve: 'Ey imam! Gök yağmur vermiyor' dedi. Bunun üzerine Hasan-ı Basri: 'O halde Allah'tan af dile/istiğfar et' buyurdu.

Sonra başkası huzuruna girdi ve 'Ey imam! Eşimin çocuğu olmuyor' dedi. Hasan-ı Basri ona da: Allah'tan af dile/istiğfar et' buyurdu..

Sonra üçüncü bir adam geldi ve: 'Ey imam! Fakirlikten yana sıkıntım var' dedi. Hasan-ı Basri ona da: Allah'tan af dile/istiğfar et' buyurdu. Mecliste tüm bunlara şahit olan birisi: 'Ey imam! Hayret sana! Sen bir ihtiyacı için yanına gelen herkese 'Allah'tan af dile/istiğfar et ' mi dersin? dedi. Bunun üzerine Hasan-ı Basri şöyle cevap verdi: Ey filan! Sen Allah'ın şu ayetini okumadın mı?

 (Hz. Nuh):Dedim ki: Rabbinizden bağışlanma dileyin, çünkü o çok bağışlayıcıdır. Size gökten bol bol yağmur versin, sizi mallarla ve oğullarla desteklesin, sizin için bahçeler var etsin, sizin için ırmaklar var etsin.” (Nûh, 71/11-12).

Bu öğüt verici kıssadan çıkan hisse şudur: Günümüzde yaşadığımızın sıkıntıların, salgın hastalığın, kuraklık ve susuzluk felaketinin sona ermesi, yağmurların bol ve bereketli yağması için tövbe ve istiğfara çok devam etmemiz gerekmektedir.

Kadere inanan bir insan, âlemde gerçek failin Allah olduğunu kabul eder. Yağmurun belli fizikî şartların oluşmasıyla yağacağını bilir. Ancak ona göre yağmurun yağması olayı, tabiî sebeplerin bir araya gelmesinin sonucuyla sınırlı değildir.

Mümin, görünen sebeplerin ötesine geçerek, yağmuru Allah'ın indirdiğine inanır ve bu yüzden onu rahmet olarak adlandırır (Komisyon, Hadislerle İslam, c.1,s. 603.

Bazı hadislerde de yıldızlara tevessülle yağmur beklenmesi, küfür olarak nitelendirilmiştir (Buhârî, “İstisḳāʾ”, 28; Müslim, “Cenâʾiz”, 29).

Şirki çağrıştıran davranışlar, sözler bile dinimizde hoş görülmez. Ashâbın Hz. Peygamber komutasında Hudeybiye'ye gittiği gece yağmur yağar. Bunun üzerine münafıkların lideri Abdullah b. Übey, “Bu yağmur güz mevsimi yıldızının işidir! Şi'râ yıldızından dolayı bize yağmur yağdı.” der. Ardından Hz. Peygamber, ashâba sabah namazını kıldırır, selâm verir ve yüzünü cemaate dönerek,

“Rabbinizin ne dediğini biliyor musunuz?” buyurur. Ashâb büyük bir teslimiyet içerisinde, “Allah ve Resûlü daha iyi bilir.” cevabını verir.

Resûlullah, “Allah buyurdu ki: "(Bu gece) kullarımdan kimi mümin kimi de kâfir olarak sabahladı. Kim, Allah'ın fazlı ve rahmetiyle yağmur yağdı derse o bana iman etmiş, yıldızın yağmur yağdırdığını inkâr etmiştir. Kim de yıldızın şöyle doğup batmasıyla yağmur yağdı derse beni inkâr etmiş, yıldıza iman etmiştir." (Buhârî, İstiskâ, 28) der.

Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkını veren sadece Allah Teâlâ'dır. Yiyecek, içecek, yağmur, ekin her ne türlü nimet varsa hepsi Allah'tandır.

“Yeryüzünde hiçbir yürüyen canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın.” (Hud,11/6)

Allah Teâlâ burada insanlar dahil yeryüzündeki bütün canlıların rızıklarını yaratmanın kendine ait bir iş olduğunu vurgulamıştır. İnsanoğlu sadece dünyaya gelmesini değil, dünyada elde ettiği bütün imkânları da Allah’a borçludur. Hem bizi hem de görünüşte bizim bakıp beslediğimiz veya beslemediğimiz diğer bütün canlıları asıl barındırıp yaşatan, yedirip içiren, kondurup göçüren Allah Teâlâ’dır (Komisyon, Kur'an Yolu Tefsiri, c. 3 s. 344).

Herkes kendisi için takdir edilen rızkı yer. Bir kimse ne kadar kazanırsa kazansın yiyeceği miktar sınırlıdır. Bu sebeple, bir mümin kazandıklarından ihtiyaç fazlasını ihtiyaç sahiplerine vererek manevî rızık (ahiret azığı) kazanmaya çalışmalıdır.

Hayatımızda berekete vesile olan amellerin bazıları da şu şekilde sıralanmıştır:

1. Kur’an okumak

2. Takva ve İman

3. Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak.

4. Sahur yemeği yemek

5. Hamd ve şükrün çokça yapılması

6. Allaha gerçek anlamda tevekkül etmek

7. Namaz kılmak

8. Selâm vermek.

9.Ticarette alıcı ve satıcının dürüst davranarak birbirlerine yalan söylememesi ve birbirlerini aldatmaması. 

10.Yemeği israf etmemek (Sabri Akpolat, Vaaz projeleri).

O halde bereketin artması, bol yağmur yağması, ekonomik sıkıntıların ortadan kalkması için tövbe ve istiğfara, bereketi ve rızkımızı artıracak amellere  önem verelim. Allah bize dünyada ve ahrette iyilik versin. Bizi cehennem azabından korusun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık