• 02 Mart 2017, Perşembe 7:08
HasanMERT

Hasan MERT

2. İlçe Müftüleri Çalıştayı?ndan Notlar

Allah’a hamd, Hz. Muhammed’e (sav) salat ederim.

            21-25.02.2017 tarihleri arasında 2. İlçe Müftüleri Çalıştayı Afyonkarahisar İl Merkezi’nde gerçekleştirildi.

            21 Şubat Salı günü  sabah saat 10.00’da İstiklal Marşı ve Mushafları inceleme Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile açılış başlatıldı. Açılış konuşmalarının ardından öğleden sonraki oturumda  Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Görmez ‘in başkanlığında  Başkan  Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar ,Prof Dr. Yavuz Ünal, Doç. Dr. Yaşar Yiğit Genel Müdür, Daire Müdürlerinin katıldığı bir panel düzenlendi.

            İkinci gün -22.02 Çarşamba- sabah oturumunda 35’şer kişiden oluşan 10 grup,  belli konularda çalıştay yaptı. Çalıştaya katılmayanlar ise genel kurul salonunda serbest kürsü de görüşlerini beyan ettiler. Öğlenden sonraki oturumda ise sabahleyin çalıştaya katılanlarla genel kurul salonunda bulunanlar yer değiştirdi.

            Kongrenin 3. günü bir önceki gün yapılan çalıştay raporlarının sunumu ve müzakeresi yapıldı. Çalıştayda ele alınan, rapor haline getirilen ve müzakere edilen konu başlıkları:

Başkanlığın din hizmetleri ve irşad stratejisi,

Cami hizmetleri,

Eğitim hizmetleri ve yaygın din eğitimi stratejisi,

Kardeş kurumlar ile ilişkiler,

Sosyal içerikli din hizmetleri,

Din görevlileri arası bilgi ve tecrübe paylaşımı,

Din hizmetlerinde kitle iletişim araçları,

Özellikli kitlelere yönelik din hizmetleri,

Yerel dini oluşumların Diyanet hizmetine etkileri,

Toplumsal barışa ve huzura katkı sağlaması açısından Diyanet hizmetleri, 

            Kongrenin 3. gününde  bir taraftan çalışmalar devam ederken diğer taraftan başta Diyanet İşleri Başkanımız olmak üzere yüzlerce arkadaşımızın kan bağışında bulunması, camiamızın sosyal sorumluluk bilincini ortaya koyan örnek bir davranış olmuştur.

5. Oturumda TDV Hizmetleri sunum eşliğinde tanıtıldı.

6. Oturum Genel Değerlendirme:

Diyanet İşleri Başkanımız kongrenin son günü yaptığı değerlendirme konuşmasında, 2014 yılında yapınla 1. İlçe Müftüler Kongresinde yaptığı tespitlerin ışığında bu kongreye bir bakış yaptı. Her iki kongrede de ilçe müftülerinin hep idari konuları gündemine aldığı, Diyanet’in gelecek perspektifi ile ilgili görüş ve tekliflere değinmediğini beyan etti. İlçe Müftülerinin güncel sosyal konulara ve tartışılan hususlara değinmekten özellikle imtina ettiğini gözlemlediğini söyledikten sonra sizin şube müdürleriniz ne iş yapıyor, bırakın bu idari işlerle onlar meşgul olsun” dedi.

Din İşler Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Yardımcısı Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar “Ufuk Turu” adıyla değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Yardımcısı Yardımcısı Prof Dr. Yavuz Ünal “Diyanet’in Gelecek Perspektifi” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ayrıca; Hanımlara 21.02.2017 Salı günü;

1-15.00-16.00 saatleri arası Sayın Hatice Görmez ile hasbihal

2-16.30-17.30 saatleri arası Doç. Dr. Huriye Martı “ Ergenlik Dönemi Din Eğitimi”

22.02.2017 Çarşamba günü; 11.00-12.30 arası Belgin Konarılı “Hz Peygamber ve İletişim Ahlakı”

23.02.2017 Perşembe günü; 10.00-13.00 arası Zehra Binici “Ailede İletişim” konulu proğram ve

15.00-18.00 saatleri arasında şehir gezisi düzenlenmiştir.

“Diyanet Hizmetleri ve Gelecek Perspektifi” adıyla 2. İlçe Müftüleri Kongresi, Kongre sonunda yaş haddinden emekli olacaklar için tören düzenlenmesi ve bizzat Başkanımızın plaket ve hediye takdim etmesi, ve hatıra fotoğrafı çektirmesi ile son buldu. Bu da güzel bir jest olarak hatıralarda yer almıştır.

Kongrenin, planlama aşamasından sonuçlanıncaya  kadar profesyonel bir ekip tarafından icra edildiği ve her ayrıntının düşünülerek yerine getirildiği görülmüştür.  Emeği geçenleri tebrik ederim.

 Devletimizin  Milletimizin bekâsı için çalışanlara muvaffakiyetler dilerim.  


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık