• 21 Eylül 2018, Cuma 9:07
HasanHüseyin KARA

Hasan Hüseyin KARA

Yeni Ekonomi Programı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak merakla beklenen Orta Vadeli Program yeni adıyla ‘Yeni Ekonomi Programı’nı dün açıkladı…

Yeni Ekonomi Programının (YEP) üç ana temeli var;  ‘dengelenme, disiplin ve değişim.’

Program kapsamında çok ciddi bir tasarruf sağlanacağını şu sözlerle söyledi Bakan Albayrak, ‘Alınacak tedbirlerle 2019'da 60 milyar TL'lik tasarruf sağlanacak. 16 milyar TL gelir artırımı elde edilecek. Toplam 76 milyarlık kaynak hayata geçirilecek. Kamu gelirlerini artırmak için yapısal reformları geliştireceğiz.’

Yeni Ekonomi Programı'nda büyüme hedefleri:

2018 için yüzde 3,8,

2019 için yüzde 2,3,

2020 için yüzde 3,5,

2021 için yüzde 5 olarak belirlendi.

Yeni Ekonomi Programı'nda büyüme tahminleri düşürülürken 2019 enflasyon tahmini .9'a yükseltildi.

Yeni Ekonomi Programı'nda işsizlik oranı hedefleri ise:

2018 için yüzde 11,3,

2019 için yüzde 12,1,

2020 için yüzde 11,9,

2021 için yüzde 10,8 oldu.

Genelinde dengeli hedefler olan YEP'deki bazı rakamların tekrar gözden geçirilip revize edileceğini düşünüyorum. Ancak, işsizlik-enflasyon-büyüme konusunda gerçekçi bir çizgiye gelinmesi önemli bir gelişme.

YEP'te kamu projeleri ile ilgili önemli başlık: İhalesi yapılmamış ve ihalesi yapılmış ancak henüz başlamamış projeler askıya alınacaktır. Mega projeler doğrudan yabancı yatırım yoluyla uluslararası finansman ile hayata geçirilecek. Kamu özel iş birliği uygulamalarının daha etkin ve finansal açıdan verimli olmasına yönelik düzenleme yapılacaktır…

Derken aynı saatlerde TMO’nun bir açıklamasına rast geldim…

Gerçi bir önceki gün tarihli bir haber ama ben yeni denk geldim…

TMO'dan yapılan açıklamayı noktasına virgülüne dokunmadan sizinle paylaşmak istiyorum; "TMO'nun ana görevi, müdahale kapsamına giren ürünlerle ilgili piyasaları düzenlemektir.

Son dönemde döviz kuru ve dünya hububat fiyatlarındaki yükseliş gibi etkenler faaliyet alanımıza giren ürünlerin iç piyasa fiyatlarında hareketlenmeye sebep olmuştur.

TMO, piyasa gelişmelerini dikkate alarak sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamamasını teminen 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Ekim ayı için ilan edilen fiyatlar üzerinden buğday stoklarını satışa açmıştır.

TMO satış fiyatları Ekim ayı sonuna kadar geçerli olacaktır.

Ayrıca, Kuruluşumuza gerektiğinde kullanılmak üzere tahsis edilen toplam 2,25 milyon tonluk hububat ithalat yetkisi kapsamında ilk etapta buğday ve arpa, akabinde ise diğer hububat ürünleri ithalat işlemlerini ifa etmek üzere işlemler başlatılmıştır.
İhalelerimize iştirak etmek isteyen yerli ve yabancı firmaların Genel Müdürlüğümüz ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.
Yurtiçi piyasaların regülasyonu amacıyla alınan bu tedbir, halkımızın temel gıda maddesi olan ekmek ve diğer unlu mamuller ile hayvansal ürün piyasalarında fiyat istikrarına katkı sağlayacaktır."

Açıklamada alınan tedbirin, ekmek ve diğer unlu mamullerde fiyat istikrarına katkı sağlayacağı söyleniyor...

Umarım denildiği gibi olur,

Çünkü malumunuz hem ekmeğe hem simite zam geldi…

İlkokulda bize İç Anadolu’nun hatta Konya’nın tahıl ambarı olduğu öğretildi,

Neden, neredeyse ülkemizin, şehrimizin her yerinde yetişebilecek olan bir şey için para ödeyeceğiz?

Birde merak ettiğim bu hububatın dışarıdan ithal edilmesi durumunda TL bazında mı ödemeye yapacağız?


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık