• 11 Ocak 2019, Cuma 8:58
HasanHüseyin KARA

Hasan Hüseyin KARA

Krediyi krediyle kapatıyoruz…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir müjde vermişti…

Kredi kartı borcu olanlar için ve özellikle bir çok bankaya farklı farklı borcu olanlar için inanılmaz fırsatlar sunan bir müjde…

Ziraat Bankası başka bankalara borcu olan vatandaşların borcunu kapatıyor ve çok cazip bir şekilde ödeme imkanı sunuyor…

Özellikle birden fazla bankaya borcu olanlar için büyük bir fırsat…

İşte Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını yapılandırırken arayacağı şartlar belli olmaya başladı…

Borcu olanların sistem üzerinden görülebileceğini belirten Ziraat Bankası yetkilileri, ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi' sayesinde Ziraat Bankası ya da diğer bankaların müşterilerinin bu krediyi kullanarak kredi kartı borçlarını kapatabileceğini açıkladı…

İşin en güzel tarafı ise kişi borçlarının sistem üzerinden kapatılacağı ve paranın kişilerin eline verilmeyeceği…

Suistimal’in önüne geçilecek böylece…

Ziraat Bankası borç yapılandırma faiz oranı kaç?

Kimler Ziraat Bankası'nın borç yapılandırma kampanyasından faydalanabilecek?

İşte bu detaylar yavaş yavaş belli olmaya başladı…

Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyenlerin ya asgari ödemeyi yapmış olması ya da borcunu geciktirmiş ama takibe düşmemiş olması gerekecek.

Şu anda kredi kartlarının gecikme faizi yüzde 2.75. Ziraat Bankası’nın kullandıracağı kredide 24 aya kadar faiz yüzde 1.10 olacak. 24 aydan sonrası için kredi faizi yüzde 1.20 olarak uygulanacak.

10 bin liralık bir kart 24 ay hiç ödenmezse yüzde 2.75’lik faiz üzerinden 21 bin 798 liraya ulaşıyor. Ziraat Bankası’ndan kredinin kullanılması halinde eğer 24 aya kadar kullanılırsa yüzde 1.10’luk faiz üzerinden aylık taksit 489 lira olacak ve dönem sonunda ödenecek tutar 11 bin 733 lira olacak.

10 bin lira 60 ay vadeli alınırsa yüzde 1.20’luk faiz üzerinden aylık taksit 250 lira olacak ve dönem sonunda 15 bin lira olarak ödenecek.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi kullanabilmek için tarih sınırı 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Kapsama bireysel krediler giriyor. Ticari krediler girmiyor. Kredi kartları kapsama dahil, tüketici kredileri dahil değil.

Kredi kartı borçlarını kapatanların bir gelirinin olması gerekiyor. Diğer bankalar kredi verirken kişilerin aldığı maaşın yüzde 50-55’ini takside bağlıyorlar. Ziraat Bankası’nın bu konuda esnek davranabileceği ve maaşın yüzde 70-75’ini kişiye bırakılabileceği belirtiliyor. Ancak bu oran da kişinin dosyası incelenirken karara bağlanacak.

Kişinin iki kartı varsa ve birisini alışveriş kartı olarak kullanıp asgari ödemeyi gerçekleştiriyorsa, diğer karttan nakit çekmişse her iki kartındaki borcunu da kapatabilecek, birleştirebilecek. Diğer bankalardaki borçlar kapatıldıktan ve kartlar iptal olduktan sonra Ziraat Bankası kişiye kendi kredi kartını önerecek.

Yapılandırılan borçlar için sınır yok. 500 liralık borç da 100 bin liralık kredi kartı da yapılandırılabilecek. Ancak kişinin gelir düzeyinin borcu ödeyip ödemeyeceği kriterine bakılacak.

Tüketici kredilerinde genel sınır şu anda 36 ay. BDDK’nın Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçlarını yapılandıran modeli için yeni geçici bir düzenleme hazırlığı yaptığı belirtildi.

Banka kredi vermek için borçlu kartlarınızın iptalini istiyor. Kredi kartsız yapamam diyorsanız Ziraat Bankası size, limitini gelirinize göre belirleyeceği, yeni kredi kartı da önerebiliyor.

Banka aldığınız krediyi EFT ile doğrudan borçlu olduğunuz banka/bankalara gönderiyor. Kartınız kapandığı an borcunuz da bitiyor. Tek borçlu olduğunuz yer Ziraat Bankası oluyor.

Şartlar hemen hemen bunlar…

Eksikler var mı? Bana göre var!...

Bankanın krediyi vermesi için koyduğu şartlara bakarsanız, normalde de kredi kartı borcu olmayan adama verirler o krediyi…

Örneğin 4 aylık sigorta girişinin olması lazım diyor adam çalışsa zaten kredi kartı borcunu öder.

Bi şekilde işten çıkarılmış ya da ayrılmış ki karta yüklenmiş ödeyememiş.

Bu durumda gerçekten ihtiyacı olana değil, imkanı olana yarayacak bu kredi…

Mesela takipte olan kredi veya kredi kartlarıyla ilgili de bir şeyler yapılmalıydı…

Takipte olan icrada olan kredi borçlularına da el atılmalıydı…

Ama yinede tebrik etmek, teşekkür etmek gerekiyor…

Devlet burada adeta tatlı sert bir baba figürü çizmiş…

Bu kredinin kapsamının genişlemesi ve daha zor durumda olanlarında bu imkanlardan faydalanması en büyük temennimiz…

Gerçi krediyi krediyle kapatmak ne kadar mantıklı orası apayrı bir tartışma noktası…

Çözüm lazım bize, geçici çözümler değil, kalıcı çözümler, borçları birleştirmektense bu borçların tamamen ödenebileceği vatandaşın kendi imkanlarıyla borçlarını ödeyebileceği bir ortam gerekiyor bize…

Ne diyelim, vatana millete hayırlı olsun…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık