• 11 Ekim 2018, Perşembe 8:41
HasanHüseyin KARA

Hasan Hüseyin KARA

CEZALAR, az bile CEZALAR!

Karayolları Kanunu'nda değişiklik teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Emniyet şeridi ihlali yapanlara ve makas atanlara 1.000 lira, cep telefonuyla konuşanlara 235 lira ceza yolda.

Teklif önümüzdeki hafta Meclis'te görüşülecek.

Bunlar daha bir şey değil;

Düzenlemeyle kırmızı ışık kuralının ihlalinde, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.

Muayenesiz araçların trafikte kullanımını engellemek amacıyla 108 lira olarak uygulanan idari para cezası, 235 liraya çıkarılacak.

Verilen süre sonunda muayenesini yaptırmayanlar ile emniyetsiz raporu verilen araçlarla trafiğe çıkanlara uygulanacak ceza 488 lira olarak belirlendi.

Emniyet şeridi ihlali yapanlara ve benim en çok hoşuma giden ve aslında çok çok da az bulduğum makas atanlara 1.002 lira ceza…

Hız sınırını -30 aşmada 235, 0-50 aşmada 488, P'den fazla aşmada ise 1.002 lira idari para cezası uygulanacak.

İhlalin 1 yıl içerisinde beş defa tekerrür etmesi halinde, sürücü belgesi 1 yıl süre ile alınırken, buna ilaveten 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci defa geri alınanlara, "sürücü belgesi iptali" düzenlenecek.

Konya görmekten nefret ettiğimiz ama bir türlüde kurtulamadığımız drift yapanlara 5.010 lira ceza verilecek ve 60 gün süreyle ehliyetlerine el konulacak.

Bu kişilere, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi iade edilecek. Araç 60 gün süre ile trafikten men edilecek, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru beş yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci defa geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilecek.

Çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaran egzoz kullananlara, idari para cezası 1.002 lira olarak uygulanacak.

Çok mu?

Bence etkisi olacak ama ciddi anlamda çok daha fazla yaptırımlar olmalı…

Çakar, siren gibi ışıkları mevzuata aykırı olarak kullananlara 1.002 lira para cezası kesilecek, bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlara 15 gün trafikten men cezası getirilecek.

Mesela polis sireni ve ışık takanların arabasına el konulsun, birde üzerine devleti dolandırmaktan hapse atsınlar…

Daha çok caydırıcılık olması lazım parası olan istediği yapar yine cezasını öder geçer…

Cezalar güzel ama daha sağlam ceza verilmeli…

Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamayan sürücülere 488 lira ceza kesilecek, işte en güzellerinden birisi de bu bence, çok kazalar olacağını düşünüyorum ve özellikle bu konuda çok cezalar yazılacağını düşünüyorum ama olsun o kuralı bilmeden ehliyet alabiliyorsa onu da hak ediyordur…

Bilmiyorum belki bana kızan çok olacak ama kırmızı ışıkta geçenler ve alkollü araç kullananları direk içeri alınmalı.

Hiç uğraşmaya gerek yok.

Şu arabasıyla drift yapanlar yani Şahincesi yanlayanlar ve trafikte kafası kopuk tavuk gibi bir sağ bir sol tekrar sağ gidenleri de ikinci seferde cezası parayı çevrilmemek üzere 2 yıllığına hapse alsalardı süper olurdu bence.

Trafikteki bunların çoğu medeniyete karşı resmen.

Adamlar uygarlığı resmen reddediyor.

En azından trafikteki gereksizleri azaltmak bakımından güzel olurdu…

Almanya ve İsviçre'de kırmızı ışıkta geçmek ya da alkollüyken araba kullanmak adam öldürmeye teşebbüs suçuyla eş değer.

Oralarda sistem öyle sağlam işliyor ki kuralları ihlal edenleri hemen tespit ediyorlar.

Umarım en yakın zamanda bizimde sistemimiz bu kadar net bir şekilde oturur ve bunlara hiç gerek kalmaz…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık