• 21 Eylül 2019, Cumartesi 12:39
FatmagülKIZMAZ

Fatmagül KIZMAZ

BUNUNDA BEDELİ VARMIŞ

,Hayvan sevmenin, sokak hayvanlarına bakmanın, hasta olanları tedavi ettirmenin sadece vicdani bir yükümlülüğünün olduğunu sanıyordum. Fakat öyle değilmiş. Bunları yapmanın da bir bedeli varmış. Bir haber sayesinde öğrenmiş oldum.

Habere göre Rize’de Halk Eğitim Merkezinde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Rukiye hanım hayvan sever bir kişiliğe sahip. Ve bu severliği hem görev yeri değişikliğine hem de maaşında 1/30 oranında bir kesintiye sebep olmuş. Rukiye hanım söylediğine göre anneleri ölen üç yavru kedi ve trafik kasası sonucu bir bacağı kıran ve hastalık nedeni ile kulakları kesilen bir kedi olmak üzere dört kedi ve birde papağana odasında bakıyor. Hayvan sever olduğu için ve yardıma muhtaç olduklarını düşündüğü için hayvanları sahiplenen Rukiye hanım hayvanlardan ve kokudan rahatsız olanlar tarafından şikayet edildi. Hem işini hem de hayvanların bakımını aynı odada yapan Rukiye hanımı şikayetler ve ikazlar da yıldıramayınca olay Milli eğitim Müdürlüğü’ ne yansıdı. Müfettişlerin hazırladığı raporda "Makam odasında hayvan beslediği ve oluşan kötü kokudan dolayı yapılan şikayetler ile ilgili kurum müdürünün sorunu çözme amaçlı yazılı ve sözlü uyarılara rağmen uygulamasına ısrarcı davranarak, kendisi ile kurumdan hizmet alanların düşünce ve taleplerini hiçe saydığı ve önemsemediği düşüncesine neden olduğu, karşılıklı güven ve dayanışma ile olumlu iletişim kanallarını tıkadığı, amiri tarafından yapılan bütün iyi niyetli sözlü ve yazılı ikazlara rağmen bu emirlere kasıtlı olarak uymadığı, direnç gösterdiği, bu yaklaşımı ile kurum iradesini zaafa uğrattığı" ifadelerine yer verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu’na sevk edilen Rukiye hanım, 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verildi. Görev yeri değiştirilen Rukiye hanım, merkeze bağlı Karasu Köyü Ortaokulu'na atandı. Rukiye hanımın üst disiplin kuruluna yaptığı itiraz da reddedilerek cezası onandı.

8 yıldır eğitim kurumlarında müdür yardımcısı olarak görev yaptığını anlatan Rukiye Yılmaz, görev yaptığı kurumlarda sokak hayvanları adına farkındalık oluşturmak adına projeler yaptığını söyledi. "Ancak Halk Eğitimi Merkezinde görev yapmakta iken ilgi ve beğeni gören ayrıca olumlu sonuçlar doğuran bu projemden rahatsız olan diğer kurum müdür yardımcısının şikayeti üzerine, bakanımızın sosyal medyada da duyurarak bütün okullarda uygulanmasını istediği bu tamamen gönüllülük ve fedakarlık gerektiren çalışmamdan dolayı cezalandırıldım. 15 yıllık memuriyet hayatım boyunca olumlu sicillerim, ödüllerim bulunmasına ve hiçbir soruşturma geçirmiş olmamama rağmen ceza indirimine dahi gidilmedi. Benim yıllardır okullarımda yaptığım bu çalışma keyfi bir durum değil, sosyal sorumluluk projesidir. Ben hayvanlarla teması, paylaşımı hep eğitimin bir parçası olarak gördüm. Görev yaptığım okullarda çalışan öğretmenlerin birçoğu, öğrencilerini hayvanların yanına ziyarete getirmiş hatta zaman zaman sağlıklı ve aşılı hayvanları sınıflarına götürerek farkındalık oluşturmuşlardır. Bu ulusal proje niteliğinde bir çalışmadır." Onurlandırılmayı beklerken acı bir şekilde cezalandırıldığını söyleyen Yılmaz, "Böyle olsa da sokak hayvanları için mücadelem devam edecek. Ben sokak hayvanları konusunda farkındalık oluşturmak ve bu vesileyle çocuklarımızda ve yetişkinlerde sevgi, hoşgörü, merhamet, empati, paylaşım duygularını canlı tutma çalışmalarıma ara vermeden devam ediyorum. Ben öğretmen vakarına yakışmayacak bir davranışta bulunmadım, hiçbir öğrencimin hakkına girmedim, hırsızlık yapmadım. Böyle masumane bir sebepten ceza almaktan ancak gurur duyarım. Güzellikleri paylaşmanın bir bedeli olacaksa, bundan sonra da ödemeye hazırım. Canlı, somut örneklerimiz olmadan, görerek, yaşayarak öğretmeden yeterince faydalı bilgiler aktaramayız. Öğretmenlik fedakarlık gerektiren bir meslek" değerlendirmesinde bulundu.

Rukiye hanımın duyarlılığı ve kararlılığı ayrıca düşünce güzelliği beni etkiledi. Üç beş kuruş için canlardan vazgeçmeyişi, geleceğimizin emanetçisi olan çocuklara aşılamak istediği sevgi şefkati ön planda tutması da ayrıca içimi ferahlattı. Rukiye hanımlar çoğalsın, herkes Rukiyeler gibi olsun dedirtti. Canın önemini bir kez daha gösteren Rukiye hanıma teşekkür ediyorum ve hepimize örnek olmasını diliyorum…

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık