• 30 Nisan 2018, Pazartesi 7:24
ErdalARSLAN

Erdal ARSLAN

MİLLETVEKİLİ OLMA KRİTERLERİ

24 Haziran Seçimleri öncesi Milletvekili adaylarının belirlenme süreciile ilgili bir hatırlatma yapayım istedim.

Konya’mızın Yusuf Ağa Kütüphanesi kataloğunda 9521/2’sayıyla kayıtlı, “İslamiyet ve Meşrutiyet” adlı vesikada Mehmet Zeynelabidin Efendinin bundan 100 yıl önce İrfan Gazetesi’nde yayınladığı,milletvekili olma kriterlerini yeniden hatırlayalım istedim.

“- Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.

- Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir araya toplamaya muktedir olmalıdır.

- Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır.

Çünkü kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.

- Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.

- Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürükler.

- Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.

- Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.

- Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.

- İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.

- Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.

- Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli.

Çünkü bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.”

İşte yüz yıl önceki kriterler, dönem dönem seçimler öncesi bu kriterler hep hatırlanır fakat gereği yapılır mı bilmem.

Şunu da söylemek lazım:

Başarılı bir milletvekilli olmak, sadece seçim bölgesinin sorunlarına çözüm aramak ve bulmak değil;tüm ülke geneli ile ilgili çalışmalar yapmayı da gerektirir. Bu çalışmalar,tüm milletvekilliği sürecine yansımalı sadece seçim zamanlarına değil.

İşi ehline vermeli ve sonrasında hizmet beklemeli, yoksa sadece sadık olup işten anlamayanlar ile bir yere varmak mümkün olmadı,olmuyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık