• 01 Ekim 2018, Pazartesi 10:01
Ali RızaTABAN

Ali Rıza TABAN

YIK VE YOK ET

1950’den beri şehre hizmet ediyordu.

Çok sayıda spor,siyaset ve kültürel etkinliklere kucak açtı ve ev sahipliği yaptı.

Şehrin hafızası ve  “kara kutusu” niteliğindeydi.

Üzerinden niceleri geldi, geçti.

Sayısız spor müsabkaları, kongreler,konferanslar,eğlenceler yapıldı üzerinde.

Yaşlandı mı? Yaşlandı. Yenisi ve daha modern olanı yapıldı başka bir bölgeye.

Şimdi eski olan stadyum yıkılıyor. Stadyumla birlikte bir tarih ve hafıza yıkılıyor ve yok ediliyor.

Yıkıma dair bir proje var mı?

Yıkım yalnız ana kütleden mi ibaret? Yoksa yıkım ekipleri her yeri, her nesneyi yerle bir mi edecek? Yerle bir mi olacak her yer her şey? Bu konuda yıkanların kafasında ne var, ne düşünülüyor? Kalacak müştemilat var mı? Tarihi özelliğe sahip bir kaç bina kalacak mı? Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay bu konuda ne düşünüyor?

Olay, yık ve yok et mi sadece?

Ayrıntılı bir açıklamaya muhtaç bir durum var ortada.

Şimdilik yıkım devam ediyor.

Tarihi eski stadyum yıkılıyor. Yıkılın yalnız stadyum değil bir devir,  milletin gözünün içine baka baka ve milletin gözünün önünde yıkılıyor. Herkes suspus ve sessiz. Ne kadar ilgisiz bir toplum olduk böyle? Öte yandan yönetenler yıkmayı seviyor. Daha önce de farklı bölgelerde bir takım tarihi değerlere sahip olan eserler, binalar yıkılıp, yok edilmedi mi?

Eski stadyum yıkılacak ve yerine Millet Bahçesi yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, bunu “büyük vizyon” olarak tanımlıyor.

Millet Bahçesi’nin bir yerinde, bir kenarında eski stadyumdan bazı bölümler, binalar yer alabilir. Gelecek nesiller de burada tarihin birinde bir stad olduğunu görebilir. Belki de stadla ilgili küçük bir müze yapılabilir. Tarihe ne kadar saygıları olduğunu göreceğiz.

Gelelim Millet Bahçesi’ne..

Büyükşehir Belediye Başkanı şöyle diyor.

“Türkiye’de ilk kez böyle bir projenin başlangıcını yapmaktan mutluluk duyuyoruz. İnşaallah burası Konyalıların kullanımına açılacak. Şehrin kalbinde yüz bin metrekarelik bir alan yeşil alan olarak değerlendirilecek. Yürüyüş yollarıyla, spor alanlarıyla, kafeteryalarıyla, meyve bahçeleriyle Türkiye’ye örnek bir proje yapmak için gayret gösteriyoruz. Bu çok büyük bir vizyon”

Büyük bir vizyon mu?

Bu  önemli bir proje olabilir. Ama büyük bir vizyon asla.

Millet Bahçeleri Türkiye’nin gündeminde yeni bir proje,

Cumhurbaşkanı’nın bizzat talimatıyla gündeme gelen Millet Bahçeleri, Türkiye’nin dört bir yanında vücut bulacak olan bir proje. Yerel yönetimler Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda Millet Bahçeleri’ni gerçekleştirecek. Projenin farklı olacağı kesin.

Bir taraftan yıkılıyor öte yandan da farklı bir şey yapılıyor.

Araya yıkılandan geriye kalan tarihi özelliğe sahip eserleri, kalıntıları koymak lazım. Koyalım ki geçmişe saygılı bir neslin olduğu görülsün ve anlaşılsın. Uğur İbrahim Altay beklenen o açıklamayı yaptı ve dedi ki “Bir çok kişi burada sprora başladı.Bu stadın anılarının yaşatılması için de bazı bölümlerinin korunmasını amaçlıyoruz. Buraya gelenler  eski bir stad olduğunu hatırlayacaklar.”

Başkandan beklenen buydu. Kamuoyunun beklediği olumlu bir açıklama. İnşaallah gerçekleşir. Konya’nın spor tarihi, siyasi, sosyal ve kültürel etkinlikleri Millet Bahçesi’nde yaşamaya devam eder.

Yıkmak her şeye rağmen hüzün verici.

Yıkmak ölüm gibi bir şey.

Geriye yaşanmışlıklar ve anılar kalıyor.

Yaşanmışlıklar ve anılar Millet Bahçesi’nde yaşatılırsa ne mutlu yaşatanlara.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık