• 15 Ekim 2018, Pazartesi 8:46
Ali RızaTABAN

Ali Rıza TABAN

KONYA’NIN BAŞKANLARI-1

Geçmişten günümüze yolculuk yaptık. Tanıdığımız ve çalışmalarını,çalışma tarzlarını bildiğimiz belediye başkanları ne yaptı, nasıl çalıştı? Ne yaptılar, ne yapmadılar?                                                                             Büyükşehir olmadan önce ve sonraki belediye başkanlarına bakalım önce. Yılmaz Kulluk (l974-1977) Bir Konya beyefendisiydi. Konya’nın gecekondusuz şehir olmasının temelleri onun zamanında atıldı. Ekip çalışmasına önem veren bir başkandı. Partisi (Demokratik Parti) muhalefette olmasına rağmen iyi işler çıktı belediyeden. Dönemin başbakanı Demirel’in (ya bizimle ol ya da yok ol) baskılarına  boyun eğmedi.Bir çok yeni mahalle onun zamanında kuruldu. Mehmet Keçeciler (l977-l980) Başkanlığı döneminde yeni gecekondu önleme bölgeleri ilan etti ve oraların altyapısını hazırladı. Genç bir başkan olarak ve yurt dışından da yeni dönmüş olmasına rağmen belediye başkanlığına kısa sürede intibak etti. Şehirde çok sevildi. 1.Organize Sanayi Bölgesinin  hayata geçmesinde önemli katkıları oldu. Yeni caddeler, sokaklar açıldı ve şehrin geleceği planlandı Keçeciler’in döneminde.12 Eylül darbesi oldu ve Keçiler görevden uzaklaştırıldı. Dönemin Konya Valisi Lütfi Tuncel aynı zamanda darbenin belediye başkanı oldu. Ahmet Öksüz (l984-1989) Öğretmen, eğitimci ve tam bir Konya insanı. Bugünkü Büyükşehir Belediye binasının yapılmasında etkili oldu. O binaya Keçeciler-Öksüz yapımı denilebilir.Sonra Öksüz zamanında şehrin kanalizasyon yapımı ele alındı. Özellikle Nalçacı gibi çalışılması zor olan ve zaman alan bölgelerin kanalizasyon sistemi yenilendi. Ayrıca yeni ana arterler açıldı. Ahmet Öksüz çok önemli olan bir şey daha yaptı ve Konya’ya raylı sistemi getirdi. Sadece işini yapan bir başkandı o. Halil Ürün (1989-1999) Partisi onu büyük umutlarla aday yaptı. 1989 Türk siyasi tarihinde bir milat. Yurt genelindeki belediyeler büyük ölçüde el değiştirdi ve Refah Partili başkanlar iş başına geldi. Halil Ürün’ün kendisinden bekleneni verdiği söylenemez. Başkan siyaset yaptı. Türkiye’nin bir çok yerini gezerek parti faaliyetlerinde bulundu, çokça da yurt dışı seyahati yaptı. Kavgacı ve hırçın bir kimliğe sahip özelliğiyle dikkat çekti. Akıllarda kalan hizmet yaptığı söylenemez. Mustafa Özkafa (l999-2004) Karatay Belediye Başkanlığı’nda kazandığı tecrübeyle, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda bazı hizmetler yaptı. Alt geçitler, üst geçitler yaptı. Şehrin bir kısım eşrafıyla, esnafıyla anlamssız tartışmalara girdi.Muvazalı özel iş irtibatlarının olduğu bu tartışmalardan sonra iddia olarak ortaya atıldı.

Tahir Akyürek (2004-2018) En uzun dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan isim. Kimi zaman halka uzak, kimi zaman halka yakın. Çok çalıştı. Çok hizmet yaptı. Şehri bir baştan öteki başa alt geçitlerle, üst geçitlerle donattı. Başkan döneminde toplu ulaşıma çok önem verdi. Merkez ilçe belediyeleriyle, taşra belediyeleriyle uyumlu bir işbirliği içerisinde oldu. Halka uzak olduğu söylendi ama yaptığı sosyal ve kültürel çalışmalarla halka dokunan başkan oldu. Uğur İbrahim Altay (2018-....?) Geçiş döneminin Büyükşehir Belediye Başkanı. Dolayısıyle başkanı daha çok Selçuklu Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalarla değerlendirmek gerekiyor. 1974-2018  yıllarının belediye başkanlarının her biri dönemine has özellikler koydu ortaya.Renkli  kişiliklere sahiptiler. Az çalışan oldu, çok çalışan oldu. Ama az ya da çok çalıştılar.Çalışanların yaptıkları ve eserleri ortada duruyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık