• 20 Mayıs 2019, Pazartesi 8:39
Ali RızaTABAN

Ali Rıza TABAN

 İLLERE GÖRE MÜLTECİLER

TÜİK gibi, Kızılay gibi kuruluşlar ve yine ülkemizde kurulu olan bir takım yasal  dernekler mülteciler konusunu  önemine binaen zaman zaman gündeme getiriyor.

Söz konusu kurumların bu tür çalışmaları sayesinde kamuoyunun ilgilenen ve bu konulara duyarlı olan kısmı, mülteciler  hakkında  doğru bilgilere az çok ulaşabiliyor. Ülkemizdeki mülteci sayısı, mültecilerin illere göre dağılımı, mülteci hakları, mültecilere devletin tanıdığı haklar vs. ne varsa  tamamını  TÜİK’in, Kızılay’ın, ilgili yasal derneklerin hazırladığı raporlarda görmek mümkün.

Mültecilerle ilgili en çok merak edilen hususlardan birisi ülkemizdeki mülteci sayısı  ve bir diğeri de, mültecilere tanınan haklar, mültecilere devletin yaptığı dolaylı ve dolaysız  ayni ve nakdi  yardımlar. İnsanlarımız her iki konuda da hassas  hadi biraz daha ileriye gidelim muzdarip.Konuyu her yönü ile ele almaktan ziyade biz bu yazımızda ülkemizdeki mültecilerin hangi ülkelerden geldiğine  bakacağız.  Sonra illerde yaşayan mülteci sayısını sizlerle paylaşacağız.

Ülkemizde en bilinen ve  en fazla olan mülteci grubu  malum Suriyeliler. Sonra ülkemize bir şekilde  giriş yapan düzenli/düzensiz  göçmen grupları. Mesela;  sayıları az da olsa Gürcüler, Afganlılar,Pakistanlılar, Irak,İran,Somali ve Sudanlılar. Türkiye, bu konuda dünya şampiyonu. Yani Türkiye en fazla mülteci ve göçmen kabul eden bir ülke konumunda.  Fazla  hesap yapmadık. Bu işin sonu ne olur demeden,  zamanla ülkede hangi  siyasi/ekonomik/toplumsal olaylara zemin hazırlar, zemin teşkil eder demeden kapılarımızı açtık.

Mültecilerle ilgili en son  genel merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Belediyeler Birliği bir rapor hazırladı. Bu raporda mültecilerin tercih ettiği iller ve illerde yaşayan mülteci sayısına yer veriliyor.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin raporunda yer alan bilgilere bir bakalım.           

1 milyon 985 bin nüfuslu Şanlıurfa’da, 555 bin 987 mülteci bulunuyor. Şanlıurfa en fazla  mültecinin yaşadığı il durumunda.

Mültecilerin yaşadığı iller sıralamasında İstanbul, 555 bin 772 mülteci sayısı ile ikinci sırada yer alıyor.

Mültecilerin yaşadığı iller sıralamasında 461 bin mülteci  sayısı ile Hatay üçüncü, 403 bin mülteci sayısı ile Gaziantep dördüncü, 219 bin mülteci sayısı ile Adana beşinci  sırada yer alıyor. Mültecilerin  en az yaşadığı il  ise 4 bin 761 kişi ile Çanakkale.        

Diğer illere gelince.. Mültecilerin en fazla yaşadığı on ildeki durum şöyle.

Mersin nüfusu 1 milyon 793 bin 931. Mülteci sayısı 206 bin 281.

Kilis nüfusu 97 bin 745. Mülteci sayısı 154 bin 657. Mülteciler Kilis’i yutmuş.

İzmir nüfusu 4 milyon 279 bin 677. Mülteci sayısı 135 bin 965.

K.Maraş nüfusu 1 milyon 127 bin 623. Mülteci sayısı 122 bin 59.

Konya nüfusu 2 milyon 180 bin 149. Mülteci sayısı 104 bin 873.

Mardin nüfusu 809 bin 719. Mülteci sayısı 96 bin 737.   

Ankara nüfusu 5 milyon 445 bin 26. Mülteci sayısı 96 bin 454.

Kayseri nüfusu 1 milyon 376 bin 722. Mülteci sayısı 73 bin 491.               

Edirne nüfusu 166 bin 494. Mülteci sayısı 6 bin 523.

Çanakkale nüfusu 132 bin 854. Mülteci sayısı 4 bin 761.

( Kaynak: Türkiye Belediyeler Birliği.Bu rakamlar kayıt altına alınabilen mülteci sayısını gösteriyor)

Türkiye Belediyeler Birliğinin söz konusu raporunda  mültecilerin belediye  kaynaklarını hızla  tükettiği ve dolayısıyla belediyelere merkezi bütçeden yılda 2 milyardan fazla para gönderilmesi gerektiği açıklanıyor. Aynı raporda kaynak-harcama dengesinin olağanüstü şekilde bozulduğu da belirtiliyor.

Ülkemizde en fazla bulunan  mülteci grubu Suriyeliler. Suriyeli mülteciler ayrıcalıklı muamale görüyor. Mesela kamu kaynaklarından ve kamu hizmetlerinden Suriyeliler , ülkemizde  yaşayan diğer göç edenlere göre daha fazla istifade ediyor. En basitinden çocuklarını istedikleri mahalledeki okula kayıt yaptırabiliyor. Suriyeli ailelere belediyeler ve devlet eliyle çeşitli ayni ve  nakdi yardımlar yapılıyor. Sağlık harcamaları yok. Suriyeli öğrencilere burs veriliyor. Suriyeliler herhangi bir kayda tabi olmadıkları için daha kolay iş bulabiliyor ve daha başka imkanlar.

 Ve.. Devlet tarafından  söylenen “Suriyelilere bugüne kadar 37 milyar dolar harcadık” sözü.İllerimizde yaşayan mülteci sayısı ve ülkemize toplam maliyeti böyle. Devletin kurum ve kuruluşlarındaki bilgiler de bu şekilde.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık