• 19 Temmuz 2019, Cuma 8:52
Ali RızaTABAN

Ali Rıza TABAN

BİR KERE 780 BİN METREKARE

Bugünkü  yazının konusuna geçmeden önce şunu söyleyelim.. Bundan 40-45 yıl önce Selçuk Üniversitesi’ne kampüs için arazi aranıyordu. O yıllarda şehirde çok seslilik hakimdi. Çok sayıda  “abi” ve etkili, yetkili insan da vardı. AP,CHP,DP (Demokratik Parti) ileri gelenleri arasında kampüs arazi konusunda müthiş bir söz düellosu yapılıyordu.        

Bir grup kampüsün Dutlukırı Mevkii’ne yapılmasını isterken, bir  grup da kampüsün bugünkü  yerde yapılmasını önermişti. Yıllar süren arayış ve tartışmalardan sonra  üniversite kampüsünün bugünkü yerde yapılmasına karar verildi. “Burası  şehre çok uzak,ulaşım imkansız” diyenlerin tezi kubul görmedi lakin alınan karara  saygılı oldular. Yani çok seslilik sonraki dönemde kalıcı bir hasar ve arızaya yol açmadı.

Gelelim bugünkü yazının konusuna..

Bu şehirde yıllar sonra yine bir kampüs sorunu yaşanıyor.

Teknik Üniversite  kampüsünün nerede yapılacağına bir türlü karar verilemiyor.          

Halbuki Teknik Üniversite kampüsü için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ankara Yolu’nda  bu üniversiteye devredilen 780 bin metrekare büyüklüğünde çok kıymetli bir arazi var.

Söz konusu arazi Birlik  Parkı’nın hemen karşısında ve anayola cepheli.

Ayrıca bu arazi Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması  planlanan yeni otogarın  sınırında yani  bitişiğinde.Şehir dışından gelip gidecek öğrenciler, idareciler ve hocalar için bu yönüyle  göz ardı edilmemesi gereken bir fırsat..        

Sonra havaalanı aynı yol üstünde. İstanbul’dan Konya’ya günübirlik  gelip gitmesi  muhtemel hocaların ve başka görevlilerin Teknik Üniversiteye  kolay ve çabuk yollardan   ulaşması bakımından da bahsettiğimiz arazi çok önemli. 

Çok önemli bir şey daha.. Teknik Üniversite Kampüsünün sanayilere  yakın olmasının faydasını kimse inkar edemez. Üniversite-Sanayi işbirliği bakımından son derece önemli bir konu bu. Üniversite ve  fabrikalar arasında karşılıklı  bilgi  alış verişi, ara elaman temini ve teknik bilimlerde okuyacak öğrencilerin sanayilerdeki tesisleri görmesi ve  pratik bilgiler edinmesi bakımındanında Teknik Üniversite Kampüsünün sanayi tesislerinin kümelendiği   bir bölgede bulunmasının faydasını yine  hiç kimse inkar edemez. Üniversite ile fabrikalar arasında  temas dolayısıyla daha kolay, daha ekonomik ve  rantbl olur.       

Teknik Üniversiteye bu  amaçla devredilen 780 bin metrekare büyüklüğünde bir arazi var. Gerekmesi halinde  yine o civarda  ve hatta  mevcut araziye komşu bir 400-500 bin metrekare arazi daha temin edilebilir. Tabi  her şeyden önce bunu Konya Sanayi Odası Yönetiminin, Organize Sanayi Bölgesi Yönetiminin  istemesi ve sahiplenmesi gerekiyor. Ama  bu kurumların başındaki insan olan Memiş Kütükçü sessiz ve hatta yaşananlardan haberi yok gibi.  Başkan Teknik Üniversite Kampüsünün Organize Sanayi Bölgesi’ne  komşu bir arazide  yapılmasını istemiyor olabilir mi? Şayet istemiyorsa,neden istemiyor? İstiyorsa, neden ilgilenmiyor? Neden başında  bulunduğu kurumlar ve  binlerce sanayici adına  tavır koymuyor? Neden çok  net ve kararlı bir şekilde “Teknik Üniversite kampüsü belirlenen yerde  yapılmalıdır” diyemiyor?

Ortada işin tabiatına uygun bir arazi var iken Dutlukırı’nda,Şehir Hastanesinin yapıldığı bölgede, Teknokent civarında Teknik Üniversite Kampüsü için arazi  araştırılması  yapılmasının sebebi ve mantığı ne olabilir? Ankara Yolu’nda bulunan 780 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin bir yol bularak, bir yol  açarak ve bir  şekilde ranta  kurban edileceğini söyleyenler var. Şayet böyle bir  düşünce varsa  bundan  hemen  vazgeçilmeli. Buna  mani olunmalı. Yazık olur, çok ayıp olur. Kimse böyle bir aymazlığın hesabını halka veremez..

Bu şehirde  artık eskiden olduğu gibi çok seslilik  yok. Mesela; CHP,MHP,İyi Parti Teknik Üniversite’nin  kampüs arazisi başta olmak üzere  herhangi bir ihtiyaç ve sorunu karşısında bugüne kadar görüş açıklamış değil. Ayrıca  yine şehirde “abi, abiler” de yok. Şehri ilgilendiren  sorunlar karşısında ortaya çıkıp görüş açıklayan, alternatif  fikirler öne  süren etkili ve yetkili  insanlar  da yok.  Bu durumda her şey bir kaç kişinin iki  dudağının arasında. Yapılanların yanlış, uygun ya da doğru olup  olmadığına bakılmadan kararlar veriliyor.

Teknik Üniversite Kampüsü ile  ilgili cansıkıcı  gelişmeer olurken  önceki gün  sevindirici bir duyum aldık..

Belediye kaynaklı duyum şu... Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay  yaşanan gelişmelerden sonra Teknik Üniversite Kampüsünün, Ankara  Yolu’nda bulunan arazi üzerinde yapılmasından yana kesin tavır koymuş. Şehir sorumluluğu taşıyan başkanın bu tavrını fevkalede   olumlu buluyoruz. Keşke Uğur bey gibi başka yöneticiler mesela vali bey de ortaya çıkıp “Kardeşim bu işi neden bu kadar tartışmalı hale getiriyorsunuz.? Teknik Üniversite Kampüsü tahsis  edilen yerde yapılmalı” diyebilseydi..

SON BİR NOT : Ankara Yolu’ndaki arazinin zemini hakkında ileri geri konuşanlar var. Yani zemin yapısı bozuk falan diyenler var. Bunu iddia edenlerin, iddiasını  çürütecek olan ve  işin uzmanları tarafından  hazırlanan resmi   rapordan bir bölüm aktaralım size..


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık