• 23 Ağustos 2019, Cuma 8:54
Ali RızaTABAN

Ali Rıza TABAN

BELEDİYEDE GENÇ BİR BÜROKRAT

Önceki güne kadar onunla tanışmamıştık ve kendisini de hiç görmemiştik.

Sadece adını biliyorduk.

Adı Şükrü Koyuncu’ydu.             

Muhtemelen belediyedeki gelişmeleri takip  eden bir çok insan  da, bizim gibi  sadece  onun adını duymuş olmalı.        

Sadece o mu?

Tabi ki hayır..

Haksızlık etmemek lazım. Onun  gibi adı bilinen/bilinmeyen ve bazları da  bilindiği, duyulduğu halde; nerden geldiği, görevinin ne olduğu ve belediyede ne yaptığı   meçhul  onlarca yönetici var.

Mesela; üç genel sekreter yardımcısından ikisi bilinmiyordu.

19 Daire Başkanı’ndan bir çoğunun adı bilinmiyor.

70 civarında şube müdürü var ama adları ve kim oldukları bilinmiyor.

Şimdi diyeceksiniz ki,” bilinmeleri gerekiyor mu?”

Ya da”” bilseniz ne olur, bilmeseniz ne olur?” diyeceksiniz.

Haklısınız.. Belediyede görev yapan her yöneticiyi  bilmek gerekmiyor.

Fakat en azından üst düzey yöneticilerin bilinmesi  gerektiğine inanıyoruz. Hiç  değilse kamu görevi yapan ve kitleleri bilgilendirme sorumluluğu olan  medya mensuplarının böyle bir hakkı olmalı. Ya değilse  yanlış ve  kirli bilginin önüne nasıl geçilecek? Doğru habere nasıl ulaşılacak?

Daha önce de konuyla ilgili  bir kaç yazımızda belirtmiştik. Yineleyecek  olursak.. Büyükşehir Belediyesi’nde kamuoyu ve medyayla iletişim   eksikliği  var. Uğur başkan ve üst düzey yöneticiler bu konuyu  gözden geçirse iyi olur.

Bir çok kesim yalan/yanlış bilgi sahibi olmaya başladı çünkü.

Bizimki iyi  niyetli bir hatırlatma.. Bu böyle değerlendirilmeli. Başka bir düşüncemiz yok.Bu hususu özellikle  belirttikten sonra, yazının esas konusuna dönelim..              

Yeni  dönemin  bürokratları bilinmiyor, demiştik..

Bilinmiyorlar ve sırf bu yüzden de kendilerine haksızlık yapılan bürokratlar oluyor.

“Şu, şunun adamı, şu başkanın gölgesi, şu adam  başkanın ‘kara kutusu’ belediye şu adamdan sorulur. Her işi  görün bakın o adam ayarlayacak.”

İşte o gizemli yöneticilerden birisi olan ve önceki güne kadar tanımadığımız ve sadece adını duyduğumuz genel sekreter yardımcılarından birisi olan, Şükrü Koyuncu  ile görüştük, tanıştık, konuştuk.Bu arada ziyareti gazete olarak yaptığımızı da özellikle  belirtmek istiyorum.  

Şükrü Koyuncu bizi ayakta karşıladı..

Ben kendisini ilk defa gördüm. Bizim Zekeriya Sağlık daha önce tanıyormuş  kendisini. 

İzlenimlerimize gelince..

Şükrü Koyuncu 1982 doğumlu genç bir insan..

Uğur başkana  eşinden dolayı bir hısımlığı var.. Oysa ne kadar çok laf üretildi.  Söyleyelim:  “Kayın birader, kayınço” gibi bir durum yok.. Ayrıca  bir  belediye başkanının “eşinin hısımını çalıştıramaz” şeklinde, bu ülkede  yasa maddesi ve teamül de yok.

Biz  ziyaretimiz sırasında karşımızda biraz da  utangaç halleri olan, doğal ve pırıl pırıl bir insan gördük. Böyle  tabiatlı bir insanının  arsızlık, huysuzuk,hırsızlık ve haksızlık  yapması  çok  zayıf bir ihtimal. Böyle insanların kafasının  içinde bir  başka hesap falan da olacağını sanmıyoruz.

Koyuncu  2011 yılında Selçuklu Belediyesi’nde Özel  Kalem Müdürü olarak belediyeciliğe adım atmış. 2015 yılında da aynı belediyede başkan yardımcılığı  görevine getirilmiş. Geçen yılda da Selçuklu Belediyesi’nden, Büyükşehir Belediyesi’ne  çok sayıda  bürokratla beraber transfer edilmiş. Kendisinin bir maaşı ve bir şirketten de yönetim kurulu üyeliği maaşı var.(Ay da 4 bin lira) Öyle bir kaç şirketten falan huzur hakkı adı altında da olsa para/maaş alması yasal olarak zaten  mümkün değil. . Ayrıca Onun gibi Selçuklu Belediyesi’nden gelen 15  civarında bürokrat  bulunuyor Büyükşehir Belediyesi’nde.Yani kendisi ayrıcalıklı bir adam falan değil.

Şükrü Koyuncu’nun genel sekreter yardımcısı olarak görev alanına gelince..

-Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı,

-Bilgi İşlem Dairesi  Başkanlığı,  

-Gençlik Spor ve  Eğitim  Hizmeleri Hizmetleri Dairesi Başkanlığı,

-Kültür Turizm ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı,

-Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı,

-Zabıta Dairesi Başkanlığı.

Şimdi soru şu.. Zamanında doğru bilgilendirilme yapılmış olsa, kamuoyu ve medya yalan/yanlış ve doğru  olmayan haberlerle beslenir miydi acaba?

Şükrü Koyuncu’yu ziyaretimiz sırasında belediyenin iletişim eksikliğini ona da söyledik.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık