• 08 Temmuz 2019, Pazartesi 9:07
Ali RızaTABAN

Ali Rıza TABAN

BAŞKAN ALTAY’A SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK

Önce şu yeni genel sekreter olayına bir bakalım.

KOSKİ’nin başında bulunan Ercan Uslu Büyükşehir Belediyesi genel  sekreterliği görevine getirildi. Belediyenin başkanlıktan  sonra 2. Önemli  makamı olan genel sekreterlik makamı  sekiz  aydır boş tutuluyordu. Uzun bir süredir vekaletle yürütülen genel sekreterlik makamına nihayet bir atama yapılabildi.

Bugüne kadar belediyede  çok sayıda önemli idari tasarruflar yapıldı. Görevden alınanlar, alınanların yerlerine yeni atananlar oldu. Genel sekreterlik makamına dokunulmadı ve bekletildi.31 Mart’ta  yapılan yerel seçimlerden sonra bu makama Ankara’dan ve muhtemelen de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir bürokratın atanacağı iddia edildi.Bu iddia başkanlık makamı tarafından ne yalanlandı, ne de doğrulandı.

Başkan bey iki numaralı koltuğu kime vereceğine en sonunda karar verdi ve Ercan Uslu’ya  o koltuğu teslim etti. Daha önce yaptığı atamalarda hiç bu  bu kadar uzun süre düşünmeyen başkan bu sefer çok düşündü. Anlaşılan başkan genel  sekreterlik  makamına çok önem veriyor. Bu  yüzden olmalı ki kendi makamından sonra gelen bu makama oturtacağı adam üzerinde  çok düşündü ve o mutemet  adamı  çok aradı. Peki   yaptığı  doğru mu, haklı mı? Hem doğru hem de haklı. Her yönetici sırtını rahatlıkla dönebileceği ve güvenilirliği bilinen insanlarla çalışmak ister. 

Gelelim  Ercan Uslu’ya..

Ercan beyin insan olarak  kalitesine az rastlanan  bir babası var. Babası, Mehmet Amcayı  40 yılldan fazladır tanırım  ve kendisiyle komşuluk yaptık. Fedakar, samimi ve dost canlısı bir  insan.  Etrafında bulunan ve yeni tanıştığı insanlarla çocuklarını anlatarak iletişim sağlamayı  düşünmeyen, kendine has ve çok özel bir  insan. Demem  o ki Ercan beyin  baba  tarafından  kumaşı sağlam. Bu arada diğer aile mensupları hakkında bilgi sahibi olmadığımızı da söylemeliyim.

Peki ya Ercan Beyin kendisi..

Her şeyden önce çok eski bir belediyeci. Neredeyse 30 yıldır belediyede.

Belediyede mühendis olarak bir çok görevde bulundu.. Çok sayıda dairenin  başkanlığını yaptı.Kendisini iyi yetiştirdi. Geniş  kitlelerle ve farklı dünya görüşüne sahip  insanlarla iletişim ve temas sorunu olduğu adının geçtiği ortamlarda konuşuldu. Fakat hiç bir  ortamda onun  nitelikleri ve dürüstlüğü hakkında olumsuz konuşan insan  olmadı . Uslu,  yıllardır takip etmeye çalıştığımız belediye bürokratları arasında farklı konuma sahip ender  bürokratlardan birisi oldu her zaman.  Dolayısıyla genel sekreterlik makamı için başkanın  iyi bir  tercih yaptığı söylenebilir.. 

Uğur İbrahim Altay’a ”belediyenin  hafızasını sildi, kaybetti, yok etti” şeklinde eleştiler  yöneltiliyordu. Başkan, önce Selim Büyükkarakurt gibi işinin profesyoneli olan bir ustayı yeni dönemde elde tutarak, muhafaza ederek  bu eleştirileri bertaraf etme yoluna gitti. Karakurt, belediyenin hafızası olan bir kaç isimden birisiydi. Ercan  Uslu’da tıpkı  Büyükkarakurt gibi belediyenin önemli  hafızalarından olan  bir bürokrat ve belediyeciliği her konuda çok iyi biliyor. Böyle  donanıma sahip başka bürokratlar da var. Bu şunu gösteriyor: Büyükşehir Belediyesi’nde  hafıza kaybı öyle iddia edildiği gibi olmayacak ve yaşanmayacak.

Sıra gelmişken Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a parti teşkilatlarının, milletvekillerinin, kamuoyunun  verdiği” sınırsız  özgürlük alanı” diyebileceğimiz ve çok az belediye başkanına nasip olan  konudan söz edelim..

Uğur bey geçen yıl Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladıktan sonra Özel Kalem Müdürü başta olmak üzere bazı daire başkanlarını  görevden aldı ve yerlerine yenilerini atadı. Kimseden “tık” çıkmadı.

Uğur bey, 31 Mart’tan sonra 19 daire başkanını  görevden aldı kimseden “tık” çıkmadı. 

Uğur bey, 72  şube müdürünü görevden aldı yerlerine yenilerini atadı kimseden “ tık” çıkmadı.                                                                                                                                                                                            Uğur bey, belediyenin iştiraki olan dokuz şirketin  yönetim kurulu üyelerini değiştirdi ve kendine yakın adamları  eğitim  durumuna, bilgisine  ve o işteki tecrübesine falan bakmadan, yeterlilik aramadan şirket yönetim kurulu üyesi yaptı kimseden “tık”çıkmadı.

Uğur bey, şirketlerin başında bulunan müdürleri, genel koordinatörleri görevden aldı  ve onların yerine kendisine yakın adamları getirdi yine kimseden “tık” çıkmadı.,

Bütün bu süreçlere parti il teşkilatının müdahale beklentileri oldu ama  İl  teşkilatı “ölü teşkilat” numarası yaptı.

Bu sürece “Tahir  bey, Ahmet bey, falan bey mutlaka müdahale  eder” beklentisi oldu. Tahir bey, Ahmet bey, hiç kimse falan bey herhangi bir müdahalede bulunmadı.

Başkan Uğur İbrahim Altay sonuçta neyi  nasıl yapmak istediyse, nasıl düşündüyse öyle yaptı.Eskiden böyle değildi ve hiç böyle olmamıştı. Bu uygulamaların geçmişte örneği ve benzeri yok.Belediye başkanları ;parti il başkanı, partili milletvekilleri ve partinin ileri gelenlenlerinin görüşünü alarak, istişare ederek yani sorarak, danışarak idari tasarruflarda bulunurdu. “Ben yaptım, oldu”gibi bir anlayış hakim olmadı hiç bir zaman. Mesela Tahir bey geçmişte il başkanlığı yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere, merkez ilçe belediye başkanlarını her  hafta parti il teşkilatına çağırır,üst düzey belediye bürokratlarının durumu dahil, o hafta belediylerde   ne yapıldığını ve ne yapılması gerektiğini konuşurdu, konuşulurdu.

Başkan Altay’ın bugün sonuna kadar kullandığı sınırsız  bir özgürlük alanı var.Her istediğini hiç kimseyle istişare etme gereği duymadan yapabiliyor. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık