• 28 Aralık 2018, Cuma 8:59
AliAKPINAR

Ali AKPINAR

Secde Kervanına Katılıp Rahmete Ermek (1)

Yüce Rabbimiz, bir önceki ayetinde iman edenlerin kıyamet günü, diğerlerinden ayrılacağını, safların net bir şekilde belirginleşeceğini açıkladı. Bu ayetinde de iman edenlerin en temel özelliği olan secdeye sözü getirdi.

Evet, secde bütün parçalarıyla kâinatın içerisinde bulunduğu kutlu eylemin adıdır. Bu eyleme katılan kimse, kâinattaki bu düzenin içerisine katılmış olur, secde etmemekte direnen ise kâinatın var olan düzenini bozmakta, yeryüzünde fesatçılık çıkarmaktadır. Bu nedenle secde kervanına katılmak fıtrat üzere kalmak, secdeden kopmak ise fıtrattan yabancılaşmaktır.

Nitekim sonraki ayetlerde cennetliklerden ve cehennemliklerden bahsedilmektedir. Buna göre iki tarafın birbirinden ayrıldığı en temel ölçüt secdedir. Secdeli olanlar cennetlikleri, secdesizler ise cehennemlikleri oluşturmaktadırlar.

Şu iki grup, Rableri hakkında çekişen iki hasımdır: İmdi, inkâr edenler için ateşten bir elbise biçilmiştir. Onların başlarının üstünden kaynar su dökülecektir! Bununla, karınlarının içindeki (organlar) ve derileri eritilecektir! Bir de onlar için demir kamçılar vardır! Istıraptan dolayı oradan her çıkmak istediklerinde, oraya geri döndürülürler ve: «Tadın bu yakıcı azabı!» (denilir).

Muhakkak ki Allah, iman edip iyi davranışlarda bulunanları, zemininden ırmaklar akan cennetlere kabul eder. Bunlar orada altın bileziklerle ve incilerle bezenirler. Orada giyecekleri ise ipektir. Ve onlar, sözün en güzeline yöneltilmişler, övgüye lâyık olan Allah’ın yoluna iletilmişlerdir. (Hacc 22/19-24)

Yüce Rabbimiz, bu cennet ve cehennem tasvirleriyle bizleri cennetlik olmaya teşvik etmekte; cehennemliklerden olmama konusunda da bizleri uyarmaktadır. O’nun en cezbedici yönleriyle Cennet’i anlatmasındaki hikmet de budur; en korkunç taraflarıyla Cehennem’i tasvir etmesindeki espri de budur. O’nun Cennet tasviri de rahmetinin bir yansımasıdır, Cehennem tasvirleri de. Korkunç gibi gözükse de O’nun Cehennem tasvirleri, kötülüklerden caydırıcı mahiyettedir. O, Cehennem’i ayrıntılarıyla anlatmayabilirdi, bu durumda Cehennem’in korkunçluğunu akledemeyenler kötülükleri işleyebilir ve Cehennem’e düşebilirlerdi. Ama Yüce Allah, kullarına merhamet etti, onların Cehennemlik olmasını istemedi ve bütün korkunçluğu ile canlı bir biçimde Cehennem’i anlatarak onları Cehennem çukuruna düşmekten kurtardı. Tabi ki bu O’nun uyarılarına kulak verenler içindir.

Allah’ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O’nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız. (Âli Imran, 3/103)

Bu açıklamalardan sonra şimdi de secde ayetimizi anlamaya çalışalım:

Görmez misin? Kalp gözünü aç da bak, ibretle incele ve sen de ibret al. İbret al da, secde kervanına sen de katıl. Katıl ve kurtul.

Varlıkların secde ettiğini Yüce Allah haber vermiştir, insan da bunu bilip görmüştür. Öte yandan varlıkların yaratılış gayelerine uygun olarak hareket ettiklerini insan fark etmeli, onların Yüce Yaratıcıya secde ettiklerini araştırıp görmelidir.

Göklerde ve yerde olanlar; güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar… Gökte ve yerde olanlar yalnızca Allah’a secde ederler, O’na boyun eğerler, her konuda O’na teslim olurlar. Secde ederler ifadesi geniş zaman kalıbı ile geliyor, bu onların secdede devam ettiklerini gösteriyor.

Her zaman ve her şartta, yaratılış gayelerine uygun hareket ederek secde ediyorlar, yaratılış gayelerine uygun bu hareketlerini yaparken de fiziken secde ediyorlar. Gök cisimlerinin yörüngeler etrafında dönmeleri; yerin sürekli hareket halinde olması; güneş, ay ve yıldızların doğup batmaları; dağların kayıp gitmeleri; ağaçların yeşerip büyümeleri, dal, yaprak ve meyveye durmaları; hayvanların yaratılış gayeleri doğrultusunda sürekli koşturmaları… Bunların hepsi onların Yüce Yaratıcı ile bağlantılı olduklarını, O’nun buyruklarına boyun eğdiklerini ve secdelerini yalnızca O’na yaptıklarını gösterir. Nitekim ayetteki yescüdü lehü kalıbı yalnızca ve O’na özgü olarak secde eder demektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık