• 11 Mart 2016, Cuma 8:38
AliAKPINAR

Ali AKPINAR

Kur?an?ın Örnek Aileleri (2)

 

2.- Hz. İbrahim Ailesi:

 

Hz. İbrahim, Kur’an’da ismi geçen yirmi beş peygamberin içerisinden seçilmiş Ülü’l-Azim/Azim ve kararlılık sahibi beş peygamberden biridir. O, gönlünü Rahman’a, dilini burhana, malını ihvana, oğlunu kurbana, canını nirana veren bir önderdir. Peygamberimiz onun soyundan gelmiştir.

 

 Vaktiyle Hz. İbrahim, soyundan bir peygamber göndermesi konusunda Yüce Allah’a dua etmiş, Peygamberimiz namazda bizlere okumayı tavsiye ettiği dualarda aile boyu onu anarak onun bu duasına karşılık vermiştir. Âl-i İbrahim/İbrahim Ailesi, herkes için örnek bir ailedir.

 

Doğrusu İbrahim'e en yakın olanlar, ona uyanlar, bu peygamber ve inananlardır. Allah inananların dostudur. (Âli İmran, 3/68)

 

Rabbi İbrahim'i bir takım emirlerle denemiş, o da onları yerine getirmişti. Allah, “seni insanlara önder kılacağım” demişti. (Bakara, 2/124)

 

Rabbi ona: “Teslim ol” buyurduğunda, “Âlemlerin Rabbine teslim oldum” demişti.(Bakara, 2/131)

 

İbrahim ve İsmail, Kâbe’nin temellerini yükseltiyordu. “Rabbimiz! Yaptığımızı kabul buyur. Şüphesiz ki, Sen hem işitir, hem bilirsin” dediler. (Bakara, 2/127)

 

İbrahim ailesine kitap ve hikmet verdik, onlara büyük hükümranlık bahşettik. (Nisa, 4/54)

 

Doğrusu İbrahim çok içli, yumuşak huylu ve kendini Allah'a vermiş bir kimse idi.(Hûd, 11/75)

 

Melekler, Ey evin hanımı! Allah'ın rahmeti ve bereketleri üzerinize olmuşken, nasıl Allah'ın işine şaşarsın? O, övülmeye layıktır, yücelerin yücesidir, dediler. (Hûd, 11/72)

 

Çocuk kendisinin yanısıra yürümeye başlayınca: “Ey oğulcuğum! Doğrusu ben uykuda iken seni boğazladığımı görüyorum, bir düşün, ne dersin?” dedi. “Ey babacığım! Ne ile emrolunduysan onu yap, Allah dilerse, sabredenlerden olduğumu göreceksin” dedi. Böylece ikisi de Allah'a teslimiyet gösterip, babası oğlunu alnı üzerine yatırınca Biz: “Ey İbrahim! Rüyayı gerçek yaptın; işte biz iyi davrananları böylece mükâfatlandırırız” diye seslendik. (Saffât, 37/102-105)

 

Allah, Âdem'i, Nuh'u, İbrahim ailesini, İmran ailesini birbirinin soyundan olarak âlemlere tercih etti. Allah işitendir, bilendir. (Âli İmran, 3/33-34)

 

Hz. İbrahim, peygamber oğulları Hz. İsmail ve Hz. İshak; onların anneleri Hz. Sâra ve Hz. Hacer… Her biri tevhit eri, sabır timsali olarak asırlardır insanlığa örneklik etmektedirler.

 

 

 

 

3.- İmrân Ailesi:

 

İmrân ailesi, Kur’an’ın örnek gösterdiği bir ailedir. Ailenin hanımı, çocuğunu daha karnında iken Yüce Allah’a adamış bir seçkindi. Anne karnında Allah’a adanan o çocuk Hz. Meryem ise Hz. İsa’nın annesi, iffet abidesi bir kadındı. Hz. Meryem ve Hz. İsa pek çok Kur’an ayetine konu olmuştur.

 

İmran'ın karısı: “Ya Rabbi! Karnımda olanı, sadece sana hizmet etmek üzere adadım, benden kabul buyur, doğrusu işiten ve bilen ancak Sensin” demişti. (Âli İmran, 3/35)

 

4.- Hz. Muhammed ve Hz. Hatice Çifti:

 

Peygamberimizin Hz. Hatice, Hz. Aişe başta olmak üzere mübarek eşleri, Hz. Fatıma başta olmak üzere kızları, damatları ve torunları… Onların her biri pek çok yönden örnektir. Elbette peygamberimizin aile hayatındaki örnekliği müstakil olarak ele alınması gereken çok önemli bir konudur.

 

Hz. Peygamber, kendisi bir aile reisi olunca da eşlerine, çocuklarına, torunlarına ve onların yakınlarına karşı sergilediği tutumuyla en güzel aile reisi profili çizmiştir. O bu konudaki sorumluluklarını hakkıyla yerine getirmiş ve ümmetine de bu konuda çok önemli tavsiyelerde bulunmuştur.,


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık