• 29 Mart 2019, Cuma 9:33
AliAKPINAR

Ali AKPINAR

Berekete Ermek İçin Dini Amaç Edinerek Evlilik Tercih Edilmeli! (1)

Dini merkeze alarak yapılan evlilik, asla diğer amaçları görmezden gelmez. Üstelik dini merkeze alarak yapılan bir evlilikte diğer amaçlar beraberinde gelir. Şöyle ki variyet, güzellik, asalet gün geçtikçe eskir, elden çıkarken; din güzelliği her geçen gün artar.

Bir hadislerinde Peygamberimiz şöyle buyurur:

“Kadın şu dört şey için nikâh altına alınır: Malı için, güzelliği için, soyu için, bir de dini için. Sen dini esas al ki ellerin dert görmesin!” (Buhârî, “Nikâh”, 16; Müslim, “Radâ’”, 1466)

Bu hadiste peygamberimiz genel olarak evliliklerdeki amaçları bildirmiş ve İslâm ailesinin kurulabilmesi için de bu amaçların en yücesine dikkatleri çekmiştir. Hadis bir taraftan durum tespiti yapmakta, diğer taraftan da Müslümana yaraşır tercihi açıklamaktadır.

Gerçekten de insanların önemli bir kısmı, mal için evlilik yaparlar. Zengin bir ailenin damadı yahut gelini olmak için evlilik yaparlar. Önemli bir kısmı, güzellik için evlenirler. Daha çok dış görünüşe bakarak güzel bir karım olsun yahut yakışıklı bir kocam olsun diye evlilik yaparlar. Bir kısmı ise soy sop için evlilik yaparlar. Asil bir ailenin gelini yahut damadı olmak için. Günümüzde çoğu evlilikler bu amaçlara yönelik olarak yapılmaktadır. Bunların hepsi yalnızca dünya ve dünyalıklar içindir. Zenginlik gelip geçicidir, bugün zengin olan yarın fakir düşebilir. Güzellik de öyledir, gün geçtikçe eskir, tükenir. Soy sop da öyle. Bir zamanlar asil olanlar, bir zaman gelir zelil olabilirler.

Evlilikte bir amaç daha vardır ki, o da din için yapılan evliliktir. Dini esas alan, dini yaşamada birbirine yardımcı olmak için, bekârlıkta yarım-eksik olan dini bütünlemek için evlilik. Tabii ki dini amaç edinen evlilik, dine göre yapılan bir evliliktir. Ve yine tabii ki dini amaç edinilerek yapılan evlilik de diğer amaçlar tümüyle göz ardı edilmez.

Dini merkeze alarak yapılan evlilik, asla diğer amaçları görmezden gelmez. Üstelik dini merkeze alarak yapılan bir evlilikte diğer amaçlar beraberinde gelir. Şöyle ki variyet, güzellik, asalet gün geçtikçe eskir, elden çıkarken; din güzelliği her geçen gün artar. Din güzelliği, asıl zenginlik olan kanaati beraberinde getirir. Din, sahiplerinin huy güzelliğini artırdığı gibi, fizikî güzelliklerine de güzellik katar. Din bağı, kan bağı başta olmak üzere diğer tüm bağların önüne geçer.

 

Hadisin sonunda yer alan, teribet yedâke/ellerin dert görmesin ifadesi de oldukça dikkat çekicidir. Bu ifade, dünya ve ahirette iki yakan bir araya gelsin, işlerin rast gitsin, bolluk ve bereket içerisinde olasın gibi manalara gelir. Peygamberimiz, bolluk bereket içerisinde mutlu bir yuva için, dini esas alarak evlilik yapılmasını tavsiye etmiştir.

 

Bugün evlilikten kısa bir süre sonra, çeşitli maddî ve manevî sıkıntılarla karşı karşıya kalan çiftler, bu nebevî düsturu bir kez daha gözden geçirmelidirler. Evlatlarını evlendirme durumunda olan anne babalar, büyükler de evlilikte dini ne kadar dikkate aldıklarını bir düşünmelidirler.

 

Evlatlarına seçecekleri eş adaylarının yedi sülalesini araştıranlar, boyuna posuna, hatta kan grubuna dikkat edenler, mesleğini, kazandığı/kazanacağı parayı ince ince hesap edenler, saatlerce mehir pazarlıkları yapanlar, günlerce eşya seçimi için koşturanlar, gelinlik seçimi için çarşıları alt üst edenler, yıllarca düğün hazırlıkları yapanlar… Tüm bu yaptıklarında dini ne kadar hatırlıyorlar ve dini ne kadar baz alıyorlar.

Elbette peygamberimizin müjdesine erebilmek için, onun tavsiyesine göre hareket edilmelidir. Onun tavsiyesine uymadan, onun bereket-huzur-mutluluk müjdesine ermek mümkün olmayacaktır.

Peygamberimizin nikâh hutbesinde okuduğu bir ayette şöyle buyurulur:

“Ey inananlar! Allah'tan sakının, dürüst söz söyleyin de Allah işlerinizi rast getirsin ve günahlarınızı size bağışlasın. Kim Allah’a ve Peygamber’ine itaat ederse, şüphesiz büyük bir kurtuluşa ermiş olur. (Ahzâb, 33/70-71) Ayete göre müminlerin öncelikle takvalı olması, ardından hep hakkı hakikati söylemesi gereklidir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık