• 04 Ocak 2016, Pazartesi 8:39
AdnanGÖNÜL

Adnan GÖNÜL

YENİ BİR YILA GİRERKEN?

Yeni bir yıla daha girdiğimiz bu günlerde, bizleri yaratan Cenâb-ı Hakk’a hamdü senalar ediyor, kalan ömrümüzün sağlık, afiyet ve huzur içerisinde geçmesini niyaz ediyor, rızasına uygun bir şekilde yaşayıp, ömrümüzün hitamında da Müslüman olarak ruhumuzu teslim edebilmeyi biz kullarına nasip eylemesini diliyorum.

  Cenâb-ı Hak, yüce kitabımızda “Ey İman edenler! Allah’tan korkarak hareket eder de takva dairesinde bulunursanız Allah size hakkı batıldan ve doğruyu eğriden ayıracak bir kabiliyet, bir nur verir”(1) buyurur.

 Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’ de “Müminin ferasetinden korkun o Allah’ın nuru ile görür”(2) buyurarak Müminin Allah’ın kendisine verdiği kabiliyet ile geleceği göreceğini ve bazı olayların hakikatine erebileceğini ifade etmişlerdir. Onun için ferasetli bir kul olabilmemiz için de şuurlu bir Müslüman olmamız gerekiyor.

Şimdi, yeni bir yılın ilk günlerinde siz okuyucularımla bir hasbıhâl etmek istiyorum. Acaba bu yeni yıla kavuştuğumuz gibi gelecek olan yıla ulaşabilecek miyiz? Tabi böyle bir garanti hiçbir faniye verilmediğine göre ömrümüzün ne zaman ve nerede sona ereceğini bilemeyiz. Durum böyle iken demek ki hazırlıklı olmamız gerekiyor.

 Diyelim ki şu anda ruhumuzu teslim edecek olsak, Mevlâ’mızın huzuruna çıkmaya yüzümüz var mı, yok mu? Öyleyse her birimizin son nefesimizi teslim etmeden önce nefsimizi bir hesaba çekip, bir durum değerlendirmesi yapmamızda fayda var diye düşünüyorum.

Zira yaptıklarımızdan veya imkânımız olduğu hâlde yapmadıklarımızdan hesap vereceğiz. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ‘’ Kıyamet günü kişinin tüm yaptıklarından sorgulanıp hesaba çekilmedikçe mahşer yerinden ayrılmayacağını ‘’ (3) biz ümmetine haber vermektedir. Hz.Ömer (r.a.) de ‘’Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz ‘’ uyarısında bulunmaktadır.

Girilen her yeni yılda Bağdat halkına şöyle uyarılarda bulunuyordu meşhur muhaddis ve mutasavvıf İmam-ı Şibli Hazretleri: - Ey Müslümanlar! Aylar geçiyor seneler bitiyor derken bir de bakıyoruz ki, daha da yakınlaşmışız önümüzdeki en büyük hesap günümüze. Öyle ise daha da yakınlaştığımız o büyük hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekerek yaşayalım yeni yılımızı!..  İmam-ı Şibli’nin “kendimizi hesaba çekerek yaşamalıyız yeni yıllarımızı” mânâsında ki ısrarlı uyarılarından etkilenen bir talebesi sorusunu şöyle sorar: - Yeni yılda, kendimizi hesaba çekerek yaşama konusunda bu kadar ısrar ediyorsunuz. Biz burada kendimizi hesaba çekerek yaşarsak sanki orada hesaba çekilmeyecek miyiz? Maneviyat büyüğünün bu soruya cevabı ümit kırıcı değil ümit verici olur: - Evet, burada kendini hesaba çekerek yaşayan, orada hesaba çekilmeyebilir. Çünkü hadiste “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin!” uyarısı yapılmaktadır. Bu uyarı sebepsiz değildir elbette.

Bu defa soru sahibi talebesi yeni yılda kendini hesaba çekerek yaşamaya yönelir. Yani, âhirette hesabını veremeyeceği işleri dünyada yapmamaya kesin karar verir. Hep yaptığı işlerin hesabını vereceğini düşünerek yapar.

 İşte kendini hesaba çekerek yaşamaya başladığı bu sıralarda bir gece rüyasında hocası Şibli’yi, beyaz bir ata binmiş bulutlara doğru uçup gidiyor şeklinde görünce arkasından seslenir: - Dur! Ne olur birazcık dur da ben de geleyim seninle!. İmamın cevabı manidar: - Ben bu hapishaneden bir kurtuldum bir daha durur muyum buralarda?..

Sabah ilk işi gördüğü rüyasını sormak için üstadını ziyarete gitmek olur. Bakar ki hocasının kapısında cenaze hazırlığı var. Onun hesabını yaparak yaşadığı dünyadan kurtulup âhiret saraylarına doğru uçtuğunu anlamakta gecikmez. Ama hocasının bu ani gidişine de çok üzülür, her gece rüyada görmek niyetiyle okuyarak uzanır yatağına. Nihayet bir gece rüyasında gördüğü merak ettiği sorusunu da sorar: - Sen der, dünyada kendini hesaba çekerek yaşar, bize de kendimizi hesaba çekerek yaşama ikazında bulunurdun, senin hesabın nasıl geçti, rahatça verebildin mi hesabını?  Hazret-i Şibli’nin cevabı sevinçli olur: - Melekler beni hesaba çekmek üzere karşıma geçtikleri sırada Rabb’imden hitap geldi: “O kuluma hesap sormayın! Çünkü o dünyada kendini hesaba çekerek yaşadı, veremeyeceği hesabı yoktur burada!  Şibli Hazretleri: - Siz de der, hesabınızı yaparak yaşayın hayatınızı, veremeyeceğiniz bir hesapla gelmeyin buraya. Size de: o kulum hesabını yaparak yaşadı, veremeyecek hesabı yoktur burada, densin! 

Sevgili  okurlarım; Bizlerde İmam-ı Şibli Hazretlerinin bu ikazlarını hatırlayarak yeni bir yılın henüz daha başında iken kendimizi hesaba çekerek, geçen yıldan bu zamana kadar gerek kendimiz, aile fertlerimiz, komşu ve hısımlarımız için, gerekse içinde yaşadığımız toplum için ne gibi hayırlı işler yaptığımızı veya zararımız mı dokundu diye bir durum değerlendirmesi yapıp, iyiliklerimizi nasıl artırabiliriz ve yanlışlarımızı da nasıl düzeltebiliriz diye bir muhasebe yapmamızın âhiretimizi kazanabilmemiz açısından gerekli olduğunu düşünüyorum.  Gönülden Muhabbetlerimle.

Dipnotlar:

1-Enfal, 8:29.                                                                             

2-Tirmizi, Tefsir, 6.                                              

3-Tirmizî, Kıyamet 1.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


YAZARLAR

tümü
yukarı çık