• 27 Şubat 2019, Çarşamba 8:46
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

TARİHTE YAHUDİLER (2)

Versailles Üniversitesinden Prof. Georges Tate ken­disi ile yapılan röportajda şöyle demiştir:

“…Haçlılar acımasız, kan dökücü vahşiler gibi hare­ket etmişlerdir. Yağmalamışlar, ırza geçmişler, katliam yapmışlardır. Bizanslılar için de, Müslümanlar için de Haçlılar barbarlığı temsil ederler.(1) Almanya’nın Rhenenie bölgesinden geçerken, o bölgede bulunan bütün Yahudi­leri, Hz. İsa’nın katilleri diyerek öldürmüşler ve tek bir Yahudi’yi bile canlı bırakmamışlar, ayak bastıkları her yerde çok büyük kıyımlar yapmışlardır.”

“Suriye’nin kuzey şehirlerinden birinin (Marra) halkı­nın kökünü kazıdılar. Daha sonra acıktıklarında da erkek­lerin ve çocukların bedenlerini pişirerek yediler. Latin yazarlar bu hadiseyi çok açık ve net bir şekilde anlatır­lar.”

“...İki gün boyunca Kudüs tarihinde görülmedik bir kan deryasına dönüşür. Müslümanlar ile Yahudiler kılıç­tan geçirilir veya diri diri yakılırlar… Frenkler kendile­rinden olmayanlara karşı gerçek bir kin duyarlar. Onlar bu yolla cenneti kazanacaklarını düşünürler.”(2)

 “İspanya’ya ise Yahudilerin girmesine asla izin ve­rilmez, girenler olursa üç seçeneği vardır. Ya Hıristiyan olacak, ya diri diri yanmayı göze alacak, ya da ülkeyi en kısa zamanda terk edecek. 14 yaşından sonra Hıristiyan­lığı kabul etmeyen Yahudi gençleri, papazların emri ile diri diri yakılırdı...”(3) 

Hıristiyanlığın Protestan mezhebinin kurucusu olan Martin Luther de ölümünden 3 yıl önce “Yahudiler ve Yalanları” isimli bir kitap yayımlamıştır. Yani Luter de o dönemde kilise mensuplarının hemen hemen tamamı gibi, Yahudi karşıtı ve Yahudi düşmanı birisidir.(4) 

Bu baskılar neticesi 11 ve 14’üncü asırlar arasında birçok Yahudi her yönden emin olan ve kendilerine adil ve şefkatli davranılan Osmanlı Ülkesine göç etmiştir.(5) Bunla­rın ekserisi Selanik ve İstanbul’a yerleşmişlerdir. Bu sebeple Osmanlı döneminde birine; “Sela­nik menşeli” sözü, Yahudi yani dönme olduğunu ima etmek maksadıyla kullanılmıştır.

19. Asırda Yahudi-Hıristiyan İttifakı:

Asırlarca kanlı-kinli yaşayan bu iki din mensupları, 19. asra gelince, yani pragmatik (faydacı-menfaatçi) felse­fenin hakim olduğu dönemler başlayınca bir birlerine ya­naşmış­lar, Haçlılar başta İngiltere olmak üzere İsrail dev­letini kurdurmuşlar ve Yahudilerin koruyucu melekleri olmuş­lardır. Bunun sebeplerinden bazılarını maddeler ha­linde sıralayalım:

1-Hz. İsa Filistin’de doğmuş, büyümüş, peygamber olmuş ve onların inancına göre çarmıha gerilip öldürül­müştür. Aynı cemiyette, aynı insanlara hitap eden bu yeni din yani Hıristiyanlık, birçok yönleriyle Yahudiliğe ben­zemektedir. Tevrat’ın hükümlerine benzeyen birçok ku­rallar vardır. Dolayısıyla Hıristiyanlar, Yahudiliğin kutsal saydığı metinleri “Eski Ahit” adı altında Kitab-ı Mukadde­sin bir parçası olarak benimsemişlerdir. Fakat Hıristiyan­lığın Katolik ve Ortodoks mezhepleri, Tevrat’ın Yahudiler lehine ırkçı ve kayırmacı hüküm­lerini kabul etmemişlerdir.(6)

Evanjelizm:

Kutsal kitaba dönmek ve yönelmek manasına gelen Hıristiyanlığın bu mezhebi, Protestanlığın yani Luther’ciliğin devamıdır. ABD yi Avrupa’dan göçüp gelen  ve bu mezhebe mensup olan insanlar kurmuşlardır. Bugün ABD halkının ekserisi ve tutucu kanadı bu mezhebe mensuptur. Jimmy Carter, Ronald Reagan ve Baba Bush'un döneminde evrimini tamamlayan Evanjelizm, Oğul Bush döneminde ve 11 Eylül'den sonra en güçlü dönemini yaşamaktadır. Evanjelistler Eski Ahit'te bahsedilen Yahudilerin, “Tanrı'nın seçilmiş halkı” olduğuna inanmaktadırlar. Ayrıca Yahudilerin Arz-ı Mev’ud’a toplandıktan sonra İsa Mesih’in ineceğine, bütün Yahudilerin Hıristiyan olacağına inanmaktadırlar. Bugün Siyonistlerin yaptıkları her türlü zulüm ve katliamları, her şeye rağmen, kayıtsız şartsız desteklemelerinin sebebi budur.

Evet; Protestan mezhebinin kurucusu Alman Rahip Martin Luther, Yahudiler aleyhine kitap bile yazmış ama, onun mezhebinin içinden çıkan başka bir mezhep, Yahudi’nin en büyük koruyucusu durumunda! Tarihin garip cilvelerinden biri olsa gerek. Yani onlarda bu soykırıma duyarsız davranmakla, inandıkları batıl dinin emirlerini yerine getirmiş oluyorlar(!)

Nitekim ABD eski başkanlarından Jimy Carter, Sn. Elizabeth Sinagogunda yaptığı bir konuşmada şöyle de­miştir: “Biz Yahudilerle aynı kitaba ve aynı Tanrı’ya ina­nıyoruz. Bundan dolayı bizim için İsrail’i korumak politik değil, dini ve ahlâki bir görevdir.”(7) 

Dipnotlar:

1- Haçlı Seferlerine katılan kişiler genelde Katolik, Bizans sakinleri ise Ordodoks’turlar. Kudüse doğru giderken bu Haçlı orduları, en büyüğü 1204 yılında olmak üzere birkaç defa,  mezhep farklılığından dolayı İstanbul halkını katletmişler ve şehri yağmalamışlardır.

2- Mostar Dergisi, Kasım 2007, s.20.

3- Yılmaz Öztuna. a. g. e. c.11, s.478. 

4- Cengiz Özakıncı, “Türkiye’nin Siyasi İntiharı”, Otopsi Yay. 13. bas. İst. 2007, s.255. 

5- Avram Galanti, “Türkler ve Yahudiler”, İst. 1947,  s.9-15.

6- Anabiritanica c.22, s.257.

7- Tarih ve Düşünce Dergisi, Nisan 2005, sayı 57, s.44.                                                                                                          


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık