• 15 Şubat 2019, Cuma 8:19
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

Sigaraya Niçin Başlanır (2)

Yeterince büyüdüğünü ve olgunlaştığını gösterme id­diası: Çocuklar bir an önce büyümek ve büyüklerin katego­ri­sine dâhil olmak isterler. Bunun için büyüklerden gördükle­rini taklit ederler ve büyüdüklerini ispata çalışırlar. Bazıları sigara içmeye, hatta içkiye kumara el atmaya, bazıları babası­nın jileti ile tıraş olmaya, bazıları babasının arabasını aşırıp kullanmaya kalkar. Bu davranışlar etrafa yeterince büyüdü­ğünü ilân etme­nin tezahürleridir.

Özellikle ergenlik döneminde gruptan kopmamak, gu­rup içinde kendini ispata çalışmak veya üstünlük sağla­mak: Bu dönemde çocuklar veya gençler için birinci öncelik arkadaş gurubudur. Ekmekten sudan fazla arkadaşa muhtaç­tır­lar. Bunu bizzat şahsımda yaşamışımdır. Köyümde oyun arka­daşlarımın ailelerinin çiftleri, hayvanları, ekin ve har­manları var, bizim yoktu. Dolayısıyla onlar dağa taşa dağılıp gidince köyde yalnız başıma kalır, arkadaş için yanar kavru­lurdum. İşte bu yalnızlığa düşmemek için gruba adapte ol­mak, onların adet ve alışkanlıklarını benimseyip, dışlanma­mak için de bazı kötülüklere düşülebilir. Atalarımız; “kişi akranından azar” demişler. Peygamberimiz de; “kişi arkada­şının dini üzerine­dir”(1) buyurur.

Gamlı, kasavetli olduğu zamanlarda kendine bir arka­daş bulma duygusu, üzüntü ve yalnızlığını giderme psikolo­jisi: Yapılan inceleme ve araştırmalar şunu göster­miştir ki; arkadaş grubu olmayan, yalnızlığa mahkûm olan gençler hatta ergenler daha fazla suç işlemekte, stres ve       sı­kıntıya girmekte, zararlı alışkanlıklara müptela olmaktadırlar. Çünkü “yalnızlık Allah’a mahsus” derler. Günümüzdeki sosyal hayat da, insan­ları özellikle gençleri masa başına, ek­ran karşısına, apartman odasına mahkûm etmektedir. Dolayı­sıyla insanlar sigara ve türevlerini bir arkadaş telâkki edebil­mektedirler.

Sigaranın verdiği zarara inanmama: Bu zararlar birden bire ortaya çıkmadığı, uzun zaman sonra etkisini gös­terdiği için, kişilerde özellikle gençlerde bu zararlara inan­mama, yazılan ve söylenenleri şüphe ile karşılama, aldır­mama psiko­lojisi oluşmaktadır.

Ailelerin ilgisizliği veya ilgilenen kişilerin uygula­dığı yanlış metot: Gençlerin tiryaki olmasında en büyük etken görülmektedir. Onları dövme, azarlama, hakaret ve tehdit etme, emsallerinin yanında küçük düşürme, harçlığın­dan kesme gibi davranışlar tamamen aksi tesir yapabilmekte­dir. Evlatlarımızı tamamen kaybetmemek istiyorsak bu hu­susta çok hassas, bilgili ve tecrübeli olmak ve davranmak durumundayız.

Rol model gösterilen kişiler: Gençler kendinden bü­yük meşhur ve popüler kişilerin hayranı ve hastasıdırlar. On­lar gibi olmak istedikleri jönleri, kahramanları, tabuları var­dır. İşte bu tutkun oldukları kişiler tiryaki ise, kötü alışkan­lıkları varsa, kendi gibi olmak isteyen gençlere tesir eder. Onun için bu statüde olan kişiler, kötü alışkanlıkları varsa, bunları mutlaka gizlemeleri gerekmektedir. Peygamber Efen­dimiz bu hususa parmak basıyor ve şöyle buyuruyor: “İyi hususlara örnek olan kişilere, kendisini örnek alan kişilerin yaptıklarından sevap ve fazilet vardır. Kötü hususlara nu­mune olan kişilere de o kötü­lükleri yapanların vebal ve gü­nahlarından pay vardır.”(2)

Medyanın tesiri: Yapılan inceleme ve tetkikler gös­ter­miştir ki; İnsan % 1 tadarak, % 1,5 dokunarak, % 3,5 kok­laya­rak, işiterek,


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık