• 07 Haziran 2018, Perşembe 7:41
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

Ramazan Fıkraları (1)

Teravih; rahat kılınan, aralarda mola verilen, hatta ikramlar yapılıp yeni­len, içilen, kasideler söylenen namaz demektir. Ama bazı hocaları­mız onun üzerinde hız denemeleri yapıyor ve jet hoca lâkabına hak kazanı­yor. İşin ga­ribi vaktinin her dakikasını değerlendirir gibi, cemaatimizin birçoğu da hangi hocanın kaç dakikada çıkardığının çetelesini tutuyor.

Böyle ramazanın yaz günlerine geldiği bir dönemde, adamın biri bu jet hocalardan birinin arkasında tesadüfen teravih kılmaya gelmiş. Hoca yat­sıyı ikinci viteste kıldırıp sıra teravihe gelince vitesi beşlemiş, hava sıcak, cami kalabalık, adam kan ter içinde kalmış, namazdan sonra hocaya sor­muş:

-Hocam yatsı namazı ile teravihin Allah’ı ayrımı? Hayır cevabını alınca, şöyle sormuş:

-O halde bu farklı uygulama neden?

* * * * * * * * * *

Yine böyle jet hocalardan birinin camisine birisi gelmiş, abdesti yok, hem abdest alıyor hem de: “Az ağırdan alsanız da bende yetişsem” diye mı­rıldanıyormuş. Namazdaki cemaatten birinin canı sıkılmış ve şöyle de­miş: “Ulen kardeşim biz içinde iken yetişemiyoruz ki, sen dışından yetişe­bilsen”

* * * * * * * * *

Neyzen Tevfik malum rind meşrep bir adam. Ramazanda güpegündüz kuytu bir lokantaya girmiş yemek yiyor bu arada bir de delikanlı gelip ona eşlik ederken zaptiyeler basıyor ve karakola götürüp cezalandırmak istiyor. Neyzen: “Ben gayri Müslimim” deyince, saçları falan da şimdiki bonus rek­lamındaki zatların saçı gibi olunca, inanmışlar ama delikanlıyı götür­mekte ısrar ediyorlar. Neyzen:

“Ben gayri Müslimim ama şu Ramazan ayının feyz ve bereketinden, ma­nevi etkisinden olsa gerek içimde farklı duygular oluşuyor, ben Müslü­man olmak istiyorum fakat şu delikanlıyı affederseniz” der. Zaptiyeler razı olur Neyzen Kelime-i şahadet getirir zaptiyeler çeker gider. Neyzen deli­kanlıya şöyle nasihat eder:

“Evlâdım, gavur oldum kendimi kurtardım. Müslüman oldum seni kur­tardım ama her zaman benim gibi birini bulamazsın, bir daha böyle halt etme.”

* * * * * * * * * *

Oruç çok değerli, çok kıymetli, çok faziletli bir ibadettir ama sadece ve sadece Allah rızası için tutulursa. Cemiyetin baskısından, aile efradından utandığından, maddi menfaat ve beklentilerden, sadece cennet umduğundan veya cehennemden korktuğundan…dolayı tutulursa kıymeti ve ecri eksik olur.

Karadeniz bölgesinin Tonya beldesinde Fadime Nine. Garibanın hiçbir şeyi yok bir tek ineği var. Onun sütüyle rızkını temin etmeye çalışıyor. Ama bir gün inek yatmış kalkmaz, yemez içmez, gözünü açmaz gidici. Fadime nine dua ediyor, yalvarıyor ve bu arada oruca başlamış ama nafile inek dokuz gün sonra ölüyor.

Fadime nine pür hiddet ellerini yukarı kaldırmış ve şöyle demiş: “Hey Allahım! Namazları kıldırdın, duaları ettirdin, oruçları tutturdun yine de biri­cik ineğimi elimden aldın, bende bu dokuz gün orucu Ramazan orucun­dan düşmezsem bana da Tonyalı Fadime demesinler!

* * * * * * * * * *

Rind meşrep; yani dini yaşantısı pek olmayan, içki müptelası bir adam Erzurum da kahvede oturuyormuş. Tabi Ramazan olduğu için her yerde açıkta demlenememiş, canı sıkkın. Yan masalarda da Erzurum’un Moskof ve Ermeni topraklarına yakın olması hasebiyle, düşmanının çok olduğun­dan falan bahse­diliyormuş, bu arada “Erenler siz ne dersiniz” diye buna da sormuşlar, cevap şöyle:

“Vallahi Erzurum’un üç düşmanı var. Kış, Ramazan ve Ruslar. Yine en iyisi Ruslar hiç olmazsa 70 senede bir gelirler. Ama öteki ikisi her sene başı­mızda.”

* * * * * * * * * *

Eskiden bazı köylerin kadrolu imamı olmaz, halktan toplanan ücretle de­vamlı veya sadece ramazan ayına mahsus imam tutarlardı. Böyle bir köye varıp imam olmak için müracaat eden bir hocaya, Ahmet isimli muh­tar: “Ta­mam seni tutalım ama, bizim burada kabak bol yetişir. Benim oğ­landa aksine kabağı hiç yemez. İlk gün bu konuyu vaazda bir işleyiver” demiş.

Hoca ilk gün kabağın faziletinden, peygamber aşı olduğundan, çeşit çeşit faydalarının bulunduğundan bahsetmiş. İmamın yemeği her gün bir evden gelir ama ilk günkü vazı dinleyen köylüler: “Her halde hocamız kabağı çok seviyor” düşüncesiyle her gün iftarda sahurda kabak yemeği getirmeye baş­larlar.

Hoca sabreder, bir şey demez ama bayram sabahı salâ vermeye başlar:

Ahmet derler var bir kişi

Hakka yarar yoktur işi

Akşam sabah kabak aşı

Yenir mi Ya Resûlallah.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık