• 08 Mayıs 2018, Salı 7:39
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

Osmanlıda Kadın

Kadın hakları hususunda İslâm’a yapılan bu haksız ve mesnetsiz iftiralar, Müslüman bir millet olan Osmanlıya da yapılmıştır. Osmanlı hususunda fa­natik Haçlılar tarafından en çok tenkit edilen husus bu kadın mevzuu olmuş, “Osmanlıda kadın esir muâmelesi görmektedir” fikri bütün dünyaya lanse edilmiştir. Hakikatte ise Osmanlı kadını muasırlarından her hususta daha hür, daha mutlu ve müreffehtir.

İngiliz Elçisinin karısı olan ve bizzat Osmanlı diyârını gezip müşahedele­rini İngiltere’deki dostlarına mektuplarla bildiren ve daha sonra bu “Lady Montagu’nun Mektupları” diye kitaplaştırılan eserde şöyle diyor: "Biz  Batılı yazarların seyahatnâmele­rinde,  Türk kadınının esaretine acıdıklarını okur­ken şaşıyo­rum. Burada kadınlar diğer ülkelerde olduğundan daha hür ve serbest. Ömürlerini devamlı eğlence ve rahat içinde ge­çiriyorlar" (1) Claude Farreree de aynı şeyi kabul ediyor ve Batılıların bu kanaatlerinin çok yanlış olduğunu, bilakis Türk kadınlarının mahpus olmadığını dile getiriyor.(2) Bunu teyit eden bazı misaller verelim:

Yahûdilikte ve Hıristiyanlıkta hususi hallerinde kadın menfurdur, yani nefret edilen bir varlıktır. Pişirdiği yenmez, insanlara dokunamaz, ayrı bir odada tecrid edilir ama İslâm’da ise böyle bir şey yoktur.(3)

Katoliklikte boşanma yoktur, Avrupa’da zina ondan çoğalmıştır, çeşitli sebeplerden dolayı boşanmak isteyip de boşanamayan kadın veya erkekler, çareyi başkalarıyla zina etmekte, metres hayatı yaşamakta bulmuşlar ve Av­rupa’da zina bundan dolayı çoğalmıştır.  

Günümüzde Kadın:

Fransa'da 2 milyon erkek karısını veya sevgilisini dövüyor. Kadın hakları bakanı Andre “Bir adam sokakta köpeğini dövse hayvanları koruma derneği müdahale eder ama karısını dövene bir şey diyen yok.” demiştir.(4) Avru­pa'da en az dayak yiyen kadınlar Türk kadınlarıdır.(5) İngiltere'de kadınlara erkeklerden daha az maaş veriliyor.(6) 

Prof. Nilüfer Narlı bir konferansta şöyle demiştir; “Melahat Nurcan Ha­nım 1954 de Yargıtay üyesi seçildi.  Bu olay ABD de büyük yankı bulmuştur.  Onlarda ise 1980 de ilk kez bir kadın Yargıtay üyesi olabildi...” Prof. Türkan Saylan da “Türk üniversitelerinde kadın öğretim üyesi oranı yüzde 30, Ameri­kan üniversitelerinde yüzde 10 dur.“  dedi.(7) 

İsviçre’de 1970 yılına kadar kadına seçme seçilme hakkı verilmemiş, bir devlet yetkilisine sebebi sorulduğunda “siyâset ve politikanın girmemesi ge­reken üç yer var: aile yuvası, mektep sırası, asker ocağı” demiştir.(8)

Osmanlıyı tenkit eden Batılılar tenkit ettikleri Osmanlının çizgisine gel­miştir. Avrupa’da bugün nüfus tükenmek üzere. Niçin? Sistemi öyle kurmuş­lar ki, kadın çalışmak mecburiyetinde, çalışmasa aç, çalışsa çocuk ve evine hakkıyla bakamıyor, çocuk çalışan anne için felâket oluyor.(9)

İngiltere’de 2100 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre d’ü maaş istemem, çalış­makta istemem, evimin kraliçesi olmak istiyorum diye cevap vermiştir.(10) ABD’li feminist yazar Germanie Greer: “Batı Müslüman kanını örnek almalı. Batılı kadın kendisine  ve mesleğine vakit ayırmaktan çocuklarına ve ailesine ayıracak zaman bulamıyor” diyor...(11) Papalar verdikleri demeçlerle kadının evinin kadını olmasını istiyorlar, yani çalışmasını istemiyorlar.(12)  

Dipnotlar:

1- Lady Montagu, “Türkiye Mektupları”, Tercüman 1001 Temel Eser. s. 132.

2- Claude Farrere, “Türklerin Mânevî Gücü”, Tercüman 1001 Temel Eser Yay. s. 97, 187.

3- Ö. Tuğrul İnançer, “Muhabbet Peygamberi Hz. Muhammed”, Sufi Yay. İst. 2010, s. 133.

4- Milliyet Gazetesi, 14. 10. 1989.

5- Yankı Dergisi, 11. 01. 1982.

6- Milliyet Gazetesi, 21. 10. 1992.

7- Milliyet Gazetesi, 27. 11. 2002.

8- Mustafa Armağan, “Küller Altında Yakın Târih”, Timaş Yay. İst. 2007, s. 39. 

9- Mustafa Armağan, “Avrupa’nın 50 Büyük Yalanı”, Timaş Yay. İst. 2009, s. 203.

10- Milliyet Gazetesi, 12. 05. 2004.

11- Güneş Gazetesi, 14. 04. 1984.

12- Milliyet Gazetesi, 22. 03. 1994. 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık