• 21 Nisan 2015, Salı 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

KUTLU DOĞUM-MUTLU DOĞUM-7

Dünya neye sahipse O'nun vergisidir hep

Medyun O'na cemiyyeti, medyun O'na ferdi

Medyundur O masuma bütün bir beşeriyyet

Ya Râbb bizi mahşerde bu ikrar ile haşret

                                        Mehmet Akif ERSOY

Aynı dinden olan, kendilerine 400 sene kol kanat gerip, yukarda zikre­dildiği üzere sonsuz sevgi ve muhabbet besleyen Osmanlı’ya ihanet eden, onları arkadan vurup, İngiliz altınlarına tamâ’en akla hayale gelmedik kal­leşliklerde bulunan Şerif Hüseyin ve evlâtları bugün bu ihanetlerinin bede­lini çok ağır bir şekilde ödüyorlar.([1])

Ne kadar büyük bir zül ki, Kendi vatan­larını, şereflerini, Resûllullah’ın Makberini ve Kutsal Kâbe’yi para ile Hıristiyan askerlere bekletiyorlar. Ama ne zamana kadar? Suud toprakla­rından Irak üze­rine Ramazan ayında  atılacak bombaların üzerine Amerikan askerleri İngi­lizce “Müslümanlara Bayram Hediyesi” diye yazıp gönderi­yorlar.([2]) Onları bir gün gelecek Fahrettin Paşa’nın ruhu boğup perişan edecek.

Medine Müdafii Fahrettin Paşa; Ordularımız yenilmiş, birçokcephe­den çekilmişler. Arabistan ile alâkamız kalmamış. Her türlü yardım ve bağlantı kesilmesine, yiğit Mehmetlerimizin açlıktan ve gıdasızlıktan İs­korpit has­talığı denen bir hastalığa yakalanıp dişlerinin dökülmesine ve kemiklerinin erime­sine ve Padişahın “Mekke ve Medine’yi terk edin” diye ferman gön­dermesine rağmen; “Padişah fermanı da olsa ben Ravza’nın Kubbesi ba­şıma göçmeden Peygamberimin kabrini İngiliz kâfirine teslim etmem” diye dayatan([3]) ve nihayet bir oyunla doktora uyutucu iğne vurdura­rak Medine den çıkarılabilen bu aziz Paşanın ruhu onları elbette bir gün boğacaktır.

Doğ kalbime bir lahzacık ey Nûr-ı dilâra,

Nûrun ki, gönül derdine dermandır Efendim !...

 

ULVİ'de Senin bağrı yanık âşık ı zârın,

Feryâdı bütün âteş-i sûzândır Efendim !...

Kıtmîrinim ey Şâh-ı Rusül, koğma kapından,

Asîlere lûtfun yüce fermandır Efendim !...

                                          Ali Ulvi Kurucu

 

Gül açmaz, çağlayan akmaz ilâhi nurun olmazsa,

Söner âlem, nefes kalmaz, felek manzurun olmazsa,

Firak ağlar, visal ağlar, ezel mesrurun olmazsa,

Ceemâlinle ferahnâk et ki, yandım Ya Resûlallah.

 

Ne devlettir yumup aşkınla göz, râhında can vermek

Nasîb olmaz mı Sultanım haremgâhında can vermek?

Sönerken gözlerim âsân olur âhınla can vermek,

Cemâlinle ferahnâk et ki, yandım Ya Resûlallah

                                                                Yamandede

Cenâb-ı Hak bizleri Kendi sevgisinden, Resûl sevgisinden, vatan  ve bay­rak sevgisinden ayırmasın. Kutlu ve Mutlu doğum Haftanız  mübarek olsun. Allah'ın selâmı üzerinize olsun. Bu kutsi ve mübarek günler Âlem-i İslâm’ın birlik ve beraberliğine vesile olsun. Bu hafta âlem-i şereflendiren Allah Re­sûlü'nün şefaati ruz-i mahşerde üzerinize olsun.

 

Dipnotlar:

1- Mısırlı Muhammed Gazal, Tarih ve Medeniyet Dergisi,  sayı: 55, s. 78.

2- 23. 12. 1998 Tarihli Yeni Şafak ve diğer gazeteler.

3- İslâm Ansiklopedisi, Türkiye Diyânet Vakfı, c. 12, s. 87.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık