• 29 Temmuz 2015, Çarşamba 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

KÖTÜLER ? KÖTÜLÜK-1

Bu koca ayılara koskoca bir def gerek,

Şereften yoksun olanlar, tümüne şeref gerek,

Boynuzlular çoğaldı, pezevenkler revaçta

Bu memlekete artık yeni bir EŞREF gerek.

Uluğ Turanlıoğlu.

 

İyiliğin de, kötülüğün de yaratıcısı Allah’tır ama Yüce Rabbimiz bizden iyi olmamızı ve iyilikler yapmamızı istemek­tedir. Bu husustaki bazı ayetler:

“Herkesin yaptığı iyiliği ve yaptığı kötülüğü hazır bula­cağı günde kişi, kötülükleri ile kendi arasında uzak bir me­safe bulunmasını ister. Yine Allah, sizi kendisine karşı dik­katli olmanız hakkında uyarmaktadır. Allah, kullarını çok esirgeyicidir.”([1]

“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten men eden bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler on­lardır.”([2])

“Kim güzel bir (işte) aracılık ederse, ona o işin sevabın­dan bir pay vardır. Kim de kötü bir (işte) aracılık ederse, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah’ın her şeye gücü yeter.”([3])

Murad-ı İlâhi böyle ama, kötülük ta Âdem Peygamberin oğlanları ile başlamış ve nerdeyse kötüler iyilere galip gelmiş durumda. Şairlerin dilinden konumuza bazı örnekler:

Eyvah haysiyetin (H) sı kırıldı

Cahil-cühelânın sözüne kaldık

İyiler meydandan göçtü, çekildi

Bizler zamanenin piçine kaldık     

Seyranî

Şair Eşref bunların çokluğuna dikkat çekerek; “hangi birini hicvedeyim o kadar çoklar ki. Ama kolayını şöyle buldum, hi­civlerimde isim belirtmem ki, numarasız gözlük gibi olsun, bu alçaklardan hepsine uysun” diyerek şöyle yazıyor:

Ekseri hicvimde ta’yin-i esâmî eylemem

Fikr-i mahsûsumca bu hâlin şudur ki mûcibi;

İsterim her denîye kaabil-i tatbik olup

Kullansın her biri bir numarasız gözlük gibi                 

Şair Eşref

Ferit Kam rahmetli de bunlardan o kadar çekmiş, o kadar tiksinmiş ki; “bunlara eşek demek yeterli olmaz, çünkü bunların isminin üstünde, Arapça bir harfi iki defa okutmaya yarayan “şedde” işaretinden sayısız adet var, dola­yısıyla bunlara eşşşşşşşşşşşşek demek lâzım” manasına gelen şu şiiri söylemiş:

Kes sözü artık yeter ey şair ile mu’ciz eda

Medh-i evsafı biter mi sıdk ile eyle dua

Etmesin Allah onu derd ü musibetten cüdâ

Öyle eşşektir ki bâlâsındaki teşdîdinin

Alet-i tımâra benzer lâ-yuad dendanı var([4])     

Dipnotlar:

1- Al’i İmran Sûresi, 30.

2- Âl-i İmran Sûresi,104.

3- Nisa Sûresi,85.

4- Hilmi Yücebaş, Hiciv ve Mizah Edebiyatı Antolojisi, L & M Yay. İst.2004, s.318.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık