• 12 Şubat 2015, Perşembe 0:00
AbdullahUÇAR

Abdullah UÇAR

KİN - BUĞZ

İyilik ve ibadet olsa da dağlar gibi

Ancak baruta benzer olmasa güzel ahlak

Kibir kin riya haset yakar ateş misâli

Kalb-i selîm istedi bizlerden Cenâb-ı Hak

                                                    Veysel Öksüz

Daha önceki bölümlerde açıklandı: İslâm’ın şiarı ve Müs­lüman’a yakı­şan; affedici ve müsamahakâr olmaktır. Çünkü Allah ve Resûlünün emir ve tavsiyeleri bu minval üzeredir. Bu hususta yüzlerce ayet ve hadisler vardır. Buna rağmen şeytan mizaçlı bazı insanlar; “dinim, kinimdir” diyebilmektedir. En tehlikeli hastalıklardan birinin bu olduğunu şair şu mısraları ile dile getiri­yor:

İfsâd-ı mecâlü imtizâce

Dünyada sebep garaz, îvazdır

Te’sir-i garîbi var imtizâce

En tehlikeli maraz garazdır.

“Dostluk ve beraberliklerin bozulmasında akıl almaz bir te­sire sahip ol­ması sebebiyle, kin ve garaza hastalıkların en tehli­kelisi demek gerçeğin ta kendisidir.” Büyük şair Nâbî, Müslü­manların bu hususta tutmaları gereken yolu ise bir beyti ile şöyle tavsiye ediyor:

Izhâr-ı kin şiârı dilizârımız değil

Ağyâr ile cidâl bizim kârımız değil     

“İnsanlara kin beslemek acılı kalbimizin kârı olmadığı gibi, hasım ve ra­kiplerimiz ile nizâ (itişip kakışma) da bizim adetimiz değildir.”

Mülkiye nazırlığında bulunan Pertev Paşa çok güzel bir yazı görünce ki­min yazdığını sorar. “Akif Efendi yazdı” derler. Akif Efendiyi çağırtır ve ne­reli olduğunu sorar. O, “Yozgatlıyım Efendim” der. Paşa; “Yozgat’tan deveci çıkar zannederdim, böyle ehl-i hüner de çıkar mı?” der. Aradan yıllar geçer, Akif Efendi ilerde paşa olur, ama kinci bir zat olduğu için bu sözü hiç unut­maz, bir yolunu bulup Pertev Paşa’yı Edirne’ye sürdürür hem de idam ferma­nını padişaha imzalatır. Cellâdı da çağırtır ve şöyle der: “Pertev paşanın boy­nunu vuracağın zaman selamımı söyle ve deki Yozgat’tan yalnız deveci çık­maz, deve kinli paşada çıkar de.”([1])    

Mevlânâ Hazretleri şöyle der: “Din ehli ile kin ehlini ayırt et. Celis-i İlahi olanları ara bul, onlarla otur.”(3710)

Şeyh Sadi’nin bu husustaki nasihati ise şöyle: “Sertliğin aşırısı kin doğu­rur. Hoşgörünün aşırısı otoriteyi zayıflatır. Or­tayı bulabilirseniz ne küçük görülür, ne de hakarete uğrarsınız.”  

Dipnot:

1- Ö. Faruk Yılmaz, “Osmanlı Fıkraları”, Osmanlı Yay. İst. 2000, s. 65.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık